(ФОТО) Драма во Пацификот: Гори товарен брод со 3.500 „нисани“


Најмалку пет морнари се водат како исчезнати по пожарот што избувна на еден товарен брод во средината на Пацификот. Товарниот брод со околу 3.500 автомобили се запалил од непознати причини на околу 3.200 километри од Хавајските Острови. Екипажот го напушти бродот. Напомош на товарниот брод „Синсирли ејс“ дојдоа пет брода кои биле во близина, а …

(ФОТО) Драма во Пацификот: Гори товарен брод со 3.500 „нисани“ Read More »

Трамп: Премногу сум успешен за да ме отповикаат


Американскиот претседател Доналд Трамп денеска реагираше на барањето на некои демократски конгресмени за негово отповикување од функцијата, оценувајќи дека е премногу успешен за да биде отповикан. – Како можете да го отповикате претседателот кој победи на можеби најважните избори на сите времиње, кој не направил ништо погрешно и кој ги има најуспешните две години од …

Трамп: Премногу сум успешен за да ме отповикаат Read More »

Сомнеж за појава на ебола во Шведска


Едно лице е хоспитализирано и ставено во карантин во Универзитетската болница во шведскиот град Упсала, поради сомнеж дека е заразено со вирусот на ебола, соопштија денеска шведските власти. Лицето првично било примено во болницата во градот Енкепинг, а потоа било префрлено во Упсала. Ургентниот центар во Енкепинг е затворен, а состојбата на персоналот, кој бил …

Сомнеж за појава на ебола во Шведска Read More »

Најскапи градови во 2018: Сингапур, Париз и Цирих


Сингапур веќе петта година по ред е најскап град во светот според последниот извештај на Economist Intelligence Unit, а Париз и Цирих се веднаш зад него на листата. Азиско-пацифичките и европските градови и понатаму се доминантни меѓу најскапите градови според извештајот објавен минатата недела. Исклучок е отсуството на Токио и Осака меѓу топ 10 најскапи …

Најскапи градови во 2018: Сингапур, Париз и Цирих Read More »

По осум дена ослободен киднапираниот грчки бизнисмен


Бизнисменот од Грција, кого четири непознати лица го киднапираа минатата седмица, на 27 декември, денеска беше ослободен, објавија грчките медиуми. Засега не е познато, ниту официјално, ниту неофицијално, на кој начин 51-годишниот Никос Маврикос бил ослободен, јави дописничката на МИА од Атина.

Хакери украле податоци од германски политичари, новинари и јавни личности


Непознати хакери украле милиони податоци на германски политичари, новинари и познати личности, објави германскиот весник „Билд“, истакнувајќи дека ова можеби е најголемиот хакерски напад во историјата на Германија. Неколку илјади податоци се делумно лични информации објавени преку Интернет, а засега не е познато кој ги украл. Единствено познато е дека нападот е прекинат кон крајот …

Хакери украле податоци од германски политичари, новинари и јавни личности Read More »

Австралијанец дивеел по улиците на Сиднеј по што се самоубил


Неидентификуван Австралијанец денеска со џип удрил во автомобил на сиднејската полиција, грабнал комби и такси возило, налетал на други автомобили и со нож ранил случаен минувач, по што извршил самоубиство пред полицајците. Драматичниот настан, за кој полицијата вели дека нема врска со тероризам, почнал откако полицајците се обиделе да застанат џип кој немал регистарски таблички. …

Австралијанец дивеел по улиците на Сиднеј по што се самоубил Read More »

(ВИДЕО) Гитаристот на „Квин“ објави песна за мисијата на НАСА – „Нови хоризонти“


Гитаристот од легендарната рок група Квин, Брајан Мeј напиша песна за мисијата на НАСА – „Нови хоризонти“, при која сондата на 1 јануари 2019 достигна најдалеку во Сончевиот Систем. Музичарот ја објави песната во моментот кога сондата мина најблиску до астероидот наречен „Ултима Тул“ (Крајот на светот). Тој истакна дека песната е посветена на љубопитството …

(ВИДЕО) Гитаристот на „Квин“ објави песна за мисијата на НАСА – „Нови хоризонти“ Read More »

Хакери објавиле лични податоци на стотици германски политичари


Хакери ги објавија личните податоци за стотици германски политичари од речиси сите партии во Бундестагот. Ова беше објавено на веб-страницата AirBe. Податоци за мобилните телефони, адреси на политичарите, како и внатрешни партиски документи – барања за учество на конгреси, листи на учесници итн., се појавиле на интернет. Некои документи датираат од пред неколку години. Хакерите, …

Хакери објавиле лични податоци на стотици германски политичари Read More »

Трамп: Ѕидот доаѓа


Американскиот претседател Доналд Трамп повторно на социјалните мрежи ја употреби репликата од серијата „Игра на престолот“, но овојпат поради ѕидот на границата со Мексико. На фотографија, која Трамп ја сподели, се наоѓа тој заедно со натписот „Ѕидот доаѓа“, алудирајќи на популарниот слоган од таа серија – „Зимата доаѓа“. Ова не е првпат американскиот претседател да …

Трамп: Ѕидот доаѓа Read More »

Во Њујорк рекордно намален бројот на убиства


САД– Во Њујорк во текот на 2018 година се извршени рекордно мал број убиства, соопштија полициските служби. Во најголемиот американски град во 2018 година се регистрирани 289 убиства, што претставува еден отсто помалку од минатата година и е најниското ниво од 50-те години на минатиот век. Бројот на убиства е намален за 45 отсто во …

Во Њујорк рекордно намален бројот на убиства Read More »

Во 2019 година три затемнувања на Сонцето и две на Месечината


Оваа година не очекуваат три затемнувања на Сонцето и две на Месечината. За жал, затемнувањата на Сонцето нема да можат да се видат од нашиот регион. Првиот спектакл на небото се очекува на 6 јануари кога ќе се случи делумно затемнување на Сонцето, а следните два се целосни, на 2 јули и на 26 декември. …

Во 2019 година три затемнувања на Сонцето и две на Месечината Read More »

Ненси Пелоси нов претседател на Претставничкиот дом на САД


САД– Претставничкиот дом на САД на денешната конститутивна седница за свој нов претседател ја избра демократката Ненси Пелоси. За изборот на Пелоси гласаа 220 конгресмени во 435-члениот Долен дом на американскиот Конгрес. Ова ќе биде втор мандат на 78-годишната Пелоси на местото прв човек на Претставничкиот дом, откако на оваа функција беше и од јануари …

Ненси Пелоси нов претседател на Претставничкиот дом на САД Read More »

Лондонските аеродроми нарачаа воена опрема за заштита од дронови


Англија– Лондонските аеродроми „Гетвик“ и „Хитроу“ нарачаа воена опрема за заштита од дронови, вредна неколку милиони фунти, откако неодамна се случија инциденти со овие беспилотни летала, поради што воздушниот сообраќај во неколку наврати беше во прекин, објави „Тајмс“. Весникот наведува дека министерот за сообраќај Крис Грејлинг во врска со тоа прашање разговарал со раководството на …

Лондонските аеродроми нарачаа воена опрема за заштита од дронови Read More »

(ФОТО) Рај во аквариум


Парискиот аквариум (исто така познат како Cinéaqua) е фестивал на морето од светска класа. Важи за еден од најстарите аквариуми во светот – изграден е во 1867 година – и го открива возбудливиот и речиси рајски подводен свет на рибите, медузите, корали… Во аквариумот има повеќе од 10.000 разни видови суштества земени од целиот свет …

(ФОТО) Рај во аквариум Read More »

Прво намалување на бројот на жители на Кина во последните 70 години


 Бројот на жители во Кина, земјата со најголем број луѓе, првпат се намали во последните 70 години, оценуваат експертите и покрај напуштањето на политиката на едно дете. Иако официјалните податоци ќе бидат познати до крајот на јануари, експерт Ји Фуксијан, истражувач кој работи на американскиот Универзитет во Висконсин „Медисон“, проценува дека во 2018 година бројот …

Прво намалување на бројот на жители на Кина во последните 70 години Read More »

Банкнотата од 500 евра заминува во историјата


Седумнаесет од 19 централни банки во еврозоната од 27 јануари повеќе нема да издаваат банкнота од 500 евра, соопшти Европската централна банка (ЕЦБ). За да се обезбеди непречена транзиција, но и од логистички причини, Централната банка на Германија (Бундесбанка) и Централната банка на Австрија ќе продолжат до 26 април оваа година да ја издаваат таа …

Банкнотата од 500 евра заминува во историјата Read More »

Нов рекорд за Лувр со над 10 милиони посетители во 2018 година


Лувр, најпознатиот музеј во светот, ја надмина бројката од десет милиони посетители во 2018 година, неспоредлива за еден меѓународен музеј на ликовна уметност и антиквитети, јави дописникот на МИА. – Првпат во историјата на музеите, повеќе од десет милиони луѓе го посетија Лувр во 2018 година, изјави директорот на Лувр, Жан-Лук Мартинез. Со 10,2 милиона …

Нов рекорд за Лувр со над 10 милиони посетители во 2018 година Read More »

(ВИДЕО) Сакале да влезат од Африка во Европа: Мигранти најдени во душеци


За да преминат од Африка во Европа, двајца имигранти се сокриле во душеци за илегално да ја минат шпанската граница, пишува „Тајм“. На видеото се гледа како гранични службеници ги земаат душеците, потоа ги отвораат и сокриени во нив наоѓаат мигранти. Тие на царинските службеници им рекле дека на возач на комбе му платиле по …

(ВИДЕО) Сакале да влезат од Африка во Европа: Мигранти најдени во душеци Read More »

Исчезна севернокорејски дипломат, веројатно побарал азил на Запад


Севернокорејскиот дипломат Џо Сонг Гил, кој до скоро беше амбасадор во Италија, исчезна со својата сопруга, откако ја напушти Амбасадата во ноември, изјави пратеникот во јужнокорејскиот Парламент, Ким Мин-ки, повикувајќи се на податоци добиени од Националната разузнавачка служба. Јужнокорејската разузнавачка агенција денеска, зад затворени врати, ги информираше пратениците во Сеул дека Џо заедно со својата …

Исчезна севернокорејски дипломат, веројатно побарал азил на Запад Read More »