Шанел


 Лејла Сабит Секоја жена секогаш мора да знае две работи: што и кого сака. Колку ѝ е полошо на жената, толку подобро треба да изгледа. Секогаш биди дотерана, не знаеш кога ќе ја сретнеш судбината. Сакале или не, во животот на мажот постои само една жена. Сите останати се нејзина сенка. Не сакам долги костими …

Шанел Read More »

Ригидна невработеност


Никола Поповски Познато е дека во време на економска експанзија благосостојбата расте, а најважните економски индикатори се движат во позитивна насока – БДП расте, вработеноста и инвестициите исто така, надворешната трговија се зголемува, а невработеноста се намалува. Во време на рецесија, пак, е обратно. Ако економиите функционираат барем приближно по некои општи економски законитости, тоа …

Ригидна невработеност Read More »

Ахмети заборава дека не е веќе партнер на ВМРО-ДПМНЕ


Александра М. Митевска Познатата метафора дека старата љубов е како подгреана сарма, односно сѐ уште се јаде – ама не е вкусна како некогаш, се отсликува деновиве во политичката реалност на земјата, како резултат на првите отворени несогласувања меѓу старо-новите патнери во владејачката коалиција. Законот за  употреба на јазиците, кој пред нешто повеќе од една …

Ахмети заборава дека не е веќе партнер на ВМРО-ДПМНЕ Read More »

Советите на Георгиевски до Мицкоски


Ерол Ризаов Основачот на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Георгиевски, му упати јавен совет на актуелниот претседател на партијата и лидер на опозицијата Христијан Мицкоски да го остави СДСМ да го реши проблемот со името. Оти ако тие не постигнат компромис, ќе мора ВМРО-ДПМНЕ да го прифати кога ќе дојде на власт. Поарно жешкиот костен да го вадат …

Советите на Георгиевски до Мицкоски Read More »

Соочување со демоните


Љупчо Поповски Поставторитарна Македонија за неверојатно кусо време повторно се соочува со своите демони – националистичкиот патриотизам, етничкиот јаз, недовршената транзиција, немоќта на институциите, огромните очекувања на гневните и оној најважниот: проблемот со името. Можеби некој ќе забележи дека решението на проблемот со името не е дел од ова, затоа што е инструментализирано однадвор за …

Соочување со демоните Read More »

Кризата на среќата


Анета Димовска Можеби се должи на времево (предолго сме во смогови, магли, дожд), можеби на неизвесната политичка состојба во која се наоѓа татковината, можеби на мојата лична перцепција, ама мислам дека ние сме во криза, криза на среќа. Пешаци по тротоарите со главата надолу, гледаат право пред себе да не случајно го вкрстат погледот со …

Кризата на среќата Read More »

Ни пржинскиот модел на ДИК не е шик


Александра М. Митевска Ако нешто во Македонија се покажа неотпорно на тестот на времето, независно од политичките околности во даден момент, тоа е секако регулативата за избори, вклучувајќи ја и изборната администрација. Во земјава речиси и да не се случиле избори на кои не им претходеле „крупни и темелни“ реформи на изборното законодавство, кои од …

Ни пржинскиот модел на ДИК не е шик Read More »

Ситна и крупна корупција


Ерол Ризаов Кога почнува првата корупција на Балканот и на сиот прекрасен Ориент? Одговорот веројатно ќе ве изненади, ама брзо ќе се уверите дека сите сме соучесници во изградба на болно општество. Во нашата толку сакана Македонија корупцијата почнува со задолжителна инфекција од митоманијата пред да се роди детето, идниот граѓанин. Тоа е толку нормално …

Ситна и крупна корупција Read More »

Рано е да се откажеме од Заев


Насер Селмани Премиерот Зоран Заев го запознав сосема случајно на еден брифинг во пратеничката група на СДСМ во Собранието пред одржување на локалните избори во 2004 година. Во тоа време Заев беше млад пратеник од Струмица, малку познат во јавноста, освен што меѓу колегите се знаеше дека е дипломиран економист и дека неговата фамилија има …

Рано е да се откажеме од Заев Read More »

Ќе заглавиме како Македонија….


Ерол Ризаов Ќе заглавиме на европскиот пат како Македонија, Турција и некои други земји ако не направиме компромис со Косово. Оваа изјава на претседателот на Србија Александар Вучиќ, дадена по неговата средба со канцеларката Ангела Меркел, би експлодирала како атомска бомба не само во Србија, туку во целиот регион ако беше искажана до пред една-две …

Ќе заглавиме како Македонија…. Read More »

Институции што треба да се укинат


Роберт Несими По осум месеци владеење, полека но сигурно станува јасно дека новата влада не може да ги исполни високите очекувања од неа. Реално, таа покажа резултати во надворешната политика досега, но таков елан очигледно недостига во внатрешната. Се чини дека за сѐ и сешто се тера по старо, со нови лица кои со ниту …

Институции што треба да се укинат Read More »

Снег


Лејла Сабит Некогаш снежи само еден час, а некогаш паѓа без прекин. Во природата, на планините, во град, на село, под вашиот прозорец или во вашите мисли. Раскажува романтична или болна приказна, виртуелна или реална, доживеана или прераскажана. За некого е игра, за некого обврска, за некого хаос, а за некого профит. За некого дар …

Снег Read More »

Не на грбот на работникот!


Здравко Савески Дезинформацијата од ММФ Шефицата на мисијата на ММФ во Македонија, Џасмин Рахман, на меѓународната конференција во Скопје, организирана од Народната банка, изјави дека ММФ препорачува да се зголеми старосната граница за пензионирање како што е во ЕУ, бидејќи сме имале слична должина на животен век. Две прашања се наметнуваат во врска со оваа …

Не на грбот на работникот! Read More »

Груевски врати се, твоите се на власт


Слободанка Јовановска Политичарот со повеќе партиски дресови, Лазар Еленовски, стана специјален пратеник за НАТО во Брисел. Освен што воопшто не е јасно зошто ни е таква функција, покрај национален координатор за НАТО со поголем углед од неговиот, речиси е неверојатно како профил од ваков тип ДУИ успеа да му го „продаде“ на СДСМ, како некој …

Груевски врати се, твоите се на власт Read More »

Владата во дупка од 500 милиони евра


Ерол Ризаов Најавените нови реформи на пензискиот систем за санирање на застрашувачката црна дупка во буџетот од 500 милиони евра годишно, што му доаѓа речиси една четвртина од државната каса, се поопасен терен за лизгање и паѓање на владата на Зоран Заев отколку промената на името на државата. Првите најави дека се можни такви реформи …

Владата во дупка од 500 милиони евра Read More »

3-6-9 месеци или години?


Александар Николовски Планот 3-6-9, кој медиумски силно беше најавен од Владата, би требало да претставува акциски план за спроведување на реформите што Македонија треба да ги испорача во неколку клучни области, како владеење на правото, правосудство, јавна администрација, медиуми, безбедносно-разузнавачки служби. Според Владата, тие требаше се базираат на препораките на високата експертска груба на Рајнхард …

3-6-9 месеци или години? Read More »

За Македонцките работи


Звонко Давидовиќ Пред 115 години Крсте Петков-Мисирков во книгата „За македонцките работи“ ги изнел своите научно-теоретски погледи за самобитноста и посебноста на македонскиот народ со историски пристап кон настанокот на другите европски и словенски народи, а како единствена замисла и цел за национална афирмација на македонскиот народ во современа модерна европска нација со своја слободна …

За Македонцките работи Read More »

Нема правда – нема мир


Александра М. Митевска Премиерот Зоран Заев ќе го проветрува кабинетот! Оваа негова најава соопштувана последвателно во последните неколку дена, можеби, за кратко го дефокусира вниманието на јавноста, која, пред неколку месеци, со големи очекувања, ја прослави смената на власта, односно етаблирањето на СДСМ во неа – практично под паролата „нема правда – нема мир“. Тоа, …

Нема правда – нема мир Read More »

И, сега што?


Петар Арсовски Мислам дека заклучокот дека не знаеме што да правиме со слободата е апсолутно точен. Но, би додал, ние од слободата малку и се плашиме. Авторитарниот систем создава и послушници и бунтовници, но истовремено овозможува стабилност, лесен изговор дека некој друг мисли за вас, дека вашата судбина не е целосно ваша сопствена одговорност. Оттаму, …

И, сега што? Read More »

Еднакво среќни, или несреќни


Ерол Ризаов Можно ли е Македонија и Грција да станат добри соседи? Ако не е можно, лесно ќе се најдат милион причини тоа да не се случи. Како што се наоѓаше редовно во изминатите 27 години. Во тој случај преговорите ќе бидат само парада и обид другиот да биде виновен за неуспехот, на голема радост …

Еднакво среќни, или несреќни Read More »