Пожар во стан во Чаир


Пожар избувнал синоќа во стан на улица „Павле Илиќ“ цо скопски Чаир, сопственост на шеесетгодишниот Б.Р.. Во пожарот нема повредени. Министерството за внатрешни работи информира дека пожарот бил пријавен во 20:40 часот во Единицата за информации и команда. Бригадата за противопожарна заштита интервенирала и пожарот бил изгаснат во 21:30 часот. Се преземаат мерки за утврдување …

Пожар во стан во Чаир Read More »

Попладнево едно лице го загуби животот во сообраќајна несреќа


Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи попладнето на регионалниот Битола-Прилеп-Скопје на влезот на Прилеп кај Паркот на Револуцијата. Според првичните информации од СВР Битола, до несреќата дошло околу 16 часот кога автомобил марка „Опел вектра“ со прилепски регистерски таблички, од засега непознати причини, автомобилот кој се движел од Битола …

Попладнево едно лице го загуби животот во сообраќајна несреќа Read More »

Украдени десет акумулатори од пет возила


Десет акумулатори од пет возила се ујрадени во Росоманско ноќта меѓу 24. и 25. овој месец, од страна на непознати сторители, информираше денеска Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. – Штета од околу шеесет илјади денари претрпеле двајца сопственици на товарни моторни возила, соопшти Додевски. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите.

Повреден пожарникар при интервенција во Скопје


Пожарникар од Бригадата за противпожарната заштита Скопје утринава бил повреден при гаснење пожар во стан во станбена зграда на улицата „Христијан Тодоровски Карпош“ во Скопје. Пожарникарот Б.М., информираат од МВР, бил транспортиран во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“, од каде во 03:55 часот ја информирале Единицата за информации и команда Скопје. Пожарот бил изгаснат. Се …

Повреден пожарникар при интервенција во Скопје Read More »

Приведен возачот што удри пешак кај „Капитол“


Министерството за внатрешни работи денеска излезе со детали за сообраќајната несреќа што се случи вчера кај трговскиот центар „Капитол“ во која загина еден пешак, а возачот на автомобилот избега. Според МВР, сообраќајката се случила во 14:40 часот на булеварот „Јане Сандански“ кај трговскиот центар „Капитол“ кога возило „пежо“ управувано од 28-годишниот А.Р. удрило во 66-годишниот …

Приведен возачот што удри пешак кај „Капитол“ Read More »

Турски државјанин загина кај Тетово


Дваесет и двегодишен турски државјанин денеска загина во сообраќајна несреќа на автопатот Тетово-Гостивар. Како што соопштија од МВР, патничко моторно возило марка „Алфа ромео“ со гостиварски регистарски таблички, управувано од турскиот државјанин Б.O.А. (20) излетало од коловозот и се превртело. Во несреќата, на пат кон тетовската болница починал сопатникот во возилото турскиот државјанин Т.У. (22), додека …

Турски државјанин загина кај Тетово Read More »

Ограбена банка во Маџари


Од експозитура на Стопанска банка во скопско Маџари вчера непознат сторител со закана со пиштол одзел 4.500 евра и 196.000 денари. Како што информира МВР, разбојништвото се случило вчера околу 09:20 часот во населбата Маџари. Се преземаат мерки за пронаоѓање на разбојникот.

Велешанец повреден во сообраќајка


Шеесетгодишен велешанец е повреден денеска во сообраќајка во центарот на Велес. Сообраќајната незгода, како што информираат од СВР Велес, се случила денеска во 12:30 часот на ул.„8ми Септември“ во центарот на Велес кога патнички автомобил марка „Фолксваген поло“ со велешки регистарски ознаки управуван од 66-годишниот С.Т. удрил во пешакот – шеесетгодишниот М.К. од Велес. Како …

Велешанец повреден во сообраќајка Read More »

Кривична пријава за полицаец од Гостивар


Полицаец од станицата во Гостивар изготвил лажен купопродажен договор за возило, наводно купено во Швајцарија, а документите ги приложил во барање за регистрација и возилото го регистрирал без условот за ЕУРО 4 стандардот. Од МВР соопштија дека Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична против Г.М.(44) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за …

Кривична пријава за полицаец од Гостивар Read More »

Струмичанец затаил данок за заработени 20.000 евра на Фејсбук


Струмичанец заработи кривична пријава за затајување на данок за пари заработени преку продажба на услуги на „Фејсбук“, каде заработил преку 20 илјади евра. Како што соопштија од МВР Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава против Д.Д. (25) од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „даночно затајување’’. Во текот на …

Струмичанец затаил данок за заработени 20.000 евра на Фејсбук Read More »

Во сообраќајка која се случи попладнево едно лице загина, а друго е повредено


Едно лице загина, а друго е повредено во сообраќајка која се случила попладнево, во 17:20 часот, на обиколницата околу Скопје, пред клучката Радишани. Како што соопшти МВР, несреќата се случила меѓу патничко моторно возило „Рено Меган“ со скопски регистерски таблици, управувано од В. Ѓ. (54) од Скопје и патничко моторно возило „Југо“ со скопски регистерски …

Во сообраќајка која се случи попладнево едно лице загина, а друго е повредено Read More »

Косовка сакала со туѓ македонски пасош да отпатува


Косовка се обидела со туѓа патна исправа преку охридскиот аеродром да отпатува од Македонија. Полицијата соопшти дека вчера во 19:00 часот на Граничниот премин-Аеродром „Св.Апостол Павле“-Охрид, при пасошка контрола, полициските службеници се посомневале дека лицето Б.Р. (55) од Арачиново, скопско, користи туѓа патна исправа. Поради тоа, биле извршени дополнителни проверки и преглед во нејзиниот личен …

Косовка сакала со туѓ македонски пасош да отпатува Read More »

Скопјанец украл „Ауди 6“


Скопјанец заработи кривична пријава поради кражба на „Ауди 6“. Како што соопшти полицијата, Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Ф.А. (47) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“. На 15 јануари оваа година околу 15:00 часот на ул. „Ѓорче Петров“, пријавениот одзел патничко моторно возило „Ауди …

Скопјанец украл „Ауди 6“ Read More »

Тешка сообраќајка: За пет минути две возила удрија во тројца пешаци (Фото)


Две девојки и уште еден пешак синоќа беа прегазени во две одделни сообраќајни несреќи кои во период од пет минути се случиле на булеварот „Кузман Јосифовски Питу“ во Скопје. -Во 21.55 часот патничко моторно возило „Тојота“ со скопски регистерски таблици, управувано од Н.Л., удрило во пешаците С.Ѓ. (24) и М.П.(25). Од ударот С.Ѓ се здобила …

Тешка сообраќајка: За пет минути две возила удрија во тројца пешаци (Фото) Read More »

Сообраќајка кај Железничка: Автомобил удри две деца


Сообраќајна несреќа се случи вечерва во близина на Железничката станица во Скопје. Во несреќата учестуваше автомобил кој удри во две деца пешаци. Од полицијата велат дека увидот се уште трае и со детали ќе излезат во текот на утрешниот ден. Фото: Б.Грданоски

Четворица се повредени во сообраќајки во Скопје


На подрачјето на СВР Скопје во изминатото деноноќие се регистрирани четири сообраќајни несреќи во кои со лесни телесни повреди се здобиле четири лица. Сообраќајната полиција открила и санкционирала возачи по разни основи. Петнаесет ја пречекориле дозволената брзина, а 18 се исклучени од сообраќај, од кои двајца поради возење под дејство на алкохол пред да се …

Четворица се повредени во сообраќајки во Скопје Read More »

(ФОТО) Сообраќајка кај „Александар Палас“: Две лица повредени и пренесени во болница


Попладнево околу 14:10 часот се случи сообраќајна несреќа на булеварот „8ми септември“ во Скопје, меѓу две патнички возила. Според информациите на полицијата, две лица се повредени и пренесени на скопските клиники. Едниот е згрижен во „8ми септември“, а другиот повреден е пренесен на Ургентниот центар. Во незгодата учествуваа две возила „фиат добло“ со скопски регистерски …

(ФОТО) Сообраќајка кај „Александар Палас“: Две лица повредени и пренесени во болница Read More »

Маскиран и вооружен разбојник ограбил казино во Центар


Непознат маскиран и вооружен разбојник неделата, пред полноќ, извршил кражба во казино на улица „11-ти Октомври“ во Скопје, при што одзел 150.000 денари. Како што соопшти МВР, разбојништовото било пријавено на 18 февруари во 23.50 часот во Полициската станица Центар, а било извршено истиот ден околу 23.00 часот во казино на булевар „11-ти Октомври“. – …

Маскиран и вооружен разбојник ограбил казино во Центар Read More »

Полицаец ја истепал невенчаната сопруга


Н.Б. (33) од Гевгелија, вработен во Министерството за внатрешни работи, вчера во општина Аеродром, ја истепал жената со која живеел во вонбрачна заедница во Скопје. Како што соопшти МВР, инцидентот се случил во 21.10 часот на паркинг на бул. „Јане Сандански“. – Н.Б. од Гевгелија, вработен во МВР, во време кога не бил на работа, …

Полицаец ја истепал невенчаната сопруга Read More »

Охриѓанец објавувал компромитирачки фотографии од девојка на „Инстаграм“


Дваесет и девегодишен охриѓанец со иницијали К.В. објавувал на социјалната мрежа „Инстаграм“ компромитирачки материјали од негова сограѓанка. Како што информира СВР Охрид, К.В.(29) заработил кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“. Во периодот од март до октомври 2017 година К.В. направил фотографии и видеа со компромитирачка содржина …

Охриѓанец објавувал компромитирачки фотографии од девојка на „Инстаграм“ Read More »