Врвен израелски министер: „Нема такво нешто“ како палестински народ

Министерот за финансии Безалел Смотрич е најтврдокорниот од тврдокорните во крајнодесничарската влада на Бенјамин Нетанјаху


Бенјамин Нетнјаху и Безалел Смотрич

 

Огнен израелски министер тврдеше дека „нема такво нешто“ како палестински народ, додека новата израелска коалициска влада, нејзината најтврдокорна досега, во понеделникот напредуваше со дел од својот план за ревизија на судството.

Коалицијата на премиерот Бенјамин Нетанјаху рече дека го турка клучниот дел од ремонтот – кој ќе ѝ даде контрола на коалицијата за тоа кој ќе стане судија или судија – пред парламентот да направи едномесечна празнична пауза следната недела.

Развојот дојде еден ден откако израелската и палестинската делегација на состанокот во Египет, со посредство на египетските, јорданските и американските претставници, ветија дека ќе преземат чекори за намалување на тензиите што го зафатија регионот пред чувствителната празнична сезона.

Тоа го одразува ограниченото влијание што се чини дека го има администрацијата на Бајден врз новата израелска екстремно десничарска влада и покрена прашања за обидите за намалување на тензиите, и внатре во Израел и со Палестинците.

Додека преговарачите издаваа заедничко коминике, израелскиот министер за финансии Безалел Смотрич одржа говор во Париз велејќи дека поимот за палестински народ е вештачки.

„Не постои такво нешто како палестинска нација. Нема палестинска историја. Нема палестински јазик“, рече тој во Франција доцна во неделата. Тој зборуваше на говорница обложена со нешто што изгледаше како карта на Израел, која ги вклучува окупираниот Западен Брег и делови од Јордан.

Палестинскиот премиер Мохамед Штајех рече дека забелешките на Смотрич се „убедлив доказ за екстремистичката, расистичка ционистичка идеологија која управува со партиите на актуелната израелска влада“.

Екстремно десничарски лидер на доселениците кој се противи на палестинската државност, Смотрич има историја на навредливи изјави против Палестинците. Минатиот месец тој повика палестинскиот град Хавара на Западниот Брег да биде „избришан“ откако радикалните еврејски доселеници дивееја низ градот како одговор на нападот со пукање во кој загинаа двајца Израелци. Смотрич подоцна се извини по меѓународната врева.

Неговите забелешки за Палестинците потсетуваа на оние дадени од покојната израелска премиерка Голда Меир, кои предизвикаа метеж во 1969 година. Таа подоцна изјави за „Њујорк тајмс“ дека мислела дека никогаш немало палестинска нација. Но, критичарите велат дека коментарите продолжуваат да го оцрнуваат нејзиното наследство.

За време на неделните разговори во Египет, палестински напаѓач изврши уште еден напад со огнено оружје во Хавара, при што тешко рани еден Израелец.

Новото насилство, заедно со коментарите на Смотрич, ги илустрираа тешките предизвици што претстојат за смирување на тензиите по една година смртоносно насилство на Западниот Брег и во источен Ерусалим. Повеќе од 200 Палестинци се убиени од израелски оган на Западниот Брег и во источен Ерусалим, а повеќе од 40 Израелци или странци се убиени во палестинските напади за тоа време. (АП)