ЕУ бара начин да се рестартираат преговорите меѓу Израел и Палестина


Министрите за надворешни работи на Европската Унија денеска во Брисел одржаа заеднички состанок со нивните колеги од Лигата на арапски држави (ЛАД) за да најдат начин да се рестартираат преговорите помеѓу Израел и Палестина. Високата преставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини, повтори дека ставот на ЕУ останува мировниот процес на Блискиот исток да …

ЕУ бара начин да се рестартираат преговорите меѓу Израел и Палестина Read More »

Американскиот Уставен суд одби да го слушне предлогот на администрацијата на Трамп


Американскиот Уставен суд денеска одби да го слушне предлогот на администрацијата на претседателот Доналд Трамп за укинување на Законот за заштита на малолетни недокументирани мигранти (ДАКА). Судиите одбија да ја слушнат жалбата на администрацијата за одлуката на федералниот судија од 9 јануари годинава за укинување на програмата за заштита на мигрантите, што е усвоена за …

Американскиот Уставен суд одби да го слушне предлогот на администрацијата на Трамп Read More »

Ѕанакопулос: Промената на Уставот е цврста преговарачка позиција на грчката Влада


Промената на уставот на соседната земја е цврста преговарачка позиција на Атина, вели портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос во интервју за радиото „Real fm“ уште еднаш ги повтори грчките позиции. – Грчката позиција е сложено име, кое ќе биде за сите употреби и ќе важи за сите. Нешто што значи дека предуслов е уставна …

Ѕанакопулос: Промената на Уставот е цврста преговарачка позиција на грчката Влада Read More »

Харадинај побара 600 милиони евра за 39 проекти на самитот во Лондон


Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај на инвестицискиот самит на Западен Балкан во Лондон, организиран од Европската банка за обнова и развој, претстави 39 проекти во вредност од 600 милиони евра, соопшти косовската Влада. Станува збор за проекти од јавниот и приватниот сектор кои се однесуваат на патната инфраструктура, третирање отпадни води, производство на алтернативна енергија …

Харадинај побара 600 милиони евра за 39 проекти на самитот во Лондон Read More »

Џиновскиот кинески транспортен брод „Таурус“ вплови во Атина


„Таурус“, еден од најголемите транспортни бродови во светот, вплови во пристаништето Пиреја во Атина, со што стана најголемиот брод што некогаш пристигнал во главното грчко пристаниште. Бродот на кинеската транспортна компанија КОСКО е долг 400, а широк 58 метри и пренесува 20.000 контејнери, со вкупна тежина од речиси 200.000 тони. КОСКО го купи мнозинскиот пакет …

Џиновскиот кинески транспортен брод „Таурус“ вплови во Атина Read More »

Кумуцакос: Владата ги држи партиите и граѓаните во мрак за преговорите со Скопје


Одговорниот за надворешна политика во опозициската Нова демократија, Јоргос Кумуцакос, упати остри критики до грчката Влада дека не ги информира ниту партиите, ниту граѓаните, за преговорите со името, а единствените информации пристигнуваат или од странство или од медиумите. – Владата ги држи партиите и граѓаните во мрак. Особено сме загрижени, бидејќи гледаме дека се работи …

Кумуцакос: Владата ги држи партиите и граѓаните во мрак за преговорите со Скопје Read More »

Катругалос: Името не треба да го оспорува историскиот карактер на нашата Македонија


Трајно и комплетно решение, кое во иднина нема да се промени и нема да остави простор за иредентизам, се двете карактеристики на договорот што Грција го посакува со Македонија, бара грчкиот алтернативен министер за надворешни работи Јоргос Катругалос. Говорејќи за радиото 247, Катругалос рече дека Грција сака решение и тоа не било какво решение. Според …

Катругалос: Името не треба да го оспорува историскиот карактер на нашата Македонија Read More »

Атина: Едно лице повредено од фрлена рачна бомба врз полициска станица


Едно лице е полесно повредено откако е фрлена рачна бомба врз полициска станица во Атина, сооопшти грчката полиција. Одговорноста за нападот ја презеде група, која на ултралевичарски сајт се потпишпа само како „анархисти“. Нападот се случи утрово пред зората, а повреденото лице е таксист.

(Фото/Видео) Замрзна морето во Хрватска, во Горски Котар три метри снег


Сибирскиот студ, снегот и силниот ветар денеска го замрзнаа морето во заливот Ивињ во Тисно, Хрватска. Најниската температура утрово во Хрватска е измерена во Завиждан, минус 21 степен Целзиусов, додека во Горски Котар паднале три метри снег така што од некои приземни куќи не се гледа низ прозорец, јавија хрватските медиуми. Лекарите ги советуваат Хрватите …

(Фото/Видео) Замрзна морето во Хрватска, во Горски Котар три метри снег Read More »

Во Германија измерени рекордни мунус 27 степени Целзиусови


Студениот бран, кој со себе донесе обилни снежни врнежи и ниски температури, предизвика прекин на сообраќајот, затворање на училишта и откажување летови ширум Европа. – Новиот рекорд оваа зима од минус 27 степени Целзиусови забележан е на врвот на Цугшпице на Алпите во Германија, соопшти денеска германската метеоролошка служба. Во Бремен најмалку 10 летови се …

Во Германија измерени рекордни мунус 27 степени Целзиусови Read More »

(Видео) Додик како Дачиќ: Пред 300 сопартијци ја запеа „Пукни зоро“


Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, ги покажа своите вокални способности. Тој, како и неговиот српски колега, Ивица Дачиќ, во Долни Подградци пред 300 луѓе ја пееше песната „Пукни зоро“. Локалниот комитет на неговата партија СНСД во Долни Подградци организираше церемонија по повод 20-годишнината од формирањето на локалниот комитет на која минатата ноќ присуствуваше Додик, …

(Видео) Додик како Дачиќ: Пред 300 сопартијци ја запеа „Пукни зоро“ Read More »

Солун: Запален автомобилот на албанскиот конзул


Непознати лица синоќа го запалиле блиндираниот автомобил на генералниот конзул на Албанија во Солун. Палењето се случило во два и пол часот по полноќ. Екипа на противпожарната бригада пристигнала на местото на настанот. При прегледот, полицијата открила експлозивна направа. Истрагата се уште трае. Сѐ уште нема реакција од Албанија.

Српските мелничари бараат контрамерки за Македонија поради проблеми со извозот на брашно


Деловната асоцијација на индустриски мелници, пекари и производители на тестенини „Житоунија“ од Нови Сад ги обвини македонските власти дека со неодамна воведените мерки допринеле увозот на брашно од Србија да биде „речиси неисплатлив”, пишува денешна „Политика“. Тие бараат од Србија веднаш да воведе контрамерки за увоз на земјоделски производи од Македонија. Според новата постапка, брашното од …

Српските мелничари бараат контрамерки за Македонија поради проблеми со извозот на брашно Read More »

Македонија и Србија заедно на 40-от Белградски саем на туризмот


„Од Дунав до Охрид“ е заеничката туристичка промоција на Македонија и Србија која денеска беше претставена на 40. Меѓународен саем на туризмот во Белград, кој е во организација на Агенцијата за промоција и подршка на туризмот, заедно со агенциите и хотелиерите. На саемот учествуваа 1.200 претставници од 55 држави. Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка …

Македонија и Србија заедно на 40-от Белградски саем на туризмот Read More »

Мицотакис лут на Меркел што рекла „македонски премиер“


Ставот на Меркел дека во Берлин го поздравува македонскиот премиер, според лидерот на грчката опозициска партија Нова демократија, не е корисен во конкретниот момент. Кирјакос Мицотакис, во интервју за грчката телевизија Скај, рече дека „треба да се избегнува употребата на термините „Македонец“ и „Македонија“ за Скопје“, јави дописникот на МИА од Атина.  -Ставот на Меркел …

Мицотакис лут на Меркел што рекла „македонски премиер“ Read More »

Ципрас: Новото име треба да биде уставно име на соседната земја, предуслов е ревизија на Уставот


Името за кое што ќе се договориме ќе треба истовремено да биде и уставното име на соседната земја, за што предуслов е ревизија на Уставот, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес-конференцијата во Брисел по завршувањето на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ. Ципрас смета дека ставот на Грција е дека треба да се реши …

Ципрас: Новото име треба да биде уставно име на соседната земја, предуслов е ревизија на Уставот Read More »

За Палестинците Амбасадата на САД во Ерусалим е провокација за муслиманите и христијаните


Палестинските автономни власту денеска остро ја критикуваше најавата дека САД ќе ја преместат својата Амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим во мај годинава. Тоа е „провокација за Арапите, муслиманите и христијаните. Со таквото решение, администрацијата на Доналд Трамп се изолира целосно и станува дел проблемот, а не од решението”, изјави за АФП вториот …

За Палестинците Амбасадата на САД во Ерусалим е провокација за муслиманите и христијаните Read More »

Осумнаесет мртви од двојна експлозија во Могадишу


Најмалку 18 лица загинаа, а 20 се повредени во експлозија на две автомобил-бомби во главниот град на Сомалија, Могадишу, соопштија локалните здравствени власти. Според германската новинска агенција ДПА, во нападот загинале најмалку девет лица, од кои најмалку четворица милитанти. Експлозијата на двата автомобили се случи во близина на претседателската палата, по што следела жестока престрелка …

Осумнаесет мртви од двојна експлозија во Могадишу Read More »

Еуростат: Во ЕУ Бугарите со најниска минимална плата


Најниска минимална плата од 261 евро во јануари годинава во Европската унија има Бугарија, по што следуваат Литванија од 400 евра и Романија 408 евра, објави денеска Еуростат. Генерално, минималната плата е помалку од 500 евра во земјите од источниот дел на ЕУ и над 1.000 евра во земјите од северозападниот дел на Унијата. Предводи …

Еуростат: Во ЕУ Бугарите со најниска минимална плата Read More »

Иса Мустафа дал инструкции ЛДК да не гласа за демаркацијата за да издејствува нови избори


По второто одложувања на вонредната седница на која косовскиот Парламент требаше да гласа за ратификација на Договорот за демаркација на границата со Црна Гора, приштинските медиуми пишуваат дека опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК) не сакал да гласа за спогодбата под влијание на партскиот лидер Иса Мустафа, кој е на лекување во Германија. Повкувајќи се …

Иса Мустафа дал инструкции ЛДК да не гласа за демаркацијата за да издејствува нови избори Read More »