Трамп на ОН: Отфрламе глобализам, прифаќаме патриотизам


Претседателот на САД Доналд Трамп во денешниот говор на  Генералното Собрание на Обединетите нации посочи дека ја отфрла идеологијата на глобализмот и ја прифаќа доктрината на патриотизам. – Нашата армија наскоро ќе биде помоќна од кога било во историјата. САД е посилна, побезбедна и попросперитетна земја од пред две години, кога ја презедев функцијата, изјави …

Трамп на ОН: Отфрламе глобализам, прифаќаме патриотизам Read More »

Ердоган повика на реформа на Советот за безбедност на ОН


Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган повика на реформа  на Советот за безбедност на ОН во говорот пред Генералното собрание на ОН. – ОН постигна непобитни успеси за 73 години, но, се оддалечува од исполнувањето на очекувањата на човештвото за мир и просперитет, рече Ердоган. – Турција станува глас на светот, бидејќи светот е поголем од пет, …

Ердоган повика на реформа на Советот за безбедност на ОН Read More »

САД воведоа санкции за првата дама на Венецуела и соработници на Мадуро


Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп  денеска воведе финансиски санкции за лица блиски до претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, вклучително и неговата сопруга и потпретседтаелот на таа држава. Санкциите се воведени поради обвинувања дека тие лица се вмешани во корупција. Меѓу санкционираните четири лица, се првата дама Силија Флорес, потпретседателот Делси Родригес, министерот за комуникации …

САД воведоа санкции за првата дама на Венецуела и соработници на Мадуро Read More »

(Видео) Ердоган ја напушти салата кога во ОН почна со говор Трамп


Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја напушти салата на Генералното собрание на ОН кога почна со говор американскиот претседател Доналд Трамп, објавија турски медиуми. Турскиот претседател требаше да се обрати од говорницата на Генералното собрание на ОН по претседателот на САД.

Меркел: Сè уште не знаеме што навистина сака Британија


Европската унија се уште не знае што Британија навистина сака од преговорите за Брегзит, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел. Таа истакна дека договор за идните односи на Британија и ЕУ не смее да биде премноту недефиниран и повтори предупредување дека Лондон не може да бира само предности на единствениот европски пазар. Според неа, декларацијата …

Меркел: Сè уште не знаеме што навистина сака Британија Read More »

Тинејџерка минала 49 дена на отворено море пиејќи морска вода која ја цедела со облеката


Индонезиска тинејџерка минала 49 дена на отворено море во пловечка колипка, ловејќи риба и пиејќи морска вода што ја цедела со својата облека, пред да биде забележена и спасена од панамски брод. Aлди Aдиланг (19) во јули отишла на риболов, но не забележала дека се оддалечила од брегот во непозната насока. Кога бродот ја спасил, …

Тинејџерка минала 49 дена на отворено море пиејќи морска вода која ја цедела со облеката Read More »

Меркел ја одби вечерата со Ердоган


Германија – Поголем број германски политичари, меѓу кои и канцеларката Ангела Меркел ја одбија поканата за вечера во чест на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Домаќин на свечената вечера што ќе се одржи в петок е германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер. – Присуството на канцеларката на банкетите што ги организира претседателот не е правило. Канцеларката само понекогаш …

Меркел ја одби вечерата со Ердоган Read More »

Тревога на аеродромот во Берлин


На аеродромот „Шенефилд“ во Берлин забележан е маж со елек од кој висат жици, поради што е алармирана полицијата. – Забележан е маж кој носи елек од кој висат жици. Исто така тој носи и голем багаж. Специјалните единиците почнаа истрага. Поради тоа затворени се паркингот, алпската куќа и подвозникот, објави германската полиција на Твитер. …

Тревога на аеродромот во Берлин Read More »

Осуди од ЕУ за апсењето новинари во Грција


Европската комисија и шефот на Европската народна партија (ЕПП) ги осудија апсењата во Грција на тројца новинари од весникот „Филефтерос“. Новинарите беа уапсени на 23 септември по пријава на министерот за одбрана Панос Каменос за статија посветена на наводни злоупотреби на европски фондови за миграција. Против новинарите е поднесена тужба за клевета. Првиот човек на …

Осуди од ЕУ за апсењето новинари во Грција Read More »

Шведскиот Парламент му изгласа недоверба на премиерот Ловен


Шведскиот Парламент денеска му изгласа недоверба на премиерот Стефан Ловен, јави ДПА. „За“ доверба на Ловен се изјаснија 142 пратеници од левицата, додека 204 претаставници на десноцентристичките партии и екстремистичката антимигрантска партија Шведски демократи гласаа „против“. Гласањето доверба на актуелниот премиер во Парламентот е задолжително по одржувањето парламентарни избори во Шведска. Согласно законот, гласањето се …

Шведскиот Парламент му изгласа недоверба на премиерот Ловен Read More »

