Конвенција на ДУИ во СРЦ „Кале“, партијата го промовира претседателскиот кандидат Бујар Османи


Демократската унија за интеграција (ДУИ) вечерва ќе го промовира претседателскиот кандидат, Бујар Османи. Конвенцијата се одржува во Спортско-рекреативниот центар (СРЦ) „Кале”, под мотото „Дојде време за првиот претседател Албанец“.   Присутни се претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети и други високи партиски членови и функционери, меѓу кои Талат Џафери, Теута Арифи, Арбр Адеми, …

Конвенција на ДУИ во СРЦ „Кале“, партијата го промовира претседателскиот кандидат Бујар Османи Read More »

Седум кандидати во трка за претседател на државава


  На полноќ истече рокот за собирање потписи за кандидатите за претседател на претстојните избори, што почна на 23 февруари. Официјално во трка се седум кандидати за претседателските избори, чиј прв круг ќе се одржи на 24 април годинава. Според податоците од ДИК, од 7 март до 20 часот, од 15-те пријавени кандидати за собирање …

Седум кандидати во трка за претседател на државава Read More »

Во СДСМ ја завршиле постапката за кандидати за пратеници


Во Социјалдемократскиот сојуз на Македонија веќе е завршена постапката на предлагање на кандидати за пратеници. Во моментов се водат разговори со коалициските партнери за распределбата на пратеничките места и во рамки на партијата се врши селекција на кандидатите. Ова го изјави претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, по завршувањето на трибината „Гласна и храбра – Ти …

Во СДСМ ја завршиле постапката за кандидати за пратеници Read More »

Апасиев: Широката коалиција СДС-ДПМНЕ го зголеми прагот за независни листи


Лидерот на политичката партија Левица, Димитар Апасиев, објави дека во рамките на измените на Изборниот законик со кои може да гласаат и тие без валидни документи била протната и одлука да се зголеми прагот за собирање потписи за градоначалник и за советник.  „Драги “независни” (граѓански листи / група граѓани), на итна собраниска седница, широката коалиција …

Апасиев: Широката коалиција СДС-ДПМНЕ го зголеми прагот за независни листи Read More »

До полноќ трае собирањето потписи за кандидатите за претседател на претстојните избори


Собирањето потписи од граѓаните за кандидатите за претседател на претстојните избори, што почна на 23 февруари, ќе трае до денеска на полноќ. Според податоците од ДИК, од 15-те пријавени кандидати за собирање потписи за претседателските избори, досега потребните 10.000 потписи ги собраа Стево Пендаровски поддржан од СДСМ кој има 22.411 потписи, Гордана Силјановска Давкова од …

До полноќ трае собирањето потписи за кандидатите за претседател на претстојните избори Read More »

СДСМ отвори промотивен штаб во Прилеп


  Оваа година остваривме највисока откупна цена на тутунот, бербата на тутунот завршува со историски највисока просечна цена од 365 денари за килограм, рече денеска претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски при отворање на промотивен штаб на СДСМ во Прилеп.   „Денеска тука во Прилеп, најголемиот македонски центар за производство на тутун, одржавме средба со тутунопроизводителите. Ги …

СДСМ отвори промотивен штаб во Прилеп Read More »

Димитриевски: Креирањето неосновани кривични пријави е веќе видено сценарио


Претседателот на движењето „ЗНАМ – За наша Македонија“ и кандидат за претседател Максим Димитриевски ја обвини власта дека го злоупотребува правниот систем за, како што вели, да креира неосновани кривични пријави за наводна злоупотреба на службена положба и овластување од него како актуелен градоначалник на Општина Куманово со цел како кандидат на претстојните претседателски избори …

Димитриевски: Креирањето неосновани кривични пријави е веќе видено сценарио Read More »

Стевчо Јакимовски: ВМРО-ДПМНЕ ги враќа на сцена насилниците


  Ништо не е сменето во ВМРО-ДПМНЕ, иако го тврдат спротивното, изјави градоначалникот на Карпош и претседателски кандидат, Стевчо Јакимовски. ВМРО-ДПМНЕ ги враќа на сцена насилниците од 27 април и Гордана Јанкулоска, рече тој во гостувањето во телевизија Клан: „Гледам некни на промоција на Гордана Силјановска, како се викаат овие двајца Игор Југ и, како …

Стевчо Јакимовски: ВМРО-ДПМНЕ ги враќа на сцена насилниците Read More »

Пратениците ќе расправаат за можноста на изборите да гласаат и граѓаните чии документи истекле во последните девет месеци


Пратениците во Собранието денеска треба да расправаат по предлог законските измени на Изборниот законик, по скратена постапка, со кои, освен имплементација на препораките на ОБСЕ/ОДИХР се врши и допрецизирање на одредбите во однос на регистрацијата на гласачите со отстранување на ограничувањата врз основа на истечени документи за идентификација, така што ќе се овозможи избирачите да …

Пратениците ќе расправаат за можноста на изборите да гласаат и граѓаните чии документи истекле во последните девет месеци Read More »

И Драган Николовски собира потписи за кандидатура за претседател


На само два дена од истекот на рокот за собирање на потписи за кандидати за претседател, до Државната изборна комисија денеска била доставена Иницијатива за собирање на потписи за кандидатура од страна на Драган Николовски. Како што информираат од ДИК потписите и за овој ќе се собираат во подрачните одделенија/канцеларии на Државната изборна комисија на …

