Трамп шири тревога – ќе бил уапсен во вторник

Голема порота во судот во Менхетен одлучува дали Трамп ќе биде обвинет за тајни исплати на порно ѕвездата Сторми Даниелс и нелегални плаќања во кампањата


Доналд Трамп ги повикува своите приврзаници на нов бунт

 

Доналд Трамп објави на сопствената платформа за социјални медиуми Truth Social дека очекува да биде уапсен во вторник во кривичниот случај во Њујорк, кој вклучува прикриени исплати на порно ѕвездата Сторми Даниелс.

Претходно оваа година, поранешниот американски претседател повика на протести од своите поддржувачи доколку е обвинет во некоја од бројните криминални истраги во Њујорк, Џорџија и од федералните власти за неговото однесување во врска со наводите за нелегални плаќања во кампањата, мешање во изборите, обиди за поништување неговиот пораз на претседателските избори во 2020 година и чувањето строго тајни документи во неговиот дом по напуштањето на функцијата. Во саботата тој објави: „Земете ја нашата држава назад!“

Во Њујорк, тимот на окружниот обвинител на Менхетн, Алвин Брег, го истражува случајот со прикриени пари и се зголемуваа очекувањата дека Трамп може да биде обвинет веќе следната недела. Сведоците се појавуваат пред големата порота, вклучувајќи ги Даниелс и поранешниот адвокат на Трамп, Мајкл Коен.

Но, без никаква официјална потврда за веројатноста или времето за покренување обвиненија, Трамп, кој се кандидира за републиканска номинација на претседателските избори во 2024 година, објави на Truth Social порака која се однесува на себе во трето лице, вклучувајќи ја изјавата: „Далеку водечкиот републикански кандидат и поранешен претседател на Соединетите Американски Држави ќе биде уапсен во вторник следната недела“.

Официјални лица за спроведување на законот во Њујорк прават безбедносни подготовки за можноста Трамп да биде обвинет.

Нема јавно соопштение за временска рамка за тајната работа на големата порота во случајот, вклучително и какво било потенцијално гласање за тоа дали да се обвини Трамп.

Трамп не даде никакви детали на социјалната мрежа за тоа како знаел за очекуваното апсење. Во своите објави, тој ги повтори своите лаги дека претседателските избори во 2020 година што ги загуби од демократскиот американски претседател Џо Бајден беа „украдени“ поради измама на гласачите и ги повика своите следбеници да „Протестирајте. Вратете ја нашата држава назад!“

Тој јазик ја евоцираше пораката од тогашниот претседател што му претходеше на бунтот во американскиот Капитол на 6 јануари 2021 година, кога илјадници негови екстремистички поддржувачи го нападнаа Конгресот во неуспешниот обид да го спречат официјалното потврдување на победата на Бајден.

Откако ја напушти Белата куќа, Трамп престојува на својот имот Мар-а-Лаго во Палм Бич, Флорида, и го пресели статусот на престој во Флорида, од Њујорк, каде што е роден и го стекна своето име и богатство пред да се кандидира за претседател и победи на изборите во 2016 година.

Дејвид Аронберг, државниот правобранител за државата Палм Бич во Флорида, во интервју за Си-Ен-Ен во саботата наутро изјави дека доколку Трамп биде обвинет во Њујорк „ќе има протести овде“ и додаде: „Морате да се грижите за потенцијалното насилство“. (Според агенциите)