Во тек неформалните кампањи на претседателските кандидати, ДИК бара преодна одредба во ИЗ за да се гласа и со стари важечки документи


Изборната кампања за претседателските избори официјално започнува на 4 април, но кандидатите, особено, оние кои се сметаат за фаворити од двете најголеми партии одржуваат состаноци со партиските бази и реализираат други активности. Државната изборна комисија, пак, предупредува дека многу граѓани нема да можат да го остварат правото на глас поради немање важечки документи. Претседателот на …

Во тек неформалните кампањи на претседателските кандидати, ДИК бара преодна одредба во ИЗ за да се гласа и со стари важечки документи Read More »

Силјановска: Во политиката влегоа луѓе аматери


  Kандидатката за шеф на државата од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, вели дека власта наместо да пласира идеи, проекти, планови, ја троши енергијата во ветар, во навреди и негации. Силјановска-Давкова зборуваше за пресудите од Стразбур за правата на македонското малцинство во Бугарија коишто не се спроведуваат, но и за како што вели апсурдите коишто …

Силјановска: Во политиката влегоа луѓе аматери Read More »

Пендаровски е сигурен во победа во вториот круг


  Актуелниот претседател Стево Пендаровски е сигурен дека граѓаните ќе му дадат уште еден мандат. Говорејќи за анкетите за претстојните претседателски избори вечерва во „Тема на денот“ на Сител истакна дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски зборува дека нивниот кандидат ќе води со над 100 илјади гласови во првиот круг од изборите, без притоа да …

Пендаровски е сигурен во победа во вториот круг Read More »

Увид во Избирачкиот список во канцелариите на ДИК направиле 2.140 граѓани, единаесет поднеле барање за промена


Вкупно 2.140 лица направиле увид во своите податоци во Избирачкиот список (ИС) во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија (ДИК), но за тоа колку лица ги провериле податоците по електронски пат во Комисијата за МИА велат дека немаат увид. Јавниот увид на Избирачкиот список за локалните изборите ќе започне утре и ќе трае …

Увид во Избирачкиот список во канцелариите на ДИК направиле 2.140 граѓани, единаесет поднеле барање за промена Read More »

Коалициските партнери на СДСМ го поддржаа Пендаровски


  Коалициските партнери на СДСМ ја поддржуваат кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата. „На денешниот работен состанок на највисоките претставници на партиите од коалицијата предводена од СДСМ беше јасно изразена поддршката за неговата кандидатура и заеднички беше оценето дека Пендаровски е победнички кандидат со јасна европска визија за иднината на државата“, стои во …

Коалициските партнери на СДСМ го поддржаа Пендаровски Read More »

ДИК предлага преодна одредба да важат старите важечки документи за овие избори


  Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски денеска изјави дека ДИК предлага во Изборниот законик да се внесе преодна одредба со која ќе се овозможи на овие избори да се гласа и со старите важечки документи. – Како ДИК до Собранието дадовме еден предлог до Собранието – во Изборниот законик да се направи измена …

ДИК предлага преодна одредба да важат старите важечки документи за овие избори Read More »

Силјановска е продолжувач на политиките на Иванов, вели Бојан Маричиќ


  Вицепремиерот за европски прашања и секретар за меѓунардона соработка на СДСМ, Бојан Маричиќ, во интервју за Слободен печат изјави дека нема разлика меѓу Гордана Силјановска-Давкова и поранешниот претседател Ѓорге Иванов, бидејќи тие се заговорници на една иста политика. Според Маричиќ, Стево Пендаровски го вратил кредибилитетот на институцијата претседател на државата. „Не заборавајте дека кога Стево Пендаровски …

Силјановска е продолжувач на политиките на Иванов, вели Бојан Маричиќ Read More »