И Драган Николовски собира потписи за кандидатура за претседател Read More »

Пендаровски за евроинтеграција, Силјановска за изолација


Без објавена изборна програма, тимовите на Стево Пендаровски и на Гордана Силјановска Давкова ги ескалираат  меѓусебните обвинувања околу тоа које за брза евроинтеграција на земјата, а кој прави се да ја закочи европската иднина.  -Она што го нудат ДПМНЕ и Силјановска е да се откажеме од иднината, од надежта, да се изолираме и да се …

Пендаровски за евроинтеграција, Силјановска за изолација Read More »

Мицкоски ја однесе Силјановска на конгресот на ЕПП во Букурешт


  Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, е однесена од партиската делегација на конгресот на Европската народна партија (ЕПП) во Букурешт на своевидно претставување и запознавање со претставниците на сестринските партии. Затоа што, генерално, таа досега немала некои позначајни меѓународни контакти. Во делегацијата се претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, потпретседателите Александар Николоски и Тимчо …

Мицкоски ја однесе Силјановска на конгресот на ЕПП во Букурешт Read More »

Пендаровски му се потсмева на Мицкоски: Краде мои видеа да прави пропаганда на ВМРО-ДПМНЕ


  Претседателот Стево Пендаровски преку неговиот штаб денеска му се потсмева на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ затоа што крадел кадри од негово видео. Пендаровски вели дека оваа пропагандно видео е објавено на официјалната страница на Христијан Мицкоски и тоа е уште еден доказ оти партијата немала идеја. „ВМРО-ДПМНЕ е позната по немањето став за клучните прашања, …

Пендаровски му се потсмева на Мицкоски: Краде мои видеа да прави пропаганда на ВМРО-ДПМНЕ Read More »

Николоски во Брисел се сретна со Вархеи


  Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, во Брисел се сретна со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи во својство на известител на Парламентарното собрание на Советот на Европа за изборите во Босна и Херцеговина. Во истото својство се сретнал и со директорката на Одделот за проширување за Западен Балкан, Валентина Суперти. По средбите Николски изјави: „На …

Николоски во Брисел се сретна со Вархеи Read More »

СДСМ ќе го поддржи предлогот да се гласа и со истечени документи


  Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска изјави дека партијата го поддржува предлогот граѓани кои имаат лични документи со старото име нa државата да можат да гласаат. Тој на прес-конференцијата по посетата на винаријата „Брзанов“ во Трубарево одговарајќи на новинарско прашање, посочи дека за предлогот се дискутирало уште од крајот на минатата година. „Ќе поддржиме …

СДСМ ќе го поддржи предлогот да се гласа и со истечени документи Read More »

Што откри конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ? (Галерија)


  Собирите, како што беше конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ минатата сабота за избор на кандидат за претседател на државата, може да откријат многу нешта. И да се потсетиме на некои лица кои беа „команданти“ на многу процеси во државава до пролетта 2017 година. Сегашново раководство на ВМРО-ДПМНЕ постојано тврди дека партијата е при крајот на својата …

Што откри конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ? (Галерија) Read More »

СДСМ за идниот мандат предвидува 750 милиони евра за земјоделците


  СДСМ ветува дека и во наредниот мандат ако формира влада државата ќе вложува во земјоделствот. Говорејќи за идните мерки за развој на земјоделството, лидерот на партијата, Димитар Ковачевски, рече дека секој што ги исполнува критериумите добива финансиска поддршка за земјоделското производство. „Парите ги насочуваме кај вистинските земјоделци, нема партиски списоци за делење на субвенции, …

СДСМ за идниот мандат предвидува 750 милиони евра за земјоделците Read More »

Нов претседателски кандидат денеска почна да собира 10.000 потписи


Гоце Ристов вчера до ДИК ја доставил својата иницијатива за собирање на потписи. Тој е 14-тиот кандидат кој ќе се обиде да стигне до бројката од 10.000. На последниот пресек, заклучно со вчерашниот ден може да се види дека тој нема собрано ниту еден потпис. „Денес, до Државната Изборна комисија е доставена Иницијатива за собирање …

Нов претседателски кандидат денеска почна да собира 10.000 потписи Read More »

На хартија изборната кампања не е почната , на терен “машинеријата“ работи во полн ек!


Официјално, изборната кампања за претседателските и за парламентарните избори не е почната. Неофицијално партиските лидери, актуелни функционери во техничката Влада веќе  се “растрчани“ на терен – не ретко во друштво на сопартијци – градоначалници, министри со ист партиски “дрес“, директори, пратеници, пишува Порталб.мк. Државната комисија за спречување на корупцијата ги постави правилата на “игра“ за изборната кампања. …

На хартија изборната кампања не е почната , на терен “машинеријата“ работи во полн ек! Read More »

Во тек неформалните кампањи на претседателските кандидати, ДИК бара преодна одредба во ИЗ за да се гласа и со стари важечки документи


Изборната кампања за претседателските избори официјално започнува на 4 април, но кандидатите, особено, оние кои се сметаат за фаворити од двете најголеми партии одржуваат состаноци со партиските бази и реализираат други активности. Државната изборна комисија, пак, предупредува дека многу граѓани нема да можат да го остварат правото на глас поради немање важечки документи. Претседателот на …

Во тек неформалните кампањи на претседателските кандидати, ДИК бара преодна одредба во ИЗ за да се гласа и со стари важечки документи Read More »