Две лица повредени во сообраќајката кај Гиновци


Две лица се повредени во сообраќајката што се случи вечерва во 18:20 часот на магистралниот пат Куманово -Крива Паланка пред селото Гиновце. Повредените се наоѓале во тракторот и со возило на Итната медицинска помош се пренесени во Здравствениот дом во Крива Паланка од каде информираат дека се уште им се укажува медицинска помош. Сообраќајката се …

Две лица повредени во сообраќајката кај Гиновци Read More »

Скопјанец со лажна диплома се вработил во матично


Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против М.П.(44) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“. Како што соопшти МВР, во 2013 година пријавениот, заради вработување во Управата за водење на матични книги-Подрачно одделение за матично работење Скопје, приложил диплома со невистина содржина за положен четврти степен издадена …

Скопјанец со лажна диплома се вработил во матично Read More »

Кривична пријава за поранешен командир на Полициска станица во Валандово


Струмичката полиција до Основното јавно обвинителство – Гевгелија поднесе кривична пријава против З.Б. (52) од село Раброво, Валандовско. Тој се сомничи дека сторил кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“ затоа што како командир на Полициската станица во Валандово од ЈП „Македонски Шуми“ – Подружница „Саланџак“ од Валандово во повеќе наврати нарачал вкупно 51,1 …

Кривична пријава за поранешен командир на Полициска станица во Валандово Read More »

Жител на Гевгелија пронајден починат во стан


Триесет и петгодишниот гевгеличанец Р.А. рано изутрината бил пронајден починат во стан на булевар „Гевгелија“. МВР информира дека увид бил извршен, а по наредба на јавен обвинител, телото на починатиот било предадено за обдукција.

Девојката која беше повредена во сообраќајка во Солун е во критична состојба


Девојката која во саботата беше повредена во сообраќајна несреќа во Солун е приклучена на машини и е во критична состојба, додека пак на повредениот маж утре ќе му биде извршена операција на бутната коска, јави дописникот на МИА од Атина повикувајќи се на информации од болницата. Двајцата македонски државјани беа повредени во сообраќајка што се …

Девојката која беше повредена во сообраќајка во Солун е во критична состојба Read More »

Струмичанец се самозадоволувал пред рекреативки на трим патека


Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишниот Р.Џ. од Струмица порад сомневање дека сторил кривично дело „задоволување на полови страсти пред друг“. – На 3 овој месец околу 10 часот додека пријавителката заедно со нејзина другарка од Струмица оделе пеш по трим патеката од Ловен Дом кон манастирот „Св.Илија“, го забележале Р.Џ. полулегнат на една клупа …

Струмичанец се самозадоволувал пред рекреативки на трим патека Read More »

Пробиштипјанец се обидел да силува 18-годишна девојка


Четириесетгодишниот Д.Н. од Пробиштип вчера во Штип извршил силување во обид над штипјанката К.Д. (18). Како што соопшти МВР, инцидентот се случил утрото во 4:00 часот, откако Д.Н. преку СМС пораки и со закани дека ќе оди кај нејзините родители и ќе и направи сериозни проблеми, ја принудил штипјанката да дојде кај него. – Таа …

Пробиштипјанец се обидел да силува 18-годишна девојка Read More »

Момче и девојка од Македонија повредени во сообраќајка во Солун


Две лица од Македонија се повредени во Солун во сообраќајна несреќа, пишуваа грчките медиуми. Како што јавува порталот Паралакски.гр, несреќата се случила кога момчето и девојката пешаци преминувале улица во близина на продавницата ИКЕА и во нив удрил автомобил. Повреден е и возачот на автомобилот, и двајцата пешаци, од кои девојката е во најкритична состојба. …

Момче и девојка од Македонија повредени во сообраќајка во Солун Read More »

Обид за атентат врз обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи?


Во средата имаше вооружен инцидент меѓу полицијата и неколку лица од Куманово во село Боговиње, тетовско. Како што објавува порталот Shqipmedia, а пренесува Либертас, велат дека зад овој инцидент се крие нешто многу поголемо, односно има сомнежи дека ова било сценарио за атентат кон обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи во нејзината куќа во Боговиње. Таму …

Обид за атентат врз обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи? Read More »

Ограбено возило пред Клиниката за онкологија, одземени 6.000 евра


Во кругот на комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје, пред Клиниката за онкологија, вчера околу 02.30 часот непознат сторител извршил кражба во патничко возило со германски национални ознаки. Сторителот го отворил возилото и одзел два куфери, 6.000 евра и патна исправа на име А.Б. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување …

Ограбено возило пред Клиниката за онкологија, одземени 6.000 евра Read More »

Вооружено лице утрово ја ограбило „Стопанска банка“ во Маџари


Непознато лице, маскирано и вооружено со пиштол, со закана од вработените денеска одзело околу 100.000 денари и 1.500 евра во филијала на „Стопанска банка“ на улицата „Благоја Стефковски“. Како што се наведува во дневниот Билтен на МВР, случајот во полиција бил пријавен во денеска во 8.50 часот. Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот.

Пешак е потешко повреден во сообраќајка во Скопје


Едeн пешак е потешко повреден, а три лица се здобиле со полесни повреди во четири сообраќајки што се случија изминатите 24 часа на подрачјето на Град Скопје. Во три сообраќајни незгоди е причинета материјална штета. Од СВР Скопје информираат дека за пречекорување на брзината при возење санкционирани се 17 возачи. Од сообраќај исклучени се 21 …

Пешак е потешко повреден во сообраќајка во Скопје Read More »

Повредена жена во пожар во Тетово


Во пожар од експлозија на грејно тело на плин во куќа во Тетово денеска е повредена 79-годишна жена. Како што информира СВР Тетово, денеска во 12:30 часот е пријавен пожар во куќа на улица „29 Ноември“ во Тетово, во поткровниот дел од куќата во која што живеела А.И. (79). Експлозијата настанала кога жената се обидела …

Повредена жена во пожар во Тетово Read More »

Запален автомобилот на новинар од Прилеп


Новинарот Зоран Милошески од Прилеп кому ноќеска му беше запалено возилото бара надлежните што поскоро да ги откријат сторителите за овој и за случајот од пред една година, кога му беше запалена гаражата. Имено, како што објави Милошески на својот профил на социјалните мрежи, ноќеска околу 1:20 часот по полноќ му било запалено возилото марка …

Запален автомобилот на новинар од Прилеп Read More »

Полицијата пронашла оружје кај германски државјанин во Скопје


Педесет и тригодишен германски државјанин доби кривични пријава за недозволено изработување, држење и тргување со оружје и распрскувачки материјали. Полицијата соопшти дека вчера по наредба од Основниот суд Скопје 1 извршен е претрес во неговиот дом на улицата „Црногорска“ при што пронајдени се еден пиштол „М-57“ калибар 7,62мм со една рамка со осум куршуми. Педесет …

Полицијата пронашла оружје кај германски државјанин во Скопје Read More »

Британец пронајден мртов во тоалетот на скопскиот аеродром


Педесет и две годишниот британски државјанин со иницијали В.М., утринава околу 4 часот утринава бил пронајден мртов на скопскиот аеродром „Александар Велики“. Како што информираше полицијата, тој бил пронајден во тоалет од страна на обезбедувањето на аеродромот. Итната медицинска помош констатирала смрт, а по наредба на Јавен обвинител, телото на починатиот е дадено за обдукција.

Скопјанец спречил тепачка во кафеана, па го натепале во друга


Сопственик на угостителски објект лоциран во ТЦ Беверли Хилс З.В. (50) синоќа бил вербално нападат од група гости откако при крај на работното време се обидел да ја изгасне музиката. Тие негодувале и започнале вербална расправија со него. За да не дојде до поголем инцидент И.С. (41) ги разделил гостите и сопственикот. Тие почнале да …

Скопјанец спречил тепачка во кафеана, па го натепале во друга Read More »

Тешко повреден пешак, десет сообраќајки вчера во Скопје


Пешак е тешко повреден, а осум лица се полесно повредени во шест од вкупно десет регистрирани сообраќајни незгоди во изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Во четири сообраќајки е евидентирана само материјална штета. Од СВ Скопје информираат дека за пречекорување на брзина при возење се санкционирани 20 возачи, а 15 се исклучени од …

Тешко повреден пешак, десет сообраќајки вчера во Скопје Read More »

Воспитувачка удрила шестгодишно дете во градинка во Скопје


Во полициската станица Аеродром Е.Г. (36) од Скопје вчера пријавила дека нејзиниот шестгодишен син откако го зела од градинка забележала дека на десниот образ има оток. Детето кажало дека неговата воспитувачка го удрила неколку пати по десниот образ. Мајката за настанот веднаш го известила директорот на градинката, кој и рекол случајот да го пријави во …

Воспитувачка удрила шестгодишно дете во градинка во Скопје Read More »

Фрлена непозната течност во скопскиот Катастар, искршени и прозорци


Непознато лице ги искршило прозорците од канцеларија во Центарот за катастар на недвижности во Скопје, на улицата „Дрезденска“. Внатре биле фрлени две пластични шишиња со непозната течност. Како што соопшти МВР, случајот е пријавен во полиција изутринава во 7:15 часот. Полициски службеници излегле на местото на настанот и се работи на целосно расчистување на случајот.