(Видео) Овде Албанците ја чекаат Црвена ѕвезда – погледнете го стадионот кој чинеше 85 милиони евра

Црвената ѕвезда ја „архивираше“ Европа, па следната недела ќе отпатува за Албанија!

Со оглед на тоа што Тирана го изненади Динамо Тбилиси (2: 0) во првото коло од квалификациите за Лигата на шампионите, закажан е историскиот прв дуел со Црвена звезда, така што овие две екипи ќе се борат во еден натпревар за да преминат во третото коло каде има многу интересни имиња.

Натпреварот е закажан за вторник во 20 часот, а според непотврдени информации, треба да се игра на стадионот „Ер Албанија“, а не на „Селман Стермаси“, официјалниот стадион на Тирана.

„Ер Албанија“, стадион именуван по албанската авиокомпанија, е изграден минатата година и е национален стадион каде репрезентацијата ќе игра во иднина, како и клубови во европски натпреварувања доколку се согласат.

Зградат е изградена од 2016 до 2019 година, според проектот на италијанецот Марко Казамонти, и чинеше 85 милиони евра. Првиот натпревар на албанската репрезентација на овој стадион се одигра минатиот ноември, кога Франција беше гостин, а на натпреварот учествуваа Александар Чеферин и премиерот Еди Рама, додека таму се играше и тиранското дерби меѓу Партизан и Тирана.

Стадионот има и кула висока 112 метри, а исто така е највисока во цела Албанија, има хотел, трговски центар