Барние: Одобрување на договорот за Брегзит од Парламентот гарантира напуштање на ЕУ на 22 мај


Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит Мишел Барние изјави дека блокирање на договорот за напуштање е „најдобар компромис” за двете страни и оти е од клучно значење за Лондон да се фокусира на договарање на нови односи со Унијата. -Денеска, повеќе од кога било, членовите на британскиот Парламент носат одговорност да ни кажат какви идни …

Барние: Одобрување на договорот за Брегзит од Парламентот гарантира напуштање на ЕУ на 22 мај Read More »

Папата Франциско донесе нов закон за сексуално злоставување


Папата Франциско денеска донесе нов закон за сексуално злоставување, со кој персоналот на Ватикан и дипломатите на Светата столица мораат итно да ги пријават таквите обвинувања до ватиканските обвинители. Тоа претставува пресврт во политиката на Ватикан, со цел да биде модел за католичката црква ширум светот. Одредбата на законот за задолжително пријавување на сексуално злоставување …

Папата Франциско донесе нов закон за сексуално злоставување Read More »

Бројот на невработени во Германија на најниско ниво од 1991 година


Бројот на невработени во Германија достигна најниско ниво од 1991 година, а стапката на невработеност падна на 5,1 отсто, соопшти денеска Сојузната агенција за вработување во Нирнберг. -И покрај ослабениот економски раст, пазарот на трудот се уште се развива во позитивна насока, изјави шефот на Сојузната агенција за вработување Детлеф Шеле, при презентацијата на најновите …

Бројот на невработени во Германија на најниско ниво од 1991 година Read More »

Ново чудо на архитектурата: Се отвори Националниот музеј на Катар


„Тоа не е сосема лудо. Само изгледа лудо“, вели Жан Нувел, францускиот архитект и добитник на Прицкеровата награда кога го опишува системот што го користел за изградба на Националниот музеј на Катар. Изработен од 250.000 различни елементи од армирано стаклено влакно, фиксирани на челична рамка во заоблени делови, зградата се шири како расфрлани преклопени ливчиња …

Ново чудо на архитектурата: Се отвори Националниот музеј на Катар Read More »

Косовскиот министер за внатрешни работи: Немаме информации каде се Демири и Исмаиловиќ, но ќе соработуваме со Скопје


Косовскиот министер за внатрешни работи Екрем Мустафа денеска изјави дека нема информации каде се Алил Демири и Африм Исмаиловиќ кои се обвинети во случајот „Монструм“. Мустафа по денешната трилатерална тактичко-показна вежба „Western Balkan’s flash“, рече дека Приштина ќе соработува со Скопје и ќе постапи согласно законите во врска со барањето за нивна екстрадиција. – Во …

Косовскиот министер за внатрешни работи: Немаме информации каде се Демири и Исмаиловиќ, но ќе соработуваме со Скопје Read More »

Новак: Модерните војни се насочени против цивили, ова ниво на бруталност е невидено


Поранешниот специјален известувач на ОН за злоставување Манфред Новак истакна дека насилството во модерните војни примарно е насочено против цивили. – За жал во овој момент имаме тенденција на брутализација на вооружените конфликти, констатираше Новак во изјава за агенцијата АПА. Тој рече дека тоа е голема разлика меѓу класичните војни од претходните векови до Првата …

Новак: Модерните војни се насочени против цивили, ова ниво на бруталност е невидено Read More »

Ципрас во вторник пристигнува во посета на Скопје


Грчкиот премиер Алексис Ципрас во вторник на 2 април ќе ја посети Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Атина. Делегацијата што ќе ја предводи Ципрас ќе биде пречекана на аеродромот во Скопје, по што следува свечен пречек со високи државни почести на платото на Владата на Република Северна Македонија. Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас …

Ципрас во вторник пристигнува во посета на Скопје Read More »

Американски христијански фундаменталисти финансираат активисти и десничарски екстремисти во Европа


Истражување на медиумската платформа “Отворена демократија“ обелодени дека христијански фундаменталистички групи поврзани за администрацијата на Доналд Трамп, финансирале политички активисти и групи од екстремна десница во Европа во износ на најмалку педесет милиони долари во последните десет години. – Фондовите оделе најчесто за проекти поврзани за борбата против правата на ЛГБТ заедниците, против абортусот, против …

Американски христијански фундаменталисти финансираат активисти и десничарски екстремисти во Европа Read More »

Нетанјаху: Израел е подготвен за голема воена операција во Појасот Газа


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа предупреди дека Израел е подготвен за воена операција „од големи размери“ во Појасот Газа. – Ако Израел биде принуден на голема кампања ќе пристапи од позиција на сила и безбедност откако ќе ги исцрпи сите други можности, посочи Нетанјаху. Хамас и Израел неделава се судрија во Појасот Газа што го …

Нетанјаху: Израел е подготвен за голема воена операција во Појасот Газа Read More »

Норвешки министер поднесе оставка поради исценирани напади врз него


Норвешкиот министер за правда Тор Вара денеска поднесе оставка на функцијата, откако беше обелоденето дека неговата партнерка организирала лажирани напади врз нив, со цел да прикаже во јавноста дека се под закана. Вара (53), кој е член на десничарската популистичка Партија на прогресот, и ја врачил оставката на норвешката премиерка Ерна Солберг, која веднаш ја …

Норвешки министер поднесе оставка поради исценирани напади врз него Read More »

Британскиот Парламент по третпат ќе гласа за Договорот за Брегзит


Претседавачот на Долниот дом на британскиот Парламент, Џон Беркау вечерва соопшти дека го прифатил барањето на премиерката Тереза Меј, пратениците утре по третпат да се изјаснат за Договорот за Брегзит, што Владата во Лондон го постигна со ЕУ лани во нормври. Беркау, кој досега одбиваше да го стави Договорот на ново гласање, со образложение дека …

Британскиот Парламент по третпат ќе гласа за Договорот за Брегзит Read More »

Фејсбук обвинет за дискриминација на купувачите на недвижности


 Американското Министерство за домување и урбано планирање ја даде на суд социјалната мрежа Фејсбук, поради „ширење, дозволување и предизвикување“ незаконска дискриминација на потенцијалните купувачи на недвижности, објави „Вашингтон Пост“. Министерството смета дека Фејсбук го прекршува американскиот Закон за повластено домување, со тоа што корисникот кој објавува реклама за продажба или изнајмување на станбен простор може …

Фејсбук обвинет за дискриминација на купувачите на недвижности Read More »

Во Брунеи ќе убиваат со каменување за истополов однос, неверство и силување


Во Брунеи ќе биде воведена смртна казна со каменување. Суровата мерка ќе се применува во случаи на истополов однос, брачно неверство и силување, информира „Саут Чајна Морнинг Пост“. Измените во законот предвидуваат на крадец, фатен во кражба првпат, да му биде отсечена десната рака, а при втор прекршок – левата нога. Казните ќе важат и за …

Во Брунеи ќе убиваат со каменување за истополов однос, неверство и силување Read More »

ЕУ го одобри законот за забрана на пластичен прибор за една употреба


Европскиот парламент одобри нов закон со кој се забрануваат пластични предмети за еднократна употреба како што се садови, прибор за јадење или сламки за пијалоци.   За договорот постигнат со министрите на Европската унија гласаа 560 пратеници, 35 од нив беа „против“ и 28 „воздржани“.   Како што се наведува во соопштението, од 2012 година …

ЕУ го одобри законот за забрана на пластичен прибор за една употреба Read More »

(Видео) Луѓе скокаат од облакодер проголтан од пожар


Најмалку пет лица загинаа, а 60 се повредени во пожар кој изби во деловна зграда во Дака, главниот град на Бангладеш, соопштија службите. За сега непознат број луѓе и понатаму се заробени во зградата која има 22 ката. Повикувајќи се на изјавите на сведоци, Ројтерс пренесува дека заробени луѓе испаничени од состојбата мафтаат преку прозорците …

(Видео) Луѓе скокаат од облакодер проголтан од пожар Read More »

Ердоган не отстапува од своите замисли: Аја Софија ќе ја нарекуваме џамија


Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган повтори дека постои можност поранешната црква Света Софија во Истанбул, која моментално е музеј, да ја преименува во џамија. Тој во емисија на телевизијата А Хабер синоќа рече дека „дошло време“ поранешната базилика да стане џамија. Ердоган исто така оцени дека трансформацијата на црквата во музеј „била голема грешка“. – …

Ердоган не отстапува од своите замисли: Аја Софија ќе ја нарекуваме џамија Read More »

Инциденти и тензии на протестот на албанската опозицијата во Тирана


Протестот на обединетата албанска опозиција почна тензично, кога дел од учесниците се обидоа насилно да го пробијат полицискиот кордон пред Парламентот во Тирана. Судир со полицијата пред Министертвото за внатрешни работи имаа и жителите од населбата „Астир“, кои протестираат веќе четири месеци, бидејќи нивните домови треба да се урнат поради изградбата на големата обиколница во …

Инциденти и тензии на протестот на албанската опозицијата во Тирана Read More »

Захарова: САД се однесуваат како каубојци во Лувр


Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека САД треба да го исполнат ветувањето и да се повлечат од Сирија, па тогаш да кажуваат што Москва треба да прави во Венецуела. Прво САД нека ги повлечат трупите од Сирија, па тогаш нека им кажуваат на другите каде треба или не треба да бидат, се наведува во …

Захарова: САД се однесуваат како каубојци во Лувр Read More »

Австрија бара отштета за неправилности на претседателските избори


Австрија бара исплата на отштета од шефовите на 14 изборни комисии поради повторување на вториот круг претседателски избори во 2016 година. На претседателските избори вториот круг гласање мораше да биде повторено поради неправилности кои беа воспоставени, особено во некои општини. Градоначалникот на Филах, Гинтер Албел, кој во јули минатата година беше осуден поради неправилности во …

Австрија бара отштета за неправилности на претседателските избори Read More »

„Боинг“ направи промени на контроверзниот систем на авионите 737 макс 8


Компанијата „Боинг“ ги направи промените на контроверзниот систем на контрола кој е поврзан со двете фатални несреќи во кои учествуваше моделот „737 макс 8“ во последните пет месеци, јави BBC. Покрај промените на спорниот систем сѐ уште не е познато дали „737 макс 8“ ќе добие дозвола за летање откако комплетната флота беше приземјена овој …

„Боинг“ направи промени на контроверзниот систем на авионите 737 макс 8 Read More »