Моралните оставки и неморалните прозивки


Ужасната трагедија во Тетово, во која загинаа 14 луѓе кои се лечеа од корона вирусот во модуларната болница и истрагата за причините зошто тоа се случи уште додека траат деновите на жалост станаа помалку значајна тема од оставката на министерот Венко Филипче, како и за оставките на заменикот министер и директорите на клиниката во Тетово. …

Моралните оставки и неморалните прозивки Read More »

На Сицилија термометарот покажа 48,8 степени


Претопло беше крај Сиракуза на Сицилија. Ако вредноста биде и официјално потврдена тоа ќе биде највисоката температура измерена во Европа кога било   Беше точно 13:14 часот во средата попладне кога термометарот на метеоролошката станица во близина на сицилијанскиот град Сиракуза покажа 48,8 степени. Секако, нормално е да е многу топло на Сицилија. Нормално е …

На Сицилија термометарот покажа 48,8 степени Read More »

На Слави Трифунов му пречи што Бугарија помага при пожарите во Mакедонија


Лидерот на бугарската партија Има таков народ, Слави Трифонов, не разбира зошто бугарската држава во овој момент и помага на Македонија за да се справи со огромниот број пожари, бидејќи и во Бугарија има многу пожари. Трифонов е огорчен на службената влада што презела ваков чекор – да испрати 25 пожарникари и три противпожарни возила …

На Слави Трифунов му пречи што Бугарија помага при пожарите во Mакедонија Read More »

Кандидатот за бугарски премиер сака да го ревидира Преспанскиот премиер


Пламен Николов, мандатарот за премиер на Бугарија од партијата Има таков народ, изјави дека би сакал да го ревидира Преспанскиот договор, затоа што неисполнетите обврски од него биле загрижувачки за Софија. „Неисполнетите обврски од Преспанскиот договор се особено загрижувачки за нас. Ние на ниеден начин нема да ги притискаме нашите браќа и нема да им …

Кандидатот за бугарски премиер сака да го ревидира Преспанскиот премиер Read More »

Единаесет бањски градови во Европа ставени на листата на УНЕСКО


Единаесет европски бањски градови заеднички добија статус на светско наследство од страна на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО, признавајќи ја нивната клучна улога во европското општество пред повеќе од сто години. Во необично „транснационално“ барање, 11-те одморалишта кои заедно го изложија предлогот „Големите бањи на Европа“, беа колективно наградени со посакуваниот статус на светско …

Единаесет бањски градови во Европа ставени на листата на УНЕСКО Read More »

Италија воведе „зелен пасош“ и ограничувања за невакцинираните лица


Владата се обидува да ја зголеми стапката на вакцинација среде повторното појавување на коронавирусни инфекции   Италијанскиот премиер, Марио Драги, ги повика сите Италијанци да примат вакцина против Ковид-19, откако неговата влада одобри ограничувања за невакцинирани граѓани обидувајќи се да ја ограничи повторната појава на инфекции. Драги на прес-конференција во четвртокот рече дека земјата треба …

Италија воведе „зелен пасош“ и ограничувања за невакцинираните лица Read More »

Тур де Франс: Со доминацијата на Пиринеите Погачар го удри печатот


Втор ден по ред Словенецот Тадеј Погачар победува на високите врвови на Пиринеите. Победата на последната цел во Париз во недела изгледа неизбежна   Тадеј Погачар се искачи на подиумот на Тур де Франс со поглед на пиринејските врвови и, откако ја прослави својата трета етапна победа, го облече жолтиот дрес на лидерот на трката, …

Тур де Франс: Со доминацијата на Пиринеите Погачар го удри печатот Read More »

ЕУ го замрзна својот дигитален данок по притисок од САД


Европската комисија во понеделникот (12 јули) објави дека ќе го стави во мирување сопствениот предлог за дигитален данок во Европа со цел да се олесни глобалниот даночен договор. Дигиталниот данок, кој ќе влијаеше на американските технолошки гиганти, беше одложен по повеќекратните повици од Вашингтон до Европејците да ги откажат своите планови. Предлогот се очекуваше на …

ЕУ го замрзна својот дигитален данок по притисок од САД Read More »

Имунитетот со вакцината на „Фајзер“ слабее, ќе треба и трета доза


Антителата природно опаѓаат со текот на времето, па во тек се студии за да се каже дали и кога може да бидат потребни засилувачи. Француските истражувачи открија дека антителата на невакцинирани луѓе кои прележале корона вирус се четири пати послаби против Делта варијантата   „Фајзер“ е пред барање за одобрение од САД за трета доза …

Имунитетот со вакцината на „Фајзер“ слабее, ќе треба и трета доза Read More »

Тур де Франс: Вут ван Аерт покажа мастеркласа на двојното искачување на Мон Венту


Вут ван Аерт предизвика спомени од петкратниот победник на Тур де Франс, Еди Меркс, со спектакуларна соло-победа во застрашувачката етапа со Мон Венту, кога се појавија првите удари во оклопот на бранителот на титулата, Тадеј Погачар, на второто искачување на Џинот на Прованса. Погачар не беше во можност да одговори на доцниот напад од совозачот …

Тур де Франс: Вут ван Аерт покажа мастеркласа на двојното искачување на Мон Венту Read More »

