Пендаровски: Претседател не може да биде некој што не разликува врховен командант од началник на Генералштаб


Претседателот и кандидат за втор мандат Стево Пендаровски на денешниот централен митинг со СДСМ и Коалицијата за европска иднина жестоко ја нападна противкандидатката Гордана Силјановска Давкова, додека другите ривали не ги ни спомена. Според Пендаровски претседател на држава не може да биде некој што не разлокува врховен командант од началник на Генералштаб, тврдејќи дека  ВМРО-ДПМНЕ …

Пендаровски: Претседател не може да биде некој што не разликува врховен командант од началник на Генералштаб Read More »

Ковачевски: Дел од коалициските партнери направија бизнис од етничките прашања


Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, на централниот митинг  пред седиштето на Европската делегација во Скопје упати јасна критика до својот доскорешен коалиционен партнер ДУИ, без да ги именува директно, оценувајќи дека „некои ја преминале црвената линија “. -Јас немам предрасуди и немам ни грам лична и политичка суета, но признавам дека во изминатиот период правевме …

Ковачевски: Дел од коалициските партнери направија бизнис од етничките прашања Read More »

Мицкоски: Храбра одлука е да се избрише балансерот


  ЕК препорачува да се избрише балансерот, бидејќи тој е за правична застапеност на помалите етнички заедници, кога бил донесен, ја исполнил својата цел, и сега веќе предизвикува повеќе пречки, отколку што има валидност, додадена вредност. Понекогаш во животот треба да правиме и храбри одлуки. Ова е храбра одлука. Ако сакаме државата да се темели …

Мицкоски: Храбра одлука е да се избрише балансерот Read More »

Силјановска ќе ја почитува одлуката на Собранието ако го промени Уставот


  Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска-Давкова, вели дека ќе ја почитува одлуката, ако новиот состав на Собранието го промени Уставот, но дека е невозможно тој да се промени, пред да се распушти овој парламентарен состав. Придавката „северна“ нема да ја користи во обраќањата. На прашањето што ако уставните измени се случат ако таа …

Силјановска ќе ја почитува одлуката на Собранието ако го промени Уставот Read More »

Социјалистичка партија го оцени ветувањето за акциите во ЕСМ како „шарена лага“


  Бомбастичната најава на СДСМ дека секој полнолетен граѓанин на Македонија ќе добие по 8.000 денари во акции од ЕСМ Социјалистичката партија на Македонија ја оцени како „шарена лага“ за да привлече гласачи. „За глупавото ветување да биде поголемо и да не се открие перфидната измама што ја смислиле, не го открива сопственикот на 51 отсто …

Социјалистичка партија го оцени ветувањето за акциите во ЕСМ како „шарена лага“ Read More »

Пендаровски со грст пофалби за Филипче: „Да ти е мерак да гласаш за него“


  Кандидатот за претседател Стево Пендаровски на СДСМ и Коалицијата „За европска иднина“ вчера од Радовиш искажа многу пофалби за носителот на листата во Изборната единица 4, д-р Венко Филипче, нарекувајќи го „човек за кого ти е мерка да гласаш“. Затоа што многу човечки животи се спасени заради интервенциите на неврохирургот, неговите дијагнози и неговите …

Пендаровски со грст пофалби за Филипче: „Да ти е мерак да гласаш за него“ Read More »

Пендаровски од Струмица повика на масовна политичка мобилизација


  Коалиции се прават врз основа на исти вредности и приниципи, ако веруваш во принципите и вредностите на пример на Левица, нормално ќе направиш коалиција со нив. Ние сме во коалиција од над 15 партии и таа трае со години и е коалиција базирана на вредности и принципи. Па, мене ме чуди само тајмингот кога …

Пендаровски од Струмица повика на масовна политичка мобилизација Read More »

Според Силјановска, Пендаровски бил одговорен за „скандалите и криминалите на ДУИ“


  Зборувајќи пред жителите на Делчево на митингот во саботата вечер, претседателската кандидатка Гордана Силјановска-Давкова рече дека Стево Пендаровски бил еднакво одговорен за „скандалите и криминалите на ДУИ“. „Претседателот воопшто не е невин. Барем дваесетина пати требаше да посегне по ветото кога се носеа лошите закони. Тој, скромно, тоа го стори два пати, а вториот …

Според Силјановска, Пендаровски бил одговорен за „скандалите и криминалите на ДУИ“ Read More »

Мицкоски: Повикувањето на единство е супстратот на ВМРО-ДПМНЕ


  Христијан Мицкоски во саботата вечерта од митингот во Делчево објаснуваше зошто повикал на македонско национално единство. „Доколку не повикав на национално обединување би го погазил супстратот и идеологијата на мојата партија, затоа што ВМРО е и Демократска партија за македонско национално единство. Пред сликата на руините и хаосот кој го прави оваа власт, ви …

Мицкоски: Повикувањето на единство е супстратот на ВМРО-ДПМНЕ Read More »

Таравари од Цирих го величеше Курти


  Лидерите на албанската опозиција од коалицијата „Вреди“ по Берлин отидоа во Цирих да водат кампања меѓу дијаспората. Кандидатот за претседател Арбен Таравари рече дека на овие избори Македонија се наоѓа пред многу важен крстопат, а овие избори биле историски затоа што, меѓу другото, Албин Курти му конкурира на Вучиќ, а Македонија по изборите мора …

Таравари од Цирих го величеше Курти Read More »

Ванковска вели дека Македонија не припаѓа на Европската унија


  „Јас не велам дека ние не припаѓаме на Европа. Напротив, ние припаѓаме на Европа, но не и на Европската унија“, изјави во саботата вечерта претседателската кандидатка на Левица, Билјана Ванковска, за време на митингот во Битола. Заедно со неа беше и лидерот на партијата Димитар Апасиев. „Ние сме една црвена армија која во среда …

Ванковска вели дека Македонија не припаѓа на Европската унија Read More »

Предизборен митинг на СДСМ пред зградата на ЕУ во Скопје


Утре, недела, 21.04.2024 година, во 13.00 часот, пред зградата на ЕУ во Скопје, ќе се одржи голем сенароден митинг на СДСМ, Коалицијата за европска иднина и кандидатот за претседател Стево Пендаровски.   На митингот свои браќања ќе имаат: Стефан Левен -претседател на ПЕС (Партија на европски социјалисти), Димитар Ковачевски – претседател на СДСМ и Стево …

Предизборен митинг на СДСМ пред зградата на ЕУ во Скопје Read More »

Утревечер на МРТ 1 – прво и единствено соочување на сите седуммина претседателски кандидати


Првото и единствено предизборно соочување на сите седуммина кандидати за претседател на државата ќе се одржи утре (недела, 21 април 2024 г.) на МРТ 1., објави „360 степени“. Сите кандидати за шеф на државата ја прифатиле поканата за дебата. Соочувањето ќе се емитува од 20 часот на првиот канал. Последен што потврди беше актуелниот шеф …

Утревечер на МРТ 1 – прво и единствено соочување на сите седуммина претседателски кандидати Read More »

Албанската опозиција на кампања во Берлин, жалат што со нив не е и Курти


  Лидерите на коалицијата „Вреди“  и претседателскиот кандидат Арбен Таравари се наоѓаат во Берлин во рамки на кампањата пред дијаспората. Веројатно да ги повикаат да дојдат во Македонија и да гласаат на 8 мај. Лидерот на Демократското движење, Изет Меџити, на собирот во Берлин изјави: „Убавата вест ќе биде на 8 мај со нашата победа. …

Албанската опозиција на кампања во Берлин, жалат што со нив не е и Курти Read More »

Ванковска незадоволна што ЕУ во Скопје испраќа амбасадор Грк


  Иманувањето на грчкиот дипломат Михал Рокас за иден амбасадор на ЕУ во Скопје за претседателската кандидатка Билја Ванковска е „чиста провокација“. „Сега ЕУ камшикот му го дава на Грк што е чиста провокација и закана. Дали ние сфаќаме дека сме заробена држава во буквална смисла на зборот?! Кога повеќето ‘големи партии’, а и моите …

Ванковска незадоволна што ЕУ во Скопје испраќа амбасадор Грк Read More »

Пендаровски: Нѐ чекаат 15 години стоење во место, ако не дај боже победат


  Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вчеравечер беше меѓу жителите на Бутел од каде побара поддршка за втор мандат, за како што рече, граѓаните да добијат гаранција дека Македонија ќе биде напредна, европска држава. „Кај мене овие пет години и најсиромашните и најбогатите, и младите и старите, и жените и мажите, секој кој посакал да …

Пендаровски: Нѐ чекаат 15 години стоење во место, ако не дај боже победат Read More »

Близу 1000 набљудувачи, странски новинари и преведувачи акредитирани за следење на Претседателските избори


Вкупно 942 набљудувачи, странски новинари и преведувачи се акредитирани за следење на Претседателските избори на 24 април. Како што е објавено на веб страницата на ДИК, заклучно до 19 април, акредитирани се 342 домашни и 568 странски набљудувачи и преведувачи, од кои најбројни се од ОБСЕ/ОДИХР.   Изборите за шеф на државата ќе ги следат …

Близу 1000 набљудувачи, странски новинари и преведувачи акредитирани за следење на Претседателските избори Read More »

Гласаат членовите на ИО кои заминуваат во странство заради спроведување на претседателските избори во дијаспората


Гласањето за претседателските избори почнува со членовите на 31 избирачки одбор кои треба да го спроведат гласањето во странство. Тие денеска пред заминување во странство ќе гласаат во просториите на Државната изборна комисија (ДИК). Станува збор за 191 лице.  Во дипломатските претставништва и конзуларни канцеларии во вторник, на 23 април, на ден пред седмите претседателски …

Гласаат членовите на ИО кои заминуваат во странство заради спроведување на претседателските избори во дијаспората Read More »

„Бомба“ од СДСМ – секој граѓанин ќе има акции во енергетските компании


  Бојан Маричиќ, меѓународен секретар на СДСМ и кандидат за пратеник во Изборната единица 1 денеска ја објави можеби најголемата „бомба“ на почетокот од кампањата за парламентарните избори – сите граѓани ќе станат акционери во државните енергетски компании. „Воведуваме огромна промена, државните енергетски компании ги даваме во рацете на граѓаните“, рече Маричиќ вечерва на митнгот …

„Бомба“ од СДСМ – секој граѓанин ќе има акции во енергетските компании Read More »

Димитриевски тврди дека ВМРО-ДПМНЕ прави плагијат на идеите на ЗНАМ


  Кандидатот за претседател на државата од ЗНАМ, Максим Димитриевски, денеска во Ѓорче Петров во изјавата за медиумите рече дека сака да одговори на прашањата што му биле упатени околу повикот за ненапаѓање и повикот за македонско национално единство дадени од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Мене ми е мило, рече Димитриевски, што конечно сите …

Димитриевски тврди дека ВМРО-ДПМНЕ прави плагијат на идеите на ЗНАМ Read More »