Скијачкото чудо од Чешка испиша историја


На ниту еден спортист никогаш не му пошло од рака на Олимписки игри да освои два златни медали во два различни спорта. До денеска. Авторка на тој историски потфат е младата Чехинка Естер Ледецка (22), која по сензационалната победа во алпски супервелеслалом и тоа со позајмени скии од Микаела Шифрин, освои злато и во паралелниот …

Скијачкото чудо од Чешка испиша историја Read More »

ЗОИ 2018: Нов случај на допинг кај руски олимпиец


Нов случај на допинг е регистриран на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг и повторно станува збор за руски олимпиец. Надежда Сергеева, која се натпреварува во боб двосед, била позитивна на тестот. Сергеева заедно со Анастасија Кочержова го освои 12. место. Претходно на анти-допинг тестот не помина натпреварувачот во карлинг Александар Крушелницки, кој беше позитивен на …

ЗОИ 2018: Нов случај на допинг кај руски олимпиец Read More »

Македонија без Елмас на дуелите со Финска


За двата натпревара кои ќе се одиграат на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје, селекторот македонската фудбалска репрезентација до 19 години, Вујадин Станојковиќ нема да смета на Елиф Елмас, Димитар Митровски и Дарко Чурлинов, тројцата поради клупски обврски нема да бидат дел од составот за натпреварите против Финска. – Два многу значајни натпревари за нашата …

Македонија без Елмас на дуелите со Финска Read More »

Здружението на кошаркари ќе добие ново раководство


Здружението на кошаркари на Македонија утре од 15 часот во Конгресната сала на СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје ќе го одржи редовното Годишно собрание на кое треба да биде избрано ново раководство. „На ова собрание ќе имаме можност да избереме нова управувачка структура, нови членови на управниот и надзорниот одбор бидејќи на дел од сегашните …

Здружението на кошаркари ќе добие ново раководство Read More »

ЗОИ 2018: По две децении Русите ќе играат финале во хокеј


Хокеарите на Русија кои на ЗОИ во Јужна Кореја настапуваат под олимпиското знаме ќе играат во финалето, откако денеска во првото полуфинале ја победија Чешка со 3:0. За Руите ова ќе биде прв финален меч на олимпискиот турнир во хокеј по пауза од 20 години. По нерешените 0:0 во првата третина, следуваа 2:0 во вториот …

ЗОИ 2018: По две децении Русите ќе играат финале во хокеј Read More »

Втор случај на допинг во рускиот тим на ЗОИ


Руската репрезентативка во боб Надежда Сергеева падна на допинг тестот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Ова е втор случај на допинг во рускиот тим, откако претходно позитивен тест имаше и Александар Крушелницкиј. Тој со партнерката Анастасија Бризгалова освои бронза во карлинг, но поради допингот тие останаа без медали. На руските спортисти поради системскиот допинг, …

Втор случај на допинг во рускиот тим на ЗОИ Read More »

Срна 17 месеци надвор од теренот поради допинг


Поранешниот капитен на фудбалската репрезентација на Хрватска, Дарио Срна, ја дозна казната за користење недозволени средства. Играчот на Шахтјор е суспендиран на 17 месеци. Фудбалерот бил позитивен на тестот по натпреварот Шахтјор-Наполи на 22 март минатата година. Хрватот бил позитивен на дихедроепиандростерон. Срна ја признал вината, но нагласил дека оваа супстанца случајно се нашла во …

Срна 17 месеци надвор од теренот поради допинг Read More »

Ѓоковиќ го тужеше Рио, сега бразилските власти го тужат Ноле


Властите на Рио де Женеиро поднесоа тужба против најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ како одговор на неговата тужба од пред две години. Ѓоковиќ во 2012 година со Густаво Куертен одигра ревијален натпревар и според договорот српскиот тенисер требаше да добие еден милион и сто илјади долари, од кои досега му биле исплатени само 450 илјади. …

Ѓоковиќ го тужеше Рио, сега бразилските власти го тужат Ноле Read More »

Тренерот на Влазнија избоден со нож во Скадар


– Тренерот на фудбалскиот клуб Влазнија, Ернест Џока, е избоден со нож во Скадар. Како што јавија албанските медиуми, нападот го извршило засега неидентификувано лице. Џока веднаш е пренесен во болница, а полицијата отвори истрага за случајот. Мотивот за нападот засега е непознат.

„Камп ноу“ заминува во историјата, Барселона го продава името на стадионот


Барселона преговара за продажба на правата за името на стадионот „Камп ноу“ за што клубот ќе добие над 200 милиони евра. Од клубот потврдија дека преговараат со три компании, како и дека продажбата е дел од планот за модернизација на стадионот, но и подрачјето околу него, што би чинело околу 550 милиони евра. – Го …

„Камп ноу“ заминува во историјата, Барселона го продава името на стадионот Read More »

ЗОИ 2018: Македонскиот скијач Ристевски не успеа да ја заврши трката во слалом


Македонскиот скијач Антонио Ристевски не успеа да финишира ниту во својот втор настап на олимпијадата, откако излета од патеката и повторно не успеја да ја заврши трката, овој пат во слалом. Претходно Ристевски не ја заврши трката во велеслалом. Од вкупно 106 натпреварувачи, кои ја стартуваа трката, дури 54 не успеаа да ја завршат трката. …

