Во Хрватска денеска нови 3.082 заразени, починаа 32 пациенти

 

Во послендите 24 часа во Хрватска забележани се нови 3.082 заразени, а активни се 16.348.

Меѓу нив во болница се лекуваат 1.598 од кои 178 пациенти се на респиратор.

Починаа 32 пациенти, со што бројот на умрени се зголеми на 925.

Прв пат во Хрватска се тестирани повеќе од 10.000, односно 10.156 или 592.326.

Досега од Ковид-19 во Хрватска заболеа 75.922, а оздравеа 58.64.

Во смаоизлоација се 35.690 луѓе.