Поранешни зависници се жалат на третманот и понижувачки здравствени услуги


Добив телефонски повик од полициска станица, ме повикаа на разговор бидејќи сум бил осомничен за разбојништво, посочив дека сум на работа и дека откако ќе ми заврши смената ќе дојдам во станицата. По само половина час дојдоа полицајци на местото каде што работев, разговараа со мојот работодавач и пред сите на груб начин ме приведоа, …

Поранешни зависници се жалат на третманот и понижувачки здравствени услуги Read More »

Изгаснат пожарот на градската депонија во Кочани


Изгаснат е огнот што викендов ја зафати градската депонија на Кочани, лоцирана на околу три километри на патот кон Пониква. Екипи од Територијалната противпожарна единица и од комуналното претпријатие „Водовод“ употребиле поголеми количини земја за да го задушат огнот за кој има основани сомневања дека бил подметнат. – Забележано е дека пожарот го предизвикале лица …

Изгаснат пожарот на градската депонија во Кочани Read More »

Жена погодена од заталкан куршум во Клинички центар


Педесет и шестгодишна жена вчера пријавила дека додека седела на клупа во Клиничкиот центар во Скопје во раката ја удрило заталкано зрно односно проектил, соопшти полицијата. Како што се наведува во соопштението од МВР, вчера Р.А.(56) од Скопје, пријавила дека околу 16:20 часот во комплексот клиники „Мајка Тереза”, додека седела на клупа, во десната рака ја …

Жена погодена од заталкан куршум во Клинички центар Read More »

Шестмина приведени поради тепачка во кабаре во Охрид


Полицијата синоќа привела шест лица кои предизвикале тепачка во кабаре во Охрид. Инцидентот се случил околу два часот по полноќ во кабаре лоцирано на улицата „Железничка“ во Охрид. На тепачката и претходела вербална расправија што потоа преминала во физичка пресметка во која учествувале И.Ј.(34) од Охрид од една и И.М.(31) од селото Белчишта, Н.М. од …

Шестмина приведени поради тепачка во кабаре во Охрид Read More »

Се трага по 15-годишно девојче


Вчера во 13:45 часот во Полициско одделение Камењане, А.С.(20) од с.Г.Палчиште, пријавил дека на 28-ми овој месец од домот во непознат правец се оддалечила неговата 15-годишна сестра. Како што информира МВР се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Два пасоша и неколку ранци украдени од кавадаречки средношколци за време на екскурзија во Верона


Два пасоша и неколку ранци се украдени од кавадаречки средношколци за време на екскурзија во италијанскиот град Верона, потврди за МИА директорот на електро-машинското училиште „Киро Спанџов-Брко“ Драги Ташев. – Додека учениците ја разгледувале Верона, непознати сторители го скршиле стаклото од вратата на автобусот. Земале неколку ранци со храна, а во два од нив биле …

Два пасоша и неколку ранци украдени од кавадаречки средношколци за време на екскурзија во Верона Read More »

Екологисти и спортисти ја чистеа трим патеката до манастирот „Свети Илија“


Членови на Спортскиот клуб „Југоисток“ и Здружението „Здрава котлина“ ја чистеа трим патеката доманастирот „Свети Илија“ во близина на Струмица. – Овие акции нема да престанат, но, фрлањето на ѓубре во природата едноставно мора да престане, порачаа спортистите и екологистите. Отпадот го собраа во 20 вреќи, а долж трим патеката поставија пораки испишани на дрвени …

Екологисти и спортисти ја чистеа трим патеката до манастирот „Свети Илија“ Read More »

Нивото на Охридско Езеро 20 сантиметри над дозволениот водостој


 Нивото на Охридско Езеро е 20 сантиметри над дозволениот максимален водостој, соопшти УХМР. Хидролошките мерења покажуваат дека е згфолемено и нивото на Дојранското Езеро, еден сантиметар над договорениот максимален водостој. Состојбата со реките е поинаква. Некои бележат одредени зголемувања, а други намалувања на нивоата. Црн Дрим кај Ложани е речиси преполовен.

СВР-Битола со зголемена ефикасност во борбата против криминалот


СВР-Битола информира дека во текот на првото тромесечие од 2018 година, констатирана е поволна состојба во делот на вкупните кривични дела, зголемена реализација во однос на предходната година и намален број на пријавени кривични дела. Зголемената ефикасност на нашето работење резултира со зголемена реализација во борбата против криминалот, се посочува во јавното соопштение на СВР-Битола …

СВР-Битола со зголемена ефикасност во борбата против криминалот Read More »

Полицајци и родители во ноќна обиколка на угостителските објекти низ Охрид


Одделението за превенција при Секторот за внатрешни работи Охрид синоќа го реализираше проектот „Полициско-родителски патроли“. Во активноста покрај припадници на СВР биле вклучени 15-тина родители што доброволно се пријавиле да бидат дел од проектот, како и претставници на локалната самоуправа, центарот за социјални работи, преставници од училишните одбори и од советот на родители од образовните …

Полицајци и родители во ноќна обиколка на угостителските објекти низ Охрид Read More »

Сончево, попладне услови за локален пороен дожд и грмежи


Времето ќе биде сончево и топло со умерена облачност, попладне со локален пороен дожд и грмежи. Повеќе услови за нестабилност ќе има во западните и североисточните делови. Утринската температура ќе биде во интервалот од 6 до 14, а максималната дневна од 23 до 29 степени. УВ индексот ќе изнесува 7. Во Скопје слично време со температура …

Сончево, попладне услови за локален пороен дожд и грмежи Read More »

Во пожар во семејна куќа изгореле 21 илјада евра и 30 илјади швајцарски франци


Вчера во куќа во село Србица – кичевско избувнал пожар во кој изгореа голема сума на пари. При пожарот во семејната куќа на 46-годишниот М.Л. изгореле мебелот и покуќнината во спалната соба, како и 21.500 евра и 30.000 швајцарски франци. Огнот бил изгаснат од страна на Територијалната противпожарна единица – Кичево, а увид извршила екипа …

Во пожар во семејна куќа изгореле 21 илјада евра и 30 илјади швајцарски франци Read More »

Загина уште еден тракторист


Шеесет годишниот М.С. од Скопје загинал вчера село Ковач, кај Македонски Брод, откако изгубил контрола над тракторот што го управувал движејќи се по шумски пат. Како што соопшти МВР, настанот бил пријавен вчера околу 13 часот, а се случил во атарот на с.Ковач-Македонски Брод. – М.С.(60) од Скопје движејќи се со трактор по шумски земјен …

Загина уште еден тракторист Read More »

Во јавност првпат пуштени снимки од обидот за убиство на Села


Снимки од упадот во Собранието што се случи пред точно една година, се презентираа денеска во Кривичниот суд, на судењето за обидот за убиство на Села. Овие снимки се пуштаат првпат во јавноста, објави Сакамдакажам. За обидот за убиство на Села кој едвај остана жив, обвинети се 10 лица. Деветмина од нив се во притвор …

Во јавност првпат пуштени снимки од обидот за убиство на Села Read More »

Салмонела затрула 13 сватови во Штип


Шеснаесет лица од Штип, меѓу кои и едно дете, се хоспитализирани на Инфективното Одделение во штипската Клиничка болница, откако се затруле од храна. Станува збор за лица кои биле на три различни свадби, но во истиот угостителски објект. Според лекарите, првите пациенти почнале да пристигнуваат минатата недела, по што продолжиле и во текот на наредните …

Салмонела затрула 13 сватови во Штип Read More »

На 18 мај ќе се знае дали Грујевски и Бошковски ќе бидат екстрадирани


Пo еден чaс зaд зaтвoрени врaти и дaден искaз, во Врховниот суд во Атина зaврши рoчиштетo по поднесената жалба за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски. Одлукaтa на судот ќе биде сooпштенa нa 18 мaј. На барање на адвокатите, судницата денеска беше испразнета. Во салата останаа само Грујевски и Бошковски, адвокатскиот тим, двајцата преведувачи и …

На 18 мај ќе се знае дали Грујевски и Бошковски ќе бидат екстрадирани Read More »

Во Врховниот суд во Атина во тек е рочиштето за Грујевски и Бошковски


Зад затворени врати, исто како и минатиот пат, во Врховниот суд во Атина продолжи рочиштето по поднесената жалба за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски, откако на 9 март, беше прекинато поради правни прашања. Рочиштето започна неколку минути по 11.30 часот по локално време, откако поминаа сите останати над 20 случаи, што беа на …

Во Врховниот суд во Атина во тек е рочиштето за Грујевски и Бошковски Read More »

Врховен суд го одби барањето за изземање на в.д. претседателот на Апелациски во предметот „ТНТ“


Врховниот суд постапувајќи по барање на одбраната во предметот на Специјалното јавно обвинителство „ТНТ“ за изземање на в.д. претседателот на Апелациски суд-Скопје Лидија Димчевска и нејзиниот заменик, на 16 овој месец донел решение со кое барањето за иземање се одбива како неосновано. Решението преку Апелациски суд-Скопје е доставено до Основниот суд Скопје 1. Како што соопшти Основен суд Скопје 1, …

Врховен суд го одби барањето за изземање на в.д. претседателот на Апелациски во предметот „ТНТ“ Read More »

„Титаник“ повторно одложен, еден од адвокатите казнет со 1.000 евра


Судењето за предметот „Титаник 3“ на СЈО што требаше да почне денеска во Кривичниот суд, повторно е одложено, овој пат за 11 мај. Причина за одложувањето е неприсуството на адвокатот Миланко Еленов. Тој заработи казна од 1.000 евра, бидејќи не се појави на судењето. Тој доставил оправдување до судот дека нема да дојде на рочиште, …

„Титаник“ повторно одложен, еден од адвокатите казнет со 1.000 евра Read More »

Прегазен пешак на т.н. Пластичарска улица


Синоќа во 22.10 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека на крстосницата од ул. „Цветан Димов“ и бул. „Никола Карев“ патничко возило „Ланчиа“ со скопски регистарски таблици, управувано од С.П. (52) од Скопје удрило во пешак Ш.Д. (58) од Скопје. Од ударот со повреди се здобил пешакот кој со возило на Итна медицинска …

Прегазен пешак на т.н. Пластичарска улица Read More »