Потерницата за Путин дојде во незгодно време за Ши Џинпинг

Налогот на судот во Хаг дојде само што беше најавена посетата на кинескиот лидер на Москва


 

Плановите на кинескиот претседател Ши Џинпинг да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин во Москва следната недела ги истакнаа аспирациите на Кина за поголема улога на светската сцена. Но, тие, исто така, ги открија опасностите на глобалната дипломатија: неколку часа по објавувањето на патувањето во петокот, беше издадена меѓународна потерница за Путин под обвинение за воени злосторства, со што барем малку ветерот ќе дува спротивно од едрата на големото кинеско појавување.

Низата случувања – што следеа по посредувањето на Кина за договорот меѓу Саудиска Арабија и Иран за обновување на дипломатските односи и објавувањето на, како што го нарекува „мировниот план“ за Украина – дојде додека администрацијата на Бајден внимателно ги следи потезите на Пекинг да се наметне посилно во меѓународните работи.

Американскиот претседател Џо Бајден изјави во петокот дека верува оти одлуката на Меѓународниот кривичен суд во Хаг да го обвини Путин е „оправдана“. Зборувајќи со новинарите додека ја напушташе Белата куќа за својот дом во Делавер, тој рече дека Путин „очигледно извршил воени злосторства“.

Иако САД не го признаваат судот, Бајден рече дека е „многу силна поента“ да се повика рускиот лидер за неговите постапки со наредбата за инвазија на Украина.

Други американски официјални лица приватно изразија задоволство што меѓународното тело се согласија со оценката на Вашингтон дека Русија извршила воени злосторства и злосторства против човештвото во Украина.

Запрашан за средбата Ши-Путин, Бајден рече: „Па, ќе видиме кога ќе се одржи тој состанок“.

Администрацијата на Бајден верува дека желбата на Кина да биде видена како посредник за мир меѓу Русија и Украина може да се гледа покритички сега кога Путин официјално е осомничен за воени злосторства, според двајца американски официјални лица. Официјалните лица, кои сакаа да останат анонимни, бидејќи не беа овластени јавно да зборуваат за ова прашање, рекоа дека администрацијата се надева дека налозите ќе помогнат да се мобилизираат досега неутралните земји за да се вклучат во конфликтот.

Поглед на состанокот Ши-Путин и како тоа може да биде засегнато од налогот.

Посетата на Русија ќе биде прво патување во странство на Ши откако беше избран за невиден трет мандат за претседател на Кина. Тоа се случува кога Пекинг и Москва ги интензивираа врските во чекорите што започнаа непосредно пред руската инвазија на Украина со средбата меѓу двајцата лидери во Пекинг за време на минатогодишните Зимски олимписки игри на кои тие прогласија партнерство „без ограничувања“.

Оттогаш, Кина постојано застана на страната на Русија во блокирањето на меѓународната акција против Москва за конфликтот во Украина и, велат американските официјални лица, размислува да ѝ обезбеди оружје на Русија за поддршка на војната. Но, исто така, се обиде да се стави во понеутрална улога, нудејќи мировен план кој во суштина беше игнориран.

На состанокот во Москва, најверојатно, двете страни ќе се обврзат повторно на нивното партнерство, кое и двете го сметаат за критично за да се спротивстави на она што тие го сметаат за несоодветно и незаслужено влијание што го вршат САД и нивните западни сојузници. (АП)