Грчките даночни служби со дронови откриваат затајување данок


Грција – Грчките даночни власти соопштија дека првпат користеле дронови со цел на островот Санторини да откријат сопственици на бротчиња кои носат туристи да го разгледуваат вулканскиот кратер и не издаваат сметки. Грчката Управа за јавни приходи соопшти дека мерката е преземена минатата недела кога за еден ден биле следени девет бротчиња за туристи. Утврдено е …

Грчките даночни служби со дронови откриваат затајување данок Read More »

Американски медиуми: Заменикот на државниот обвинител на САД сепак не поднел оставка


Заменикот на државниот обвинител на САД, Род Розенстајн не поднесе оставка на таа функција, изјави за американски медиуми доброупатен неименуван извор, иако првично беше објавено дека уснено поднел оставка. Розенстајн закажа состанок во Белата куќа напладне, наведе истото лице, додавајќи дека тој и натаму е заменик на државниот обвинител и оти во тоа својство учествува …

Американски медиуми: Заменикот на државниот обвинител на САД сепак не поднел оставка Read More »

Се продава модната куќа „Версаче“


Италијанскиот весник „Кориере дела сера“ објави денеска дека ќе се продава модната куќа Версаче, а најверојатно објавата ќе биде утре. Повикувајќи се на неименувани извори, весникот тврди дека Донатела Версаче, сестра на покојниот Џани Версаче, свикала состанок со персоналот за утре кога треба да биде објавена продажбата на компанијата. Од компанијата одбија да ги коментираат …

Се продава модната куќа „Версаче“ Read More »

Трамп: Светот се промени за една година


Американскиот претседател Доналд Трамп, една година откако во ОН најостро го критикуваше севернокорејскиот лидер Ким Џонг- ун, нарекувајќи го „човек- ракета во самоубиствена мисија“, денеска вели дека светот во меѓувреме се променил. – Светот беше поинаков. Беше тоа опасно време. Мина една година, времето многу се измени, рече Трамп, пред се мислејќи на Ким Џонг- …

Трамп: Светот се промени за една година Read More »

Суд го суспендираше претседателот на Молдавија


Уставниот суд на Молдавија привремено го суспендира претседателот Игор Додон да ја извршува својата функција поради одбивање да именува нови министри. Таа одлука уследи откако Додон, инаку проруски настроен, одби да ги именува министрите за здравство и земјоделство, бидејќи, според него, тие ги немаат „неопходните вештини“. Судот наведува дека претседателот на Собранието или премиерот ќе …

Суд го суспендираше претседателот на Молдавија Read More »

ЕК: Историска стапка на вработеност во ЕУ


Белгија– Европската комисија објави дека е постигната стапка на вработеност без преседан во Европската Унија и дека стапката на невработеност постојано се намалува. Тоа е заклучокот на тримесечниот извештај на Европската комисија за состојбата со вработеноста и социјалниот развој во Европа, објавен овој месец. ЕК соопшти дека европскиот пазар на труд “продолжува да урива рекорди“, со …

ЕК: Историска стапка на вработеност во ЕУ Read More »

Фондацијата на Сорос ја тужи Унгарија поради закони


Фондацијата Отворено општество, чиј основач е милијардерот Џорџ Сорос, денеска соопшти дека поднела тужби до Европскиот суд за човекови права и унгарскиот Уставен суд поради неодамна усвоените закони во Унгарија, насочени против цивилни организации кои работат со бегалци и баратели на азил. Директорот на правниот тим на организацијата, Џејмс Голдстон изјави дека правната акција има …

Фондацијата на Сорос ја тужи Унгарија поради закони Read More »

(Фото) Почна „Октоберфест“, најславниот фестивал на пивото


Германија– Околу 6 милиони посетители се очекуваат да го посетат најпознатиот фестивал на пивото во Минхен. Октоберфест ќе трае до 7 октомври, а најмалку 7.5 литри пиво ќе бидат испиени на настанот, пишува BBC. Фестивалот започна како коњска трка во 1810 година, со цел да се одбележи кралска венчавка, но првите дегустации со пиво започнале …

(Фото) Почна „Октоберфест“, најславниот фестивал на пивото Read More »

Навални пуштен од затвор и веднаш повторно уапсен


Рускиот опозициски активист Алексеј Навални денеска беше уапсен во Москва, веднаш по пуштањето од затвор. Навални беше осуден на 30 дена затвор поради организирање на протест без дозвола. Таа казна му истече, но веднаш по ослободувањето, полициски службеници го привеле под сомнение за друго дело за кое може да добие 20 дена затвор и казна …

Навални пуштен од затвор и веднаш повторно уапсен Read More »

Расте бројот на православни верници во Австрија


Во Австрија православната е втора по големина верска заедница, иако поради големиот број муслимански азиланти од Блиски Исток јавноста има впечаток дека тоа е исламската заедница. Имено, во Австрија живеат околу 700.000 муслимани, додека бројот на православни верници се проценува на околу 800.000. Според последните податоци од 2014 година во Австрија имало околу 500.000 православни …

Расте бројот на православни верници во Австрија Read More »

Ердоган: Ќе воведеме безбедни зони во Сирија источно од Еуфрат


Турција источно од реката Еуфрат во Сирија ќе спроведе акција и ќе воведе безбедни зони како што направи во северозападниот дел на земјата, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. – Ако даде Господ, во иднина ќе го зголемиме бројот на безбедни зони во Сирија и подрачјето источно од Еуфрат, рече Ердоган во Њујорк, каде …

Ердоган: Ќе воведеме безбедни зони во Сирија источно од Еуфрат Read More »

Група од 30 радикални десничари физички нападнаа пратеник на СИРИЗА


Група од околу 30 лица, радикални десничари, како што самиот тврди, го нападнале пратеникот на СИРИЗА Петрос Констандинеас, пред стадионот во грчкиот град Каламата, кусо пред почеток на фудбалски натпревар, објави грчката новинска агенција АНА-МПА. Според нивните информации, пратеникот на СИРЗИА по нападот, синоќа, бил пренесен во болница со полесни повреди, а за АНА-МПА изјавил …

Група од 30 радикални десничари физички нападнаа пратеник на СИРИЗА Read More »

(Фото) За прв пат во историјата: Објавена фотографија од површината на астероид


Јапонија- Јапонската агенција за аерокосмички истражувања ја објави првата фотографија од површината на астероидот, наречен Руг. Фотографијата е добиена откако два ровери, лансирани од сондата „Хајабус 2“, го извршиле првото успешно слетување на површината на астероидот во историјата, од каде успеале да испратат фотографија. Роверите се одвоиле од сондата на 21 септември. Како што се …

(Фото) За прв пат во историјата: Објавена фотографија од површината на астероид Read More »

Жителите на швајцарскиот кантон Сент Гален се изјаснија против бурката


Швајцарија – Речиси две третини од граѓаните кои вчера излегоа на референдум во швајцарскиот кантон Сент Гален се изјаснија за забрана на носење на бурка на јавно место. Тоа е втор швајцарски кантон кој се изјаснува за забрана на бурката. Пред три години граѓаните се изјаснија за забрана на бурката во соседниот кантон Тицин. За прашањето …

Жителите на швајцарскиот кантон Сент Гален се изјаснија против бурката Read More »

Ново обвинување за сексуално малтретирање против судијата Кавано


САД – Судијата Брет Кавано, предложен од претседателот Доналд Трамп како кандидат за Врховниот суд на САД, се соочи со ново обвинение за сексуално малтретирање во младоста. Новинарот Ронан Фароу, син на актерката Миа Фароу и Вуди Ален или Френк Синатра, кој прв ги објави обвинувањата за сексуално малтретирање против моќниот продуцент Харви Вајнстин, вчера го …

Ново обвинување за сексуално малтретирање против судијата Кавано Read More »

(ВИДЕО) Перформанс или напад: Маж со слика по глава ја удри Марина Абрамовиќ


Познатата српска уметница Марина Абрамовиќ денес беше удрена со слика по главата во дворот на музејот „Палацо строци“ во Фиренца, а директорот на установата Артуро Галансино рече дека Абрамовиќ не била повредена. “Сè е во ред“, напиша Галансино на Твитер, кој инаку е куратор на ретроспективната изложба за Марина Абрамовиќ, објави АП. Италијанските медиуми велат …

(ВИДЕО) Перформанс или напад: Маж со слика по глава ја удри Марина Абрамовиќ Read More »

Хитлер и Ленин на гласачките ливчиња на локалните избори во Перу


На локалните избори во перуанскиот град Јунгар, Хитлер се надева дека ќе се врати на власт, а Ленин се обидува да го спречи. Низ целиот град има натписи „Хитлер се враќа“ и „Хитлер е со народот“. Тие се однесува на поранешниот градоначалник Хитлер Алба Санчес, кој беше градоначалник на Јунгар од 2011 до 2014 година. …

Хитлер и Ленин на гласачките ливчиња на локалните избори во Перу Read More »

Пирати нападнаа товарен брод во близина на Нигерија


Пирати нападнаа брод што пловел под швајцарско знаме во близина на брегот на Нигерија. Министерството за надворешни работи на Швајцарија соопшти дека е известено за нападот. Според медиумите екипажот броел 19 луѓе, а киднапирани се 12. Компанијата сопственик на бродот соопшти дека ниту еден член на екипажот не е швајцарски државјанин. Бродот превезувал жито од …

Пирати нападнаа товарен брод во близина на Нигерија Read More »

Израел не го прифаќа рускиот извештај за соборениот авионот во Сирија


Израелската армија повтори дека акциите на нејзините авиони не се причина за соборување на рускиот авион Иљушин 20. Израелската армија тврди дека нејзините авиони не го користеле руското летало како штит и оти биле во израелскиот воздушен простор кога бил соборен Иљушинот од страна на сириската противвоздушна одбрана. – Безопасноста и здравјето на руските војници …

Израел не го прифаќа рускиот извештај за соборениот авионот во Сирија Read More »

Уапсен вооружен маж пред Бакингемската палата


На влезот на Бакингемска палата за посетители денеска е уапсен маж кој носеше огнено оружје, соопшти лондонската полиција. Мажот (38), чиј идентитет не се открива, уапсен е под сомнение дека носел пиштол за електрошокови. Тој е на испитување во полиција и за сега не е е обвинет. Осомничениот е уапсен од обезбедувањето на Бакингемска палата …

Уапсен вооружен маж пред Бакингемската палата Read More »