ЗОИ 2018: Македонскиот скијач Ристевски не успеа да ја заврши трката во слалом Read More »

Осминафинале во ЛШ: Севилја и Манчестер Ј. единствени без голови


Фудбалерите на Севилја и на Манчестер јунајтед се единствените кои одиграа без погодоци во првите осминафинални дуели во Лигата на шампиони. Најзаслужен за тоа беше Де Хеа кој со неколку одлични интервенции ги спаси „ѓаволите“ од пораз во шпанската покраина Андалузија. Но, затоа голови имаше во Харков каде Шахтјор ја совлада Рома со 2:1. Калчолигашот …

Осминафинале во ЛШ: Севилја и Манчестер Ј. единствени без голови Read More »

Куп на Македонија: Вардар и Шкендија ремизираа


Вардар и Шкендија ремизираа 1:1 во првиот меѓусебен дуел од четвртфиналето на фудбалскиот Куп на Македонија. Во првото полувреме двете екипи имаа шанси да поентираат за водство, но натпреварот резултатски го отвори Бесарт Ибраими во 63. минута за предност на Шкендија од 0:1. Фелипе во 79. минута  со гол од слободен удар го израмни резултатот на …

Куп на Македонија: Вардар и Шкендија ремизираа Read More »

(ВИДЕО) ЗОИ 2018: Петнаесетгодишната Алина Загитова е кралица на мразот


Младата руска лизгачка Алина Загитова постави нов сведски рекорд во уметничко лизгање во рамки на кратката програма на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Таа ја воодушеви публиката и жирито кое и даде оцена од 82,92 бодови со што го собори светскиот рекорд кој десет минути пред настапот на Загитова го постави нејзината сонародничка Јевгенија Медведева …

(ВИДЕО) ЗОИ 2018: Петнаесетгодишната Алина Загитова е кралица на мразот Read More »

ЗОИ 2018: Канадски олимпиец ја скрши карлицата по тежок пад во ски-крос


Канадскиот скијач Крис дел Боско се здоби со сериозни повреди и ја скрши карлицата по тежок пад на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Дел Боско на трката во осминафиналето во ски-крос за подобар пласман се обиде да изведе еден ризичен скок, но изгуби контрола во воздухот и падна. Тој по падот десет минути лежеше неподвижно …

ЗОИ 2018: Канадски олимпиец ја скрши карлицата по тежок пад во ски-крос Read More »

Пандев по крајот на сезоната ќе одлучи дали ќе се пензионира


Македонскиот репрезентативец и член на италијанска Џенова, Горан Пандев пред италијанските медиуми ја прокоментира својата иднина и дали планира да го продолжи договорот со тимот од Серија А. – Во јуни ќе одлучам дали ќе продолжам со мојата кариера или не. Моментално целосно сум фокусиран на натпреварот против Болоња. Уживам во Џенова и секако ќе …

Пандев по крајот на сезоната ќе одлучи дали ќе се пензионира Read More »

Фудбалска Лига на шампиони: Меси како спасител на Барселона во Лондон, Баерн го понижи Бешикташ


Баерн ја оправда фаворитската улога против Бешикташ и со пет гола предност ќе патува на возвратниот дуел во Истанбул во осминафиналето во Лигата на шампиони. По два гола за Баварците постигнаа Томас Милер (43’, 66’) и Роберт Левандовски (79’, 88’), во листата на стрелци се додаде и Кингсли Коман (53’). Турскиот претставник беше комплетен на …

Фудбалска Лига на шампиони: Меси како спасител на Барселона во Лондон, Баерн го понижи Бешикташ Read More »

(Видео) ЗОИ: Ѝ се скина фустанот, па покажа повеќе од што треба


Претставниците во уметничко лизгање од Франција на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Гијом Сизерон и Габриела Пападикис, доживеаја непријатност кога за време на настапот на Пападикис ѝ се скина прерамката од фустанот. И покрај оваа непријатност, двојката успеа да ја заврши точката од програмата, дури и ќе се бори за олимпискиот медал во Пјонгчанг. – …

(Видео) ЗОИ: Ѝ се скина фустанот, па покажа повеќе од што треба Read More »

Казна од 8,7 милиони долари за обложувалницата „Вил Хил“ за перење пари


Британската обложувалница „Вилијам Хил“ ќе мора да плати парична казна од 8,7 милиони долари за кршење на прописите за спречување на перење пари и социјална одговорност, објави Комисијата за игри на среќа. Бидејќи обложувалницата не го потврдила потеклото на парите, 10 клиенти платиле големи суми пари, кои се поврзани со криминални активности, а „Вил Хил“ …

Казна од 8,7 милиони долари за обложувалницата „Вил Хил“ за перење пари Read More »

Играч на Виљареал врзал и претепал крадец во својата куќа


Дефанзивецот на Виљареал, Рубен Семедо, беше уапсен под обвинение за затворање, врзување и претепување на човек во неговиот дом во Валенсија. Жртвата се пожалила пред весникот „Лас Провинсиас“. Самедо по инцидентот завршил во полициска станица. Дејствијата на Семедо биле предизвикани од фактот дека тој го фатил човекот во својот дом, кој веќе зел дел од …

Играч на Виљареал врзал и претепал крадец во својата куќа Read More »