Бугарија не знае што да прави со вакцините, интересот е многу мал


Службениот премиер Стефан Јанев објави дека бугарската влада ќе одлучува на која земја да и ги донира своите преостанати дози на вакцини против Ковид-19 бидејќи постои голем ризик нивниот рок на траење да истече наскоро. Досега Бугарија прими 4,8 милиони дози вакцини, но користени се само 1,8 милиони дози. Вакцинацијата во Бугарија не е задолжителна, …

Бугарија не знае што да прави со вакцините, интересот е многу мал Read More »

Состојбата на заболениот премиер на Луксембург, Бетел, е „сериозна, но стабилна“


Се очекува премиерот Ксавиер Бетел да остане во болница уште 2-4 дена   Премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел е во „сериозна, но стабилна“ состојба во болница со корона вирус, соопшти неговата влада во понеделникот. Бетел (48) беше позитивен на вирусот пред нешто повеќе од една недела, кратко време откако присуствуваше на самитот на лидерите на …

Состојбата на заболениот премиер на Луксембург, Бетел, е „сериозна, но стабилна“ Read More »

(Видео) Голема експлозија во Лос Анџелес, повредени 16 лица


Полицијата во Лос Анџелес се обиде да активира неколку тони нелегален огномет, по што следеше силна експлозија во која се повредени повеќе од 17 лица, вклучително и полицајци. Девет полицајци и еден федерален агент од Бирото за алкохол, тутун, огнено оружје и експлозиви се повредени во несреќата. Шест цивили се пренесени в болница – тројца …

(Видео) Голема експлозија во Лос Анџелес, повредени 16 лица Read More »

СЗО: Повторно се зголемува бројката на заразени со Ковид-19 во Европа


Светската здравствена организација денеска соопшти дека заврши периодот на двомесечно континуирано намалување на случаите со коронавирус во Европа, предупредувајќи дека ќе има нов бран „доколку не останеме дисциплинирани“. -Минатата недела, бројот на случаи се зголеми за 10 проценти како резултат на зголеменото мешање, патувања, собири и олеснување на социјалните ограничувања, рече на прес-конференција регионалниот директор …

СЗО: Повторно се зголемува бројката на заразени со Ковид-19 во Европа Read More »

Приведен 20 годишник кај кого се најдени кокаин и марихуана


Дваесетгодишник од Тетово е приведен откако полицајците му нашле кокаин и марихуана дома при претрес утринава. При претресот, реализиран со судска наредба, пронајдени му се 5 пакувања кокаин, 1 пакување марихуана и 1 дигитална вага. -Полициски службеници на СВР Тетово денеска од 9 часот и 30 минути  до 10 часот и 30 минути извршиле претрес …

Приведен 20 годишник кај кого се најдени кокаин и марихуана Read More »

Пол Џорџ: Ако играше Каваи, ќе беше друга песна


Кошаркарот на Лос Анџелес клиперс, Пол Џорџ, по поразот од Феникс (103:130) и губење на финалето на Западот со 2-4 од Феникс санс, се пожали на отсуството на лидерот на тимот Каваи Ленард. Ленард целосно ја пропушти серијата поради повреда на коленото. – Ако Каваи играше, тоа ќе беше друга песна. Зборуваме за еден од …

Пол Џорџ: Ако играше Каваи, ќе беше друга песна Read More »

Парада на гордоста денеска во Приштина


Активисти и поддржувачи на ЛГБТИ заедницата во Косово денеска по четврти пат ќе ја организираат Парадата на гордоста, која се одржува во рамките на годинешната „Недела на гордоста“. Парадата ќе се одржи во самиот центар на Приштина, во пешачката зона, со почеток во 11:30 часот, а ќе се финализира со пригодни говори и со концерт на платото кај …

Парада на гордоста денеска во Приштина Read More »

Енди Мареј излезе од пеколот со победа по четири години на Вимблдон


За четири години откако Енди Мареј последен пат победи во сингл меч на Вимблдон, двократниот шампион беше во спортски пекол и назад, погоден од постојан сомнеж и повреди па кариерата се чинеше дека многу пати стигнува до својот крај. Но, во ниту еден момент за време на неговите напори тој никогаш не ја изгуби волјата …

Енди Мареј излезе од пеколот со победа по четири години на Вимблдон Read More »

Македонски концепт го поднови раководството


Откако беа распишани огласи за избор на генерален секретар, негов заменик, извршен директор и претседател на младината на Македонски концепт, неговиот Национален совет ги избра луѓето за тие функции. Генерален секретар на Македонски концепт е Мартин Бошкоски, кој повеќе години работи во адвокатурата. Филип Дилевски е заменик-генерален секретар, кој е косопственик и извршен директор на …

Македонски концепт го поднови раководството Read More »

Бугарија единствена во ЕУ не го поддржа климатскиот закон


Конечниот компромис во ЕУ не ја одразувал доволно националната позиција на Бугарија, па била воздржана при гласањето   БРИСЕЛ – Земјите од Европската унија во понеделникот го дадоа последниот печат на одобрување на законот да ги направи целите на емисиите на стакленички гасови на блокот законски обврзувачки, додека креаторите на европските стратегии подготвуваат огромен нов …

Бугарија единствена во ЕУ не го поддржа климатскиот закон Read More »