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе – хит во ОН


САД- Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која овој јуни стана втората лидерка што роди бебе за време на својот мандат, стана хит на Генералното собрание на Обединетите Нации, каде што се појави со својата принова. Ардерн ја поведе со себе тримесечната ќерка Нив на самитот посветен на Нелсон Мандела и на мирот, на кој …

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе – хит во ОН Read More »

Сингапур има најбрз Интернет, Македонија меѓу најбавните во регионот


Македонија, БИХ, Турција, Црна Гора, Албанија, Белорусија, Грузија, Ерменија, Казахстан и Азербејџан се единствените европски земји кои не можат да надминат брзина на интернет над 10 мегабајти даунлодирање во секунда, пренесе Ал Џезира Балкан. Во деталното истражување на cable.co.uk, брзината на интернетот во 200 земји беше анализирана сај преку повеќе од 163 милиони тестови за …

Сингапур има најбрз Интернет, Македонија меѓу најбавните во регионот Read More »

Грчките даночни служби со дронови откриваат затајување данок


Грција – Грчките даночни власти соопштија дека првпат користеле дронови со цел на островот Санторини да откријат сопственици на бротчиња кои носат туристи да го разгледуваат вулканскиот кратер и не издаваат сметки. Грчката Управа за јавни приходи соопшти дека мерката е преземена минатата недела кога за еден ден биле следени девет бротчиња за туристи. Утврдено е …

Грчките даночни служби со дронови откриваат затајување данок Read More »

Американски медиуми: Заменикот на државниот обвинител на САД сепак не поднел оставка


Заменикот на државниот обвинител на САД, Род Розенстајн не поднесе оставка на таа функција, изјави за американски медиуми доброупатен неименуван извор, иако првично беше објавено дека уснено поднел оставка. Розенстајн закажа состанок во Белата куќа напладне, наведе истото лице, додавајќи дека тој и натаму е заменик на државниот обвинител и оти во тоа својство учествува …

Американски медиуми: Заменикот на државниот обвинител на САД сепак не поднел оставка Read More »

Се продава модната куќа „Версаче“


Италијанскиот весник „Кориере дела сера“ објави денеска дека ќе се продава модната куќа Версаче, а најверојатно објавата ќе биде утре. Повикувајќи се на неименувани извори, весникот тврди дека Донатела Версаче, сестра на покојниот Џани Версаче, свикала состанок со персоналот за утре кога треба да биде објавена продажбата на компанијата. Од компанијата одбија да ги коментираат …

Се продава модната куќа „Версаче“ Read More »

Трамп: Светот се промени за една година


Американскиот претседател Доналд Трамп, една година откако во ОН најостро го критикуваше севернокорејскиот лидер Ким Џонг- ун, нарекувајќи го „човек- ракета во самоубиствена мисија“, денеска вели дека светот во меѓувреме се променил. – Светот беше поинаков. Беше тоа опасно време. Мина една година, времето многу се измени, рече Трамп, пред се мислејќи на Ким Џонг- …

Трамп: Светот се промени за една година Read More »

Суд го суспендираше претседателот на Молдавија


Уставниот суд на Молдавија привремено го суспендира претседателот Игор Додон да ја извршува својата функција поради одбивање да именува нови министри. Таа одлука уследи откако Додон, инаку проруски настроен, одби да ги именува министрите за здравство и земјоделство, бидејќи, според него, тие ги немаат „неопходните вештини“. Судот наведува дека претседателот на Собранието или премиерот ќе …

Суд го суспендираше претседателот на Молдавија Read More »

ЕК: Историска стапка на вработеност во ЕУ


Белгија– Европската комисија објави дека е постигната стапка на вработеност без преседан во Европската Унија и дека стапката на невработеност постојано се намалува. Тоа е заклучокот на тримесечниот извештај на Европската комисија за состојбата со вработеноста и социјалниот развој во Европа, објавен овој месец. ЕК соопшти дека европскиот пазар на труд “продолжува да урива рекорди“, со …

ЕК: Историска стапка на вработеност во ЕУ Read More »

Фондацијата на Сорос ја тужи Унгарија поради закони


Фондацијата Отворено општество, чиј основач е милијардерот Џорџ Сорос, денеска соопшти дека поднела тужби до Европскиот суд за човекови права и унгарскиот Уставен суд поради неодамна усвоените закони во Унгарија, насочени против цивилни организации кои работат со бегалци и баратели на азил. Директорот на правниот тим на организацијата, Џејмс Голдстон изјави дека правната акција има …

Фондацијата на Сорос ја тужи Унгарија поради закони Read More »

(Фото) Почна „Октоберфест“, најславниот фестивал на пивото


Германија– Околу 6 милиони посетители се очекуваат да го посетат најпознатиот фестивал на пивото во Минхен. Октоберфест ќе трае до 7 октомври, а најмалку 7.5 литри пиво ќе бидат испиени на настанот, пишува BBC. Фестивалот започна како коњска трка во 1810 година, со цел да се одбележи кралска венчавка, но првите дегустации со пиво започнале …

(Фото) Почна „Октоберфест“, најславниот фестивал на пивото Read More »