Србија отвори две нови поглавја во преговорите за членство во ЕУ


Србија на Меѓувладината конференција во Брисел вечерва ги отвори шестото и 30-то поглавје од преговорите за членство во ЕУ, кои се однесуваат на трговското право и економските односи со странство. Главната преговарачка на Белград во преговорите за пристапување со Унијата, Тања Мишчевиќ наведе дека со поглавјето шест ќе се создадат принципи и систем што ќе …

Србија отвори две нови поглавја во преговорите за членство во ЕУ Read More »

Сопственикот на „Дневник“ и „Капитал“ ја обвини бугарската Владата дека сака да му ги одземе весниците


Бугарската Комисија за конфискување на нелегално стекнат имот (КОНПИ) започна процедура за одземање на имот на бизнисменот Иво Прокопиев, кој е сопственик на весниците „Дневник“ и „Капитал“. Доколку процедурата биде комплетирана, на Прокопиев може да му биде одземена сопственоста врз издавачката компанија „Икономедија“, која ги печати двата весници. Прокопиев реагираше преку соопштение до јавноста во …

Сопственикот на „Дневник“ и „Капитал“ ја обвини бугарската Владата дека сака да му ги одземе весниците Read More »

Јовановиќ: Ако Србија не го реши проблемот со Косово, други ќе го решат место неа


Србија во 2018 година мора да излезе со решение за проблемите кои постојат на Косово, а доколку тоа не го стори, ќе го направат други, но без неа, оцени лидерот на српската опозициска Либерална демократска партија (ЛДП), Чедомир Јовановиќ – Затоа логичен избор е во тој процес да бидеме фактор, наместо набљудувач – изјави Јовановиќ во …

Јовановиќ: Ако Србија не го реши проблемот со Косово, други ќе го решат место неа Read More »

Ќерката на Зоран Ѓинѓиќ вработена во српската влада


Јована Ѓинѓиќ, ќерка на починатиот српски премиер, Зоран Ѓинѓиќ, била вработена во владата на Србија. Таа веќе некое време работи во тимот на српската владата во секторот за социјално вклучување и намалување на сиромаштијата. Ќерката на Ѓинѓиќ работи во владините институции од почетокот на 2016 година и моментално е вработена како координатор за родова еднаквост …

Ќерката на Зоран Ѓинѓиќ вработена во српската влада Read More »

Бугарските работодавци ќе им даваат божиќни бонуси на вработените


Околу 64 отсто од работодавачите планираат да им дадат новогодишен бонус на вработените, 21 отсто нема, а 15 отсто се уште не донеле конечна одлука, покажуваат резултатите од анкетата на Бугарската трговско-индустриска комора (БТПП). Анкетата е спроведена во периодот од 22 до 29 ноември, соопшти прес-центарот на организацијата на работодавачите. Фирмите им даваат дополнителни средства …

Бугарските работодавци ќе им даваат божиќни бонуси на вработените Read More »

Турците ја добиваат својата прва нуклеарна централа, ќе ја градат Руси


Во реонот на градот Мерсин во јужна Турција денеска започна изградбата на нуклеарната централа „Аккују“, која турските власти ја градат во соработка со руската државна компанија „Росатом“. На церемонијата на означувањето на почетокот на градежните работи на првата нуклеарна централа во Турција, меѓу останатите, присуствуваа и турскиот заменик-министер за енергетика Фатих Донмез и генералниот директор …

Турците ја добиваат својата прва нуклеарна централа, ќе ја градат Руси Read More »

Европол: Албанија главен извор на марихуана


Агенцијата за криминалистичко разузнавање на Европската унија, Европол, во последниот објавенен стратешки извештај, како и во сите извештаи во последните години ,Албанија ја рангира како главен извор на недозволената трговија со марихуана во земјите на ЕУ. Во извештајот на Европол се наведува дека криминалните групи во Европа успеваат да „заработат“ 24 милијарди евра годишно, само …

Европол: Албанија главен извор на марихуана Read More »

Србија и Бугарија потпишаа Меморандум за пониски цени за роамингот


Владите на Србија и Бугарија денеска во Белград потпишаа Меморандум за намалување на меѓународните цени за роамингот и за електронски комуникациски услуги. Меморандумот во името на двете влади го потпишаа српскиот министер за трговија, туризам и телекомуникации Расим Љајиќ и бугарскиот министер за сообраќај, информатички технолгии и врски Ивајло Московски. Церемонијата на потпишувањето на Меморандумот …

Србија и Бугарија потпишаа Меморандум за пониски цени за роамингот Read More »

Хрватска под снег


Речиси целиот континентален дел од Хрватска утрово е под снег. Најголема снежна покривка е регистрирана во планинските предели. Четиринаесет сантиметри снег досега наврнале во Вараждин, еден во Книн, додека во Загреб снежната покривка е три сантиметри. Во приморскиот дел на Хрватска, сообраќајот е отежнат поради силни верови и има многу ограничувања. Сообраќајот е забранет за …

Хрватска под снег Read More »

Средба на Вучиќ со Ципрас, Борисов и Тудосе во Белград


Српскиот претседателот Александар Вучиќ денеска во Белград ќе се сретне со премиерите на Грција, Алексис Ципрас, на Бугарија, Бојко Борисов и на Романија, Михај Тудосе, во рамките на Високиот совет за соработка меѓу четирите држави. Се очекува на состанокот четворицата лидери да разговараат за заедничките проекти, економската соработка и европската перспектива на Србија, имајќи го …

Средба на Вучиќ со Ципрас, Борисов и Тудосе во Белград Read More »

Србија и Бугарија ги намалуваат цените за роаминг


Србија и Бугарија ќе потпишат договор за намалување на цените за роаминг-изјавија премиерите на двете земји Ана Брнабиќ и Бојко Борисов по заедничката средба денеска во Софија на маргините на меѓународната конференција-„Јакнење на регионалните интеграции на Балканот.“ Владата на Бугарија го одобрила нацрт меморандумот за разбирање помеѓу надлежните министерства на Бугарија и Србија за намалување …

Србија и Бугарија ги намалуваат цените за роаминг Read More »

Брнабиќ: Следната година ќе биде поволна за Балканот


Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска на средба со нејзиниот бугарски колега Бојко Борисов изрази надеж дека следната година ќе биде успешна за балканските интеграции во Европската унија. – Постои големо пријателство меѓу Бугарија и Србија. Секако разговаравме за претстојното бугарско претседавање со Европската унија и за поддршката која таа и ја дава на Србија и …

Брнабиќ: Следната година ќе биде поволна за Балканот Read More »

Ердоган пристигнува во историска посета на Грција


Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денес ја започнува историската посета на Грција, со цел да се забрза затоплувањето на односите меѓу двете соседни земји, кои се заладени поради длабоки несогласувања меѓу двете земји. За време на дводневната посета, која е прва на турски шеф на државата во Грција од 1952 година, Ердоган ќе биде …

Ердоган пристигнува во историска посета на Грција Read More »

Ердоган во историска посета на Грција


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган утре ќе престојува во Грција. Се претпоставува дека темите за разговор со грчките власти ќе бидат фокусирани на мигрантската криза, регионалните односи и енергетиката. За време на посетата, се очекува Ердоган да има средби со грчкиот премиер Алексис Ципрас, со претседателот Прокопис Павлопулос, како и со членовите на муслиманското малцинство …

Ердоган во историска посета на Грција Read More »

Столтенберг: Не смееме да дозволиме каков било судир на Западен Балкан


Апелираме до сите страни во Западен Балкан да направат сѐ што е во нивна моќ за намалување на тензиите, избегнување на потпалувачка реторика и спречување нови вооружени судири во регионот, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. – Главната одговорност пред сѐ е на земјите во регионот, но и на НАТО, да помогне во избегнување …

Столтенберг: Не смееме да дозволиме каков било судир на Западен Балкан Read More »

Атина: Судири меѓу демонстрантите и полицијата пред најавениот голем протест


Помали групи млади луѓе денеска се судрија со грчката полиција пред почетокот на демонстрациите за одбележување на деветгодишнината кога полицајци убија тинејџер што ги предизвика најтешките нереди во Грција во последните десетици години. Групи млади фрлаа сигнални ракети врз полициските единици за борба со нереди, кои одговорија со употреба на солзавец. Судирите се случија пред …

Атина: Судири меѓу демонстрантите и полицијата пред најавениот голем протест Read More »

БиХ: Поради мачка, половина Бања Лука остана без струја


Поголемиот дел од Бања Лука денеска останаа без електрична енергија. Причина за прекинот на снабдување со електрична енергија е, според босанските медиуми – мачка. Мачката влегла во трафостаницата „Бања Лука еден“ во населбата Лазарево, од каде што голем број потрошувачи во главниот град на Република Српска се снабдуваат со електричната енергија, при што предизвикала краток …

БиХ: Поради мачка, половина Бања Лука остана без струја Read More »

Ципрас: Грција во 2018 година ги завршува економските реформи


Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека земјата ќе сврти нова страница во 2018 година и ќе ги остави зад себе болните реформи кои мораше да ги спроведе како услов за да добие финансиски средства по економскиот колапс во 2009 година. – Конечно дојде мигот на грчката економија. Стратегијата на мојата влада и напорите на грчкиот …

Ципрас: Грција во 2018 година ги завршува економските реформи Read More »

Словенија ќе ги казнува до 30 илјади евра оние што изнајмувале преку „AirBnB“


Сите оние кои во Словенија изнајмувале недвижнини преку познатата интернет страница „AirBnB“ би можеле да платат драконска казна, која достигнува до 30.000 евра, објави „Пословни дневник“. Се прогнозира дека годинава во Словенија сопствениците на станови и куќи ќе остварат околу 200 илјади ноќевања преку платформите „AirBnB“ и „Booking“, по што словенечкото Министерство за финансии предупреди …

Словенија ќе ги казнува до 30 илјади евра оние што изнајмувале преку „AirBnB“ Read More »

Европа преку нов гасовод ќе се поврзе со Кипар


Претставници на Кипар, Грција, Италија и Израел денеска во Никозија потпишаа меморандум за изградба на гасовод „Ист мед“, кој би требало да пренесува природен гас од наоѓалиштата во близина на кипарскиот остров до Европа. Грција, Израел и Кипар долго време работат на проект за изградба на гасовод, кој би го поврзал островот со Грција преку …

Европа преку нов гасовод ќе се поврзе со Кипар Read More »