(Видео) Путин во ненадејна посета на Мариупол

Киев потсети дека и Хитлер го посетил Мариупол и тука за првпат сфатил дека војната е изгубена.


Претседателот Владимир Путин дојде во ненадејна посета на Мариупол, објавија руските државни медиуми , што ќе биде прво патување на лидерот на Кремљ на териториите окупирани од Русија на украинскиот регион Донбас од почетокот на војната.

Посетата дојде откако Путин во саботата отпатува на Крим во ненајавена посета на одбележувањето на деветгодишнината од руската анексија на полуостровот од Украина, и само два дена откако Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на рускиот лидер. Меѓународниот кривичен суд (МКС) во петокот (17-ти март) издаде налог за апсење против рускиот претседател Владимир Путин, обвинувајќи го дека е одговорен за воените злосторства извршени во Украина.

Во ова видео, Путин вози низ Мариупол полуинкогнито, додека Марат Кушилин, висок функционер задолжен за реконструкција, му кажува што направила Русија за да го обнови она што нејзината војска го уништила.

Мариупол, кој падна под Русија во мај по една од најдолгите и најкрвавите битки во војната, беше првата голема победа на Русија откако не успеа да го заземе Киев и наместо тоа се фокусираше на југоисточна Украина. Путин летал со хеликоптер за Мариупол, објавија руските нови агенции повикувајќи се на Кремљ. Тоа е најблиску до првите линии на фронтот. Возејќи се со  автомобил, Путин патувал низ неколку области на градот, запирајќи и разговарајќи со жителите.

Додека украинскиот претседател Володимир Зеленски направи голем број патувања на бојното поле за да го зајакне моралот на своите војници и стратегијата за разговор, Путин во голема мера остана во Кремљ додека ја води, како што Русија ја нарекува својата „специјална воена операција“ во Украина.Киев и неговите сојузници велат дека инвазијата, која сега е во својот 13-ти месец, е империјалистичко грабање земја што уби илјадници и раселени милиони луѓе во Украина.

Во квартот Невски во Мариупол, нова станбена населба изградена од руската војска, Путин посети семејство во нивниот дом, објавија руските медиуми.

„Шефот на државата го испита и крајбрежјето на Мариупол , театарската зграда, незаборавните места на градот“, ја цитира агенцијата Интерфакс прес-службата на Кремљ.

Антон Герашченко,  советник на украинскиот министер за внатрешни работи, на Твитер ја спореди посетата на Путин на окупираниот Мариупол со Хитлеровата посета.

„Друг диктатор го посети Мариупол. Знаеме како заврши неговата приказна. Многу историчари и современици тврдат дека токму тука Хитлер за првпат сфатил дека војната е изгубена“, изјави Герашченко.

Мариупол е во регионот Доњецк, еден од четирите региони кои Путин ги припои во септември. Киев и неговите западни сојузници го осудија потегот како незаконски. Доњецк, заедно со регионот Луганск, го сочинуваат најголемиот дел од индустријализираниот дел на Украина во Донбас, кој ја доживеа најголемата битка во Европа со генерации.