(Галерија) Прајд хепенинг во Градски парк на 40 степени


Граѓани, популарни пеачи, политичари, активисти, поддржувачи на ЛГБТ заедницата се собраа денес во Градскиот парк во Скопје кај популарната Школка на хепенинг во рамки на годинашната Парада на гордоста што по втор пат се одржува во главниот град на Македонија. Иако беше еден од најтоплите денови годинава, сепак, во паркот присутните се забавуваа со звуците …

(Галерија) Прајд хепенинг во Градски парк на 40 степени Read More »

Собранието ја избра преодната Влада на чело со Оливер Спасовски


Собранието на Република Северна Македонија со 101 глас „за“, без воздржани и против ја избра новата техничка влада, која треба да ги организира предвремените парламентарни избори на 12 април. Премиер во техничката Влада е Оливер Спасовски, кој откако премиерот Зоран Заев си поднесе оставка, попладнево го доби мандатот од претседателот Стево Пендаровски да ја формира …

Собранието ја избра преодната Влада на чело со Оливер Спасовски Read More »

Владата го раскина договорот за Иловица


Владата на последната седница во Куманово донесе Одлука за едностран раскин на договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина – руди на бакар и злато на локалитетот “с. Иловица”, во општина Босилово. Со оваа одлука Договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина – руди на бакар и злато на локалитетот “с. Иловица”, општина …

Владата го раскина договорот за Иловица Read More »

Заев: Спасовски и Царовска се можни кандидати за технички премиер


Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека не постојат причини, ниту потреба за одложување на предвремените парламентарни избори закажани за 12 април догодина. Наскоро ќе се знае составот на техничката влада кој треба да се формира на 100 дена пред избори, а како можни кандидати за технички премиер ги спомена актуелните министри за внатрешни работи и …

Заев: Спасовски и Царовска се можни кандидати за технички премиер Read More »

Предлог-буџетот за 2020 година влегува на пленарна седница


Во Собранието од денеска на пленарна седница почнува расправата по Дополнетиот предлог-буџет за 2020 година кој ги содржи 12-те прифатени амандмани во текот на расправата во Комисијата за финансирање и буџет, а во фокусот се инвестиции во човечкиот капитал. Приходната страна на Предлог-буџетот за 2020 година е предвидена за 3,6 милијарди евра што претставува раст …

Предлог-буџетот за 2020 година влегува на пленарна седница Read More »

„Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен


Кредитната агенција „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ со стабилен изглед, соопшти Министерството за финансии. Како што наведуваат од агенцијата, ова се должи на низата кохерентни макроекономски и финансиски политики и подобрите индикатори за управување, развој на човечки ресурси и околина за водење бизнис во однос на ББ просекот. „Фич“ пишува дека …

„Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен Read More »

Пендаровски: македонскиот јазик е факт


Македонскиот јазик и македонската нација се факт и беспредметно е да се разговара за работи што се меѓународно признаени, изјави денеска претседателот Стево Пендаровски, одговарајќи на новинарско прашање во врска со тврдењето на Бугарската академија на науките (БАН) дека македонскит јазик е непостоечки. „Македонскиот јазик и македонската нација се факт. Македонскиот јазик е лингивистички факт …

Пендаровски: македонскиот јазик е факт Read More »

Неофицијално, Лидија Бошковска ќе биде прв амбасадор во Атина


Владата на затворена седница ја утврди листата со 19 предлози за назначување амбасадори. Неофицијално, Лидија Бошковска ќе биде прв амбасадор во Атина, пренесува Телма. Бошковска во моментов е вршител на должноста амбасадор. Наофицијално, Рами Реџери ќе биде амбасадор во Рим. Сашко Тодоровски амбасадор во Советот на Европа во Стразбур, а Васко Грков амбасадор во Белград. За амбасадор во Обединетите нации во Женева е предложена Теута …

Неофицијално, Лидија Бошковска ќе биде прв амбасадор во Атина Read More »

Заев: Ќе реагираме на ставот на БАН за негирање на постоењето на македонскиот јазик


Република Северна Македонија ќе реагира на оценката на Бугарската академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот јазик, најави денеска премиерот Зоран Заев. – Ќе реагираме поради тоа што тоа прашање е дел од прашањето за решавање на проблемите помеѓу Република Северна Македонија и Бугарија во Договорот за добрососедство и пријателство. Првите …

Заев: Ќе реагираме на ставот на БАН за негирање на постоењето на македонскиот јазик Read More »

Владата го усвои дополнетиот буџет за 2020 година, прифатени 12 амандмани


На денешната редовна 170-та седница, Владата на Република Северна Македонија го утврди текстот на дополнетиот Предлог-Буџет 2020 година. Владата прифати 12 амандмани за измени и дополнувања на Предлог Буџетот 2020, што произлегоа од расправата за буџетот во собраниските комисии, и донесе одлука текстот на дополнетиот Предлог-Буџет за 2020 година да биде пуштен во Собранието на …

Владата го усвои дополнетиот буџет за 2020 година, прифатени 12 амандмани Read More »

УЈП: До петок исплата на поврат од ДДВ


Сите граѓани кои скенираат сметки до крајот на оваа недела треба да го добијат повратот на ДДВ на своите сметки, соопштуваат од Управата за јавни приходи. Ова е прва исплата од мерката на владата МојДДВ што почна во јули годинава и се однесува на периодот јули, август и септември 2019 година, а почна со исплата …

УЈП: До петок исплата на поврат од ДДВ Read More »

УЈП: ВМРО-ДПМНЕ должи близу 23 милиони денари кон „Полиестердеј“ за претседателската кампања


ВМРО-ДПМНЕ има долг од 22 милиони денари кон компанијата „Полијстердеј” за последната претседателска кампања, покажала контролата на Управата за јавни приходи спроведена на фирмата во септември и октомври годинава. Контролата е спроведена откако Управата во проверка на Полиестердеј за 2017 и 2018 година за данок на добивка констратирала одредени пропусти, со што се преминало кон …

УЈП: ВМРО-ДПМНЕ должи близу 23 милиони денари кон „Полиестердеј“ за претседателската кампања Read More »

Груби: ДУИ не знаела дека целиот Закон за јазици ќе биде испратен на Венецијанската комисија


Пратеникот на ДУИ Артан Груби вечерва во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма изјави дека ДУИ не знаела оти целиот текст на Законот за јазици ќе биде испратен пред Венецијанската комисија. Како што истакна Груби, ДУИ очекувала да бидат испратени само делови од законот, односно деловите кои се однесуваат на парите, хартии од вредност и …

Груби: ДУИ не знаела дека целиот Закон за јазици ќе биде испратен на Венецијанската комисија Read More »

Македонија го бојкотираше доделувањето на Нобеловата награда за литература на Петер Хандке


Македонија го поддржа бојкотот на церемонијата на доделувањето на Нобеловата награда за литература на контроверзниот австриски писател Петер Хандке. Повеќето балкански држави го бојкотираа доделувањето поради тоа што Хандке му даваше поддршка на Слободан Милошевиќ и го негираше геноцидот во Сребреница. „Мора да се спротивставиме на негирањето на геноцидот“, порача денеска преку Твитер шефот на …

Македонија го бојкотираше доделувањето на Нобеловата награда за литература на Петер Хандке Read More »

Владата донесе решение да се укине Законот за пазарџиите


Владата на денешната седница донесе решение да се укине Законот за трговија на зелените пазари што беше донесен на иницијатива на повеќе пратеници и имаше одложено дејство и требаше да стапи на сила од 1 јануари 2020 годинa. Како што изјави министерот за економија, Крешник Бектеши, анализите на Министерството покажале дека од законското решение ќе …

Владата донесе решение да се укине Законот за пазарџиите Read More »

Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, цената на дизелот останува иста


Цените на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се намалуваат за денар и половина за литар и со тоа малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 67 денари за литар, додека малопродажната цена на „еуросупер БС-98“ изнесува 69 денари за литар. Малопродажните цени на дизелот и на екстра-лесното масло за домаќинство остануваат исти и со …

Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, цената на дизелот останува иста Read More »

Османи: Ќе ги почитуваме препораките на Венецијанската комисија, но законот нема да се менува


Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на денешна средба со новинарите нагласи дека ќе ги почитуваат препораките на Венецијанската комисија за имплементација на Законот за јазици, но прво требало да се најде начин како да се импементира законот. – Можеби има различни интерпретации за начинот како ќе се имплементираат тие препораки. Венецијанската комисија вели не …

Османи: Ќе ги почитуваме препораките на Венецијанската комисија, но законот нема да се менува Read More »

Сабота, 14 декември ќе биде работен ден за вработените во дел од државните институции


Владата на Република Северна Македонија  на својата 167 седница донесе одлука 14 декември, сабота, да биде работен ден за вработените во државните институции. Согласно одлуката, на 14 декември ќе се одработува  за 2 јануари 2019 година, којшто беше прогласен за неработен ден за вработените во државните институции. Овој заклучок не се однесува за вработените во …

Сабота, 14 декември ќе биде работен ден за вработените во дел од државните институции Read More »

Дане Талески ќе биде амбасадор во НАТО


Советникот за надворешна политика на премиерот Зоран Заев, Дане Талески е кандидат за амбасадор во НАТО, потврдија владини извори. Кандидатурата на Талески, министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе ја достави на владина седница в четврток. Извори од владата велат дека предлогот е усогласен со шефот на државата Стево Пендаровски. Амбасадорското место во НАТО досега …

Дане Талески ќе биде амбасадор во НАТО Read More »

ЈО отвори предмет за објавените аудио снимки на социјалните мрежи


Јавното обвинителство отвори предмет за новите аудио снимки кои во саботата беа објавени на „Јутјуб“ каналот потврди државниот обвинител Љубомир Јовески. Ќе се испитува кој ги објавил снимките, