Уште три дена за увид во избирачки список, апел од ДИК граѓаните да се проверат


Граѓаните имаат уште три дена да извршат увид во избирачкиот список. Од Државната изборна комисија апелираат граѓаните да се проверат и доколку е потребно да побараат промена, запишување или бришење на своите податоци од Избирачкиот список за претстојните претседателски и парламентарни избори да го сторат тоа до дадениот рок. Сите кои се запишани во избирачкиот …

Уште три дена за увид во избирачки список, апел од ДИК граѓаните да се проверат Read More »

Ковачевски од Охрид: Нема откажување од иднината


  Свесен сум дека патот на Македонија кон Европската унија е трнлив и тежок но тој е единствената шанса за суштински промени, воспоставување нов систем и европски животен стандард, рече вечерва во Охрид претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, при отворањето промотивен штаб на партијата. „Јас сум прагматичен човек со долгогодишно искуство во бизнис секторот. Затоа …

Ковачевски од Охрид: Нема откажување од иднината Read More »

ДИК: Оние кои ќе наполнат 18 години меѓу двата круга избори, ќе можат да гласаат само за пратеници


Со последните измени и дополнувања на Изборниот законик предвидено е во Избирачкиот список да бидат запишани сите граѓани со наполнети 18 години заклучно со денот на изборите, согласно со актот за распишување на изборите кои имаат живеалиште на територијата на државата. Со нив се предвидени и други новини, но една од поважните е што граѓаните …

ДИК: Оние кои ќе наполнат 18 години меѓу двата круга избори, ќе можат да гласаат само за пратеници Read More »

Силјановска греши, претседателот на Романија го избираат граѓаните, а не парламентот


  Коментирајќи ја идејата на претседателските кандидати од албанскиот блок, шефот на државата да се избира во парламентот а не на избори, професорката со големи познавања на меѓународните правни системи направи грешка, за потоа од таа грешка да развива тези. Гордана Силјановска-Давкова во емисијата „Вин-вин“ на Телма цврсто заложувајќи се претседателот на републиката да се …

Силјановска греши, претседателот на Романија го избираат граѓаните, а не парламентот Read More »

ДИК: Граѓаните ќе можат да гласаат со документи кои истекле девет месеци до денот на изборите


  Согласно преодната одредба од измените на Изборниот законик која ќе се применува само за изборите оваа година, избирачите ќе може да гласаат со лична карта или со патна исправа чија што важност истекла во периодот од девет месеци до денот на одржување на изборите, информираа денеска од Државната изборна комисија. Како што соопштуваат оттаму …

ДИК: Граѓаните ќе можат да гласаат со документи кои истекле девет месеци до денот на изборите Read More »

ДУИ ја изгоре идејата за прв претседател Албанец, тврди албанаската опозиција


  Здржената албанска опозиција „Вреди“ оценува дека изборниот слоган на ДУИ за прв алабaнски претседател бил празна флоскула, која интегратиците ги измислуваат во текот на изборните кампањи и ги забораваат после изборите. „Можеби некогаш беа пријатни, меѓутоа денес се станати патетични, па дури и цинични“влеат од „Вреди“.  Спосред коалицијата „вистината е дека идејата за првиот …

ДУИ ја изгоре идејата за прв претседател Албанец, тврди албанаската опозиција Read More »

СДСМ отвори промотивен штаб во Тетово


  Изборот на претстојните избори ќе биде помеѓу надеж и откажување, помеѓу борбата за иднината со СДСМ и заглавување со ДПМНЕ, рече вечерва во Тетово, претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски при отворањето на нов промотивен штаб на партијата. „Кога ве гледам вака собрани во голем број на отворање на штаб јасна е пораката, СДСМ е …

СДСМ отвори промотивен штаб во Тетово Read More »

ВМРО-ДПМНЕ ги прозва Народната банка и Фискалниот совет, молчеле за „фискалната провалија“ на Владата


  ВМРО-ДПМНЕ денеска јавно ги прозва Народната банка и Фискалниот совет заради тоа што не реагирале досега на политиките на Владата кои го зголемиле јавниот долг и не овозможиле економски раст. Потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Димитриеска-Кочоска, преку видео обраќање и соопштение до медиумите рече дека Владата на СДСМ и ДУИ ја турнала земјата „во фискална …

ВМРО-ДПМНЕ ги прозва Народната банка и Фискалниот совет, молчеле за „фискалната провалија“ на Владата Read More »

ДИК ги усвои измените на Регистарот на медиуми за претседателските и парламентарните избори


Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 86. седница едногласно ги усвои измените и дополнувањата на Регистарот на радиодифузери, печатени медиуми и електронски медиуми и интернет портали, за избор на претседател на републиката, како и за избор на пратеници во Собранието. -ДИК согласно член 76ѓ, во предвидениот рок им достави барање на печатените медиуми, радијата и …

ДИК ги усвои измените на Регистарот на медиуми за претседателските и парламентарните избори Read More »

Околу 4.000 граѓани направиле увид во Избирачкиот список, рокот истекува на 18 март


Подготовките за претседателските, но и за парламентарните избори се интензивни од страна на учесниците на изборите, но и од страна на Државната изборна комисија (ДИК). На 18 март завршува увидот во Избирачкиот список и за претседателските и за парламентарните избори, а тогаш завршува и рокот за гласање во дијаспората. Листите на кандидати за претседател на …

Околу 4.000 граѓани направиле увид во Избирачкиот список, рокот истекува на 18 март Read More »

Во Петтата изборна единица ќе се судрат генералните секретари Зечевиќ и Сајкоски?


  БИТОЛА – Сѐ поизвесен изгледа судирот на генералните секретари на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Миле Зечевиќ и Ѓорѓија Сајкоски, во Петтата изборна единица за претстојните парламентарни избори. Извори од двете најголеми партии од македонскиот блок во Битола, брифираат дека Петтата изборна единица најверојатно ќе биде арена за генералните секретари, кои по својот политички багаж најмногу …

Во Петтата изборна единица ќе се судрат генералните секретари Зечевиќ и Сајкоски? Read More »

Прес-конференција на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (во живо)


Комисијата за спречување и заштита од дискриминација ќе одржи прес-конференција на тема „Превентивни активности кои КСЗД ќе ги преземе за време на изборите, во насока на спречување на вознемирувачки говор и пристапност до избирачки места“.

ВМРО-ДПМНЕ ги одреди носителите за изборите, освен за Петката


  ВМРО-ДПМНЕ ги одреди носителите во пет изборни единици и тоа се имињата за коишто се зборуваше во последниве неколку недели. Неизвесно е само кој ќе ја предводи листата во Петтата изборна единица. Од петте познати носители тројца веќе беа на тие места и пред четири години на изборите во 2020. Тоа се Владо Мисајловски …

ВМРО-ДПМНЕ ги одреди носителите за изборите, освен за Петката Read More »

ОДИХР се подготвува за политички тензии и немири на изборите, од реформите крена раце


  По следењето на 20 избори и референдуми во земјата ОДИХР ќе дојде и на  претседателските и  парламентарните во април и во мај, за да се увери дека ништо од тоа што препорачува не се усвојува и дека политичките партии што ја „заробија“ државата и направија монопол од власта –  немаат намера да ја делат …

ОДИХР се подготвува за политички тензии и немири на изборите, од реформите крена раце Read More »

„На изборите граѓаните ќе бираат и меѓу Отворен и затворен Балкан“


  „Во Северна Македонија во април и мај следуваат редовни парламентарни и претседателски избори. Од едната страна се нуди јасна про-европска интегративна политика која се очекува да ги продолжи политиките на отворена соработка со соседите. Од другата страна се нуди некаква промена која засега е сведена на слоган, но за која јавноста има огромна недоумица …

„На изборите граѓаните ќе бираат и меѓу Отворен и затворен Балкан“ Read More »

Францускиот предлог е лага, тврди Мицкоски


  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска изјави дека „францускиот предлог е лага, голема лага“ и дека изборите во мај не се избори помеѓу Европа и изолација. „Шест и пол години ја продаваат оваа шарена лага, потпишаа сѐ што им беше ставено на маса. Не само што не го заштитија националниот и државен интерес туку дополнително го …

Францускиот предлог е лага, тврди Мицкоски Read More »

Невладините реагираат: Партиите изгласаа блокада на независните на сите избори


  Повеќе невладини организации реагираа на информацијата дека, по скратена постапка и без никаква најава или дебата, заедно со измените за документите за гласање беше протната и одлуката да се зголеми бројот на потписи за независните кандидати – за да учествуваат во изборите. Ваков обид еднаш им пропадна, но сега сите партии сложно го изгласаа …

Невладините реагираат: Партиите изгласаа блокада на независните на сите избори Read More »

Ескобар ќе разговара за изборите во Северна Македонија со ОБСЕ/ОДИХР


 Специјалниот претставник на Стејт департмент за Западен Балкан Габриел Ескобар патува во Австрија, каде што ќе се сретне со канцеларијата на ОБСЕ/ОДИХР за да разговара за изборите во Северна Македонија и Србија, соопшти Стет департментот. Освен во Австрија, Ескобар оди и во Белгија, Косово и Црна Гора од 10 до 18 март, пренесува Гласот на …

Ескобар ќе разговара за изборите во Северна Македонија со ОБСЕ/ОДИХР Read More »

„Вреди“ бара Македонија да го уништи софтверот „Предатор“


Коалицијата на албанските опозициски партии „Вреди“ тврди дека  Северна Македонија под владеењето на СДСМ-ДУИ се претворила во “антиамериканско и антизападно гнездо“, како реакција на санкциите изречени кон компанијата „Сајтрокс“. -Како членка на НАТО коалицијата на СДСМ и ДУИ таа стана тројански коњ преку кој мрачните сили ја поткопуваат безбедноста на нашите американски и европски партнери.По …

„Вреди“ бара Македонија да го уништи софтверот „Предатор“ Read More »

Мицкоски ветува учебници за секое дете во наредната учебна година


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска, од дебатата во Куманово што ја организира неговата партија, најави реорганизација во владините ресори и реформи во образовниот процес. Рече дека ќе бидат вложени максимални напори за да се обезбедат учебници во претстојната школска 2024/2025 година, а го објасни и предлогот кој треба, како што напомена, да ги мотивира …

Мицкоски ветува учебници за секое дете во наредната учебна година Read More »