Бекам oснова фудбалски клуб во Мајами


Поранешниот капитен на фудбалската репрезентација на Англија Дејвид Бекам денеска основаше фудбалски клуб во Мајами, кој ќе биде 25-от во американската МЛС лига. Тој во февруари 2014 година ја искористи опцијата од договорот со поранешниот клуб Лос Анџелес Галакси да ја купи франшизата по намалена цена и успеа да ја доведе МЛС лигата во Мајами. …

Бекам oснова фудбалски клуб во Мајами Read More »

По Штип, Ибрахимовиќ го посети и Скопје (ФОТО)


Фудбалската легенда Златан Ибрахимовиќ деновиве е во посета на Македонија, а како што тврдат повеќето македонски медиуми тој е дојден за лов на диви свињи. Сепак откако вчера се појавија неколку фотографии од неговата посета во Штип, денеска фотографиите на профилот на еден од најпознатите ловџии во нашата земја Бране Ѓоргиоски потврдуваат дека фудбалерот сега е …

По Штип, Ибрахимовиќ го посети и Скопје (ФОТО) Read More »

Пелистер останува без Алушовски


Лидерот на табелата во македонската ракометна Супер лига Пелистер во продолжението од сезоната ќе биде без досегашниот тренер Стевче Алушовски. Пелистер делува стабилно и плановите за продложението во сезоната беа атак на виоски позиции. Оваа вест делува изненадувачки, пред се смената на првиот тренер. Алушовски имал состанок со управата на клубот, па решил да си …

Пелистер останува без Алушовски Read More »

(Фото) Ибрахимовиќ во Штип: Медиумите шпекулираат за причините на неговата посета


Еден од најдобрите фудбалери во моментов во светот, Златан Ибрахимовиќ, кој игра за Манчестер јунајтед, се наоѓа во посета на Македонија, а повеќе македонски медиуми веќе почнаа да шпекулираат за причината на оваа мистериозна посета на шведскиот фудбалер со босанско потекло на нашата земја. Неофицијално, Ибра е пристигнат во Штип за да оди на лов, …

(Фото) Ибрахимовиќ во Штип: Медиумите шпекулираат за причините на неговата посета Read More »

Меси: Со Ронадло не ни се вкрстуваат патиштата често


Најдобриот фудбалер на Барселона, Лионел Меси изјави дека не негува некои посебни односи со големиот ривал на теренот, Кристијано Роналдо. – Се гледаме само на церемониите за наградување. Тогаш и разменуваме по некој збор. Се е нормално, но нашите патишта не се сечат често, изјави Аргентинецот за „Ворлд Сокер“. Меси се осврна и за резултатската …

Меси: Со Ронадло не ни се вкрстуваат патиштата често Read More »

Шпанија нов европски шампион во ракомет


Репрезентацијата на Шпанија е новиот европски шампион во ракомет, откако вечерва во финалето ја совлада Шведска со убедливи 29:23. Клучна фигура во триумфот на шпанската селекција беше голманот на Вардар Арпад Штербик кој со своите одбрани во второто полувреме имаше огромен придонес за резултатскиот пресврт. Швеѓаните одигра подобро во првото полувреме кое го решија во …

Шпанија нов европски шампион во ракомет Read More »

ЕП ракомет 2018: Бронза за Франција


Репрезентацијата на Франција го освои бронзениот медал на тринаесеттото Европско првенство за ракометари. Во дуелот за бронзата, односно третото место, актуелниот светскиот првак Франција беше подобар од олимпискиот шампион Данска 32-29, полувреме 17-14. Никола Карабатиќ со 9 гола беше најефикасен во редовите на „Триколорите“, додека кај Данците, а воедно и на натпреварот со 12 постигнати …

ЕП ракомет 2018: Бронза за Франција Read More »

Влахова најбрза на слаломот во Линзерхајде


Петра Влахова од Словачка е победничка на денешната слаломска трка од Светскиот куп во алпско скијање што се одржа во Линзерхајде, Швајцарија. До својата втора победа сезонава Влахова стигна со вкупно време по двете трки од 1 минита 50,53.секунди Втора, со 10 стотинки заостанување, заврши Швеѓанката Фрида Хансдотер, додека трето пласираната Венди Холденер од Швајцарија …

Влахова најбрза на слаломот во Линзерхајде Read More »

(ВИДЕО) Не е за пензија: Федерер со солзи во очите ја прослави титулата на Австралија опен


Роџер Федерер повторно е победник на Австралија опен. Швајцарецот ја одбрани титулата освоена лани, откако во годинашното финале беше подобар од Хрватот, Марин Чилиќ кого го совлада со 3:2 во сетови. Федерер одлично го отвори мечот и уште на почетокот направи два брејка на сервис на противникот, што беа повеќе од доволни да го добие …

(ВИДЕО) Не е за пензија: Федерер со солзи во очите ја прослави титулата на Австралија опен Read More »

ЕП ракомет 2018: Шведска и Шпанија во дуел за златото


Репрезентациите на Шведска и Шпанија вечерва во „Арена Загреб“ ќе го играат финалниот меч на Европскиот ракометен шампионат. За двете селекции ова ќе биде петто финале на континенталното првенство, а ниту една друга земја нема толку финални средби на Европските шампионати. За разлика од Швеѓаните кои на изминатите четири свои настапи во финалниот меч секогаш …

ЕП ракомет 2018: Шведска и Шпанија во дуел за златото Read More »

Вардарки со победа ја почнаа главната фаза во Лигата на шампионките


Женскиот ракометен првак на Македонија, ЖРК Вардар со победа ја започна втората, главна, фаза во Лигата на шампионките. Вардарки вечерва пред својата публика во СЦ „Јане Сандански“ го совладаа францускиот тим Мец со 29-23 полувреме 15-9. Црвено-црните започнаа силно и веќе во единаесеттата минута направија четири гола предност (7-3), која ја зголемија на шест гола …

Вардарки со победа ја почнаа главната фаза во Лигата на шампионките Read More »

Македонија против Романија во баражот на Светското првенство во 2019 година


Романија ќе биде противник на машката ракометна репрезентација на Македонија во јунскиот бараж за пласман на Светското првенство во Германија и Данска што ќе се одржи во јануари следната 2019 година. Ова е епилогот од денешната ждрепка одржана во загрепска „Арена“ на претпоследниот дел од Европскиот шампионат во Хрватска. Македонските ракометари првиот меч ќе го …

Македонија против Романија во баражот на Светското првенство во 2019 година Read More »

Возњацки победничка на Австралија опен


Каролине Возњацки  е победничка на првиот овосезонски Гренд-слемт турнир Австралија опен (АО). Данската тенисерка во финалето во Мелбурн, ја порази првата носителка на турнирот Симона Халеп во три сета со 2:1. Во првиот сет во кој се водеше голема борба поуспешна беше Возњацки која го доби истиот во тај-брејк со 7-6 односно 7-2 на ппени. …

Возњацки победничка на Австралија опен Read More »

ЕП ракомет 2018: Шведска преку Данска до место во финалето


Ракометарите на Шведска се изборија за настап во финалето на Европското првенство во Хрватска. Швеѓаните во неизвесен меч од полуфиналето, во кој беа одиграни и дополнително десет минути го совладаа олимпискиот шампион Данска со 35-34 и се пласираа во големото финале. Иако во најголемиот дел од средбата „Викинзите“ имаа предност и го контролираа резултатот, сепак …

ЕП ракомет 2018: Шведска преку Данска до место во финалето Read More »

Скандинавската драма за Шведска


Во највозбудливиот натпревар од Европското ракометно првенство во Хрватска, Шведска ја совлада Данска по продолженија со 35-34 и се пласираше во неделното финале против Шпанија. Петочниот ден донесе сосема неочекуван расплет, имајќи предвид дека Данска и Франција беа апсолутни фаворити, но и Швеѓаните и Шпанците заслужено ќе играат за златниот медал. Вечерва, Шведска ја држеше …

Скандинавската драма за Шведска Read More »

Русија со 169 спортисти на ЗОИ во Пјонгчанг


Олимпискиот комитет на Русија објави дека на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг треба да настапат 169 руски спортисти. Меѓутоа, „поканетите спортисти“ сами ќе треба да решат дали ќе учествуваат на ЗОИ, наведе Комитетот. Русија има забрана за настап на Олимпијадата поради допинг скандалите, па спортистите од оваа држава ќе се натпреваруваат под олимпиското знаме. Меѓународната …

Русија со 169 спортисти на ЗОИ во Пјонгчанг Read More »

Шпанија фуриозно покрај „петлите“


Репрезентацијата на Шпанија е првиот финалист на Европското првенство во ракомет што се одржува во Хрватска. Тие беа подобри од фаворитот број еден, Франција со 27-23 и го чекаат победникот од вечерашниот меч меѓу Данска и Шведска. Французите не беа дораснат во ниту еден момент, иако со серијата од 6-0 кон крајот на натпреварот, се …

Шпанија фуриозно покрај „петлите“ Read More »

Ракомет: Хрватска го освои 5. место


Селекцијата на Хрватска го освои 5. место на Европското првенство во ракомет што се одржува на нејзин терен. Пред малку, домаќините беа подобри од Чешка со 28-27. Овој пласман воопшто не ја задоволи хрватската јавност, која што се надеваше на златен медал или, пак, во најмала рака на финале.

Ракомет: „Триколорите“ на мегдан на „фуријата“ и битка за Скандинавија


Европското ракометно првенство влегува во завршна фаза. Денешната програма во загрепска „Арена“ нуди три меча. Први во неа ќе влезат репрезентативците на Хрватска и на Чешка кои од 15,30 ч. во дуел за петтото место на турнирот. Попладневниот термин (18 ч.) е резервиран за Франција и Шпанија кои ќе играат во првото полуфинале, а финалната …

Ракомет: „Триколорите“ на мегдан на „фуријата“ и битка за Скандинавија Read More »

Федерер против Чилиќ во финалето на Австралија опен


Швајцарецот Рожер Федерер ќе му се придружи на Хрватот Марин Чилиќ во неделното финале на Австралија опен. Утрово, најдобриот на сите времиња, популарниот „Федекс“ не се ни испоти во полуфиналниот меч со Хуен Чанг од Јужна Кореја, кој му го предаде мечот поради повреда при резултат 6-1 и 5-2. Финалето ќе биде реприза на минатогодишниот …

Федерер против Чилиќ во финалето на Австралија опен Read More »