Трајковски погоди за Палермо против Бари


Македонскиот репрезентативец во дресот на Палермо, Александар Трајковски постигна еден гол во победата на неговата екипа на гостувањето против Бари од 3:0. Трајковски го постигна вториот гол во 69.минута. Ова е втор гол сезонава за Трајковски за Палермо во Серија Б. Поради повреда натпреварот го пропушти капитенот на Палермо и македонски репрезентативец Илија Нестровски. Палермо …

Трајковски погоди за Палермо против Бари Read More »

На МЗТ Скопје ниту +19 не му е доволно да победи


Кошаркарите на МЗТ Скопје продолжуваат со очајните игри сезонава. Попладнево претрпеа 9. пораз во 11 коло на јадранската АБА лига. Во спортскиот центар „Јане Сандански“ подобар беше црногорски Морнар со 72 – 69, иако домаќинот водеше во текот на целиот меч, во 27. минута дури и со 19 разлика, но пресуди последната четвртина што тимот …

На МЗТ Скопје ниту +19 не му е доволно да победи Read More »

УЕФА го казни Зенит поради Ратко Младиќ


Европската фудбалска асоцијација го казни рускиот клуб Зенит со парична казна од 10 илјади евра делумно затворање на стадионот за следниот домашен натпревар на европска сцена. Причината е транспарентот на кој стоеше името на Ратко Младиќ за време на натпревар од Лига Европа против македонскиот шампион Вардар одигран на 23 ноември. Транспарентот со името на …

УЕФА го казни Зенит поради Ратко Младиќ Read More »

ЕП во кратко пливање: Четворица Македонци меѓу 700. во Копенхаген


Ана Јаневска, Миа Крстевска, Љупчо Ангеловски и Давор Петровски ќе бидат четворицата македонски репрезенти на Европското првенство во кратко пливање што од 13 до 17 декември ќе се одржи во „Кралска арена“ во Копенхаген. Во данскиот главен град ќе отпатуваат без императив за медал туку со единствено очекување – да испливаат најдобри лични времиња и …

ЕП во кратко пливање: Четворица Македонци меѓу 700. во Копенхаген Read More »

Вардар со реми се прости од Лигата на Европа


Вардар го освои првиот бод во својот историскиот настап во групната фаза од Лига Европа, откако вечерва во Скопје против Розенборг одигра нерешено 1:1. Вардар можеше и заслужи да го освои целиот плен, но победата во последното коло од Л-групата ја испушти по една грешка во финишот на првото полувреме кога норвешкиот шампион преку против …

Вардар со реми се прости од Лигата на Европа Read More »

Роналдо по петти пат ја освои Златната топка


ФРАНЦИЈА- Португалецот Кристијано Роналдо по петти пат стана добитник на Златната топка која ја доделува угледниот France Football. Овој француски магазин наградата за најдобар фудбалер на светот ја доделува уште од далечната 1956 година, а Роналдо се изедначи со Лионел Меси на врвот по бројот на освоени награди, па сега и двајцата имаат по пет …

Роналдо по петти пат ја освои Златната топка Read More »

Македонија меѓу носителите во Лигата на нации


За првото издание на Лигата на нации, УЕФА ги потврди шеширите и фудбалската репрезентација на Македонија е во групата на носители. Ова беше и најавено, па така нашата селекција на жрепката ќе добие противници кои ќе бидат послабо рангирани на ФИФА листата. Македонија ќе биде во првиот шешир со селекциите на: Азербејџан, Белорусија и Грузија, …

Македонија меѓу носителите во Лигата на нации Read More »

Фенербахче му понуди нов договор за Елмас


Турскиот гигант Фенербахче, му понудил продолжување на договорот на младиот македонски фудбалски талент Елиф Елмас, во обид да го задржи на подолг период. На Елмас кој изминатото лето мина во Федербахче со кој потпиша тригодишен договор, раководството на клубот решило дополнително да ја му понуди продолжување на соработката и тоа со времетраење од пет години. …

Фенербахче му понуди нов договор за Елмас Read More »

Познати номинациите за „Спортист на Македонија за 2017“


Агенцијата за млади и спорт и Сојузот на спортски федерации, ја објави листата на кандидати за годинашното издание на спортската манифестација „Избор на спортисти 2017“, која ќе одржи по 63-ти пат. Во конкуренција за признанието Спортист на годината 2017 во Република Македонија (мажи) се петмина и тоа: ракометарот Стојанче Стоилов кој со екипата на Вардар …

Познати номинациите за „Спортист на Македонија за 2017“ Read More »

Блатер и Мурињо најомразени личности во фудбалот


Поранешниот претседател на ФИФА Сеп Блатер и португалскиот тренер Жозе Мурињо ја предводат листата од 50 најомразени луѓе во светот на фудбалот по избор на магазинот „Four Four Two“. Меѓу првите десет се германскиот голман Тони Шумахер (Харалд Антон Шумахер), поранешниот претседател на УЕФА Мишел Платини, спортскиот новинар Ричард Кејс, Кристијано Роналдо, поранешниот спортски директор …

Блатер и Мурињо најомразени личности во фудбалот Read More »

Фудбал: За 24 часа поднесени 1,3 милиони барања за влезници за СП 2018


Во првите 24 часа од почетокот на вториот круг продажба на влезници за СП 2018 во Русија, ФИФА примила преку 1,3 милиони барања, објавено е на службените страници на светската фудбалска организација. Навивачи од цел свет испратиле 1.318.109 барања за влезници. Вториот круг трае до 31 јануари 2018 година. Доколку до тој датум побарувачката надмине …

Фудбал: За 24 часа поднесени 1,3 милиони барања за влезници за СП 2018 Read More »

МОК забрани настап на Русија на ЗОИ во Јужна Кореја


Меѓународниот олимписки комитет го суспендира Рускиот олимписки комитет од учество на Зимските олимписки игри што ќе се одржат во Јужна Кореја во февруари 2018 година. – Руските натпреварувачи ќе можат да се натпреваруваат на ЗОИ во Јеонгчанг под олимписко знаме, соопшти МОК. За да добијат дозвола за учество на игрите спортистите од Русија ќе мора …

МОК забрани настап на Русија на ЗОИ во Јужна Кореја Read More »

Најскапиот билет за отворањето на Мундијалот во Русија ќе чини 2.300 евра


Светската фудбалска асоцијација ги објави цените на влезниците за Мундијалот што идната година ќе се игра во Русија. Што се однесува до отворањето на Светското првенство на „Лужники“ во Москва, најскапиот билет ќе чини 2.300 евра. За оние кои сакаат да ја следат церемонијата на отворање, а потоа и натпреварот, најевтиниот билет ќе чини чини …

Најскапиот билет за отворањето на Мундијалот во Русија ќе чини 2.300 евра Read More »

Раул го објави поширокиот список за ракометното ЕП 2018


Селекторот на македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалез, денеска го објави поширокиот список од 28 ракометари кои ќе конкурираат за настап на Европското првенство што во периодот од 12 до 28 јануари ќе се игра во Хрватска. На списокот на Раул се наоѓаат: голмани: Борко Ристовски, Никола Митревски, Златко Даскаловски, Јане Цветковски, Мартин Томовски; бекови: Кирил …

Раул го објави поширокиот список за ракометното ЕП 2018 Read More »

Серија А: Првенец во сезоната на Пандев за победа на Џенова


Горан Пандев беше човек на одлука за Џенова во мечот со Верона со кој беше заокружено 15. коло во Серија А. Екипата од „Луиџи Ферарис“ славеше со 1:0 со погодокот на македонскиот репрезентативец во надополнувањето на првото полувреме, негов прв во сезоната, но и за потврда дека се наоѓа во одлична форма. За Џенова, пак, …

Серија А: Првенец во сезоната на Пандев за победа на Џенова Read More »

Прволигашки фудбал: Шкендија ја зголеми предноста пред Вардар


Во Првата македонска фудбалска лига попладнево на распоредот беа натпреварите од 18. коло по кое Шкендија придодаде уште три бода на огромната предност пред шампионот Вардар. Тетовци славеа убедлива победа на домашен терен против Пелистер, додека Вардар „киксна“ на Чаир против Шкупи и е се подалеку од одбрана на титулата. Убедлив триумф забележа и Работнички, …

Прволигашки фудбал: Шкендија ја зголеми предноста пред Вардар Read More »

Лига на шампиони во ракомет: Металург поразен од Спортинг во Лисабон


Спортинг Лисабон му нанесе седми пораз на Металург во Лигата на шампиони во оваа сезона. Португалскиот состав го совлада вицепрвакот на Македонија со 31:27 (полувреме 12:15) во натпревар од десеттото, последно, коло во групата Д. Домашниот ракометар Пасарин беше најефикасен на натпреварот со седум гола. Најголема поддршка притоа имаше од Марцо и Портела кои постигнаа …

Лига на шампиони во ракомет: Металург поразен од Спортинг во Лисабон Read More »

Прв пораз оваа сезона за ПСЖ во Лига 1


Фудбалерите на Стразбур му го нанесоа првиот пораз сезонава на Пари Сен Жермен во Француското фудбалско првенство, откако вечерва на домашен терен славеа победа со 2:1. Пред овој пораз, ПСЖ во првите 15 кола имаше 13 победи и два нерешени резултата. Да Коста го доведе Стразбур во водство во 13.минута, Килијан Мбапе изедначи во 42. …

Прв пораз оваа сезона за ПСЖ во Лига 1 Read More »

Продолжува црната серија на МЗТ Скопје во АБА лигата


Екипата на МЗТ Скопје Аеродром запиша уште еден пораз, шести по ред во регионалната кошаркарска АБА лига. Вечерва „штрковите“ загубија на гостувањето кај Цедевита со 77:65. Решавачката разлика домаќините ја направија во финишот на првата четвртина (20:3) за позитива од 16 поени (24:8). Тоа како да ги освести „сино-белите“ кои заиграа подобро, па намалија на …

Продолжува црната серија на МЗТ Скопје во АБА лигата Read More »

Ракометарите на Вардар го декласираа Кристијанштад во Лигата на шампиони


Актуелниот европски и македонски шампион Вардар делуваше моќно на вечерашниот дуел со шведски Кристијанштад завршувајќи ја 2017 година со убедлив триумф од 31:15. За „црвено-црните“ ова беше осма победа во 10. настап сезонава во Лигата на шампионите. Отпорот на Швеѓаните во СЦ „Јане Сандански“ траеше само тринаесетина минути, по што проработи вардаровиот напад, а одбраната …

Ракометарите на Вардар го декласираа Кристијанштад во Лигата на шампиони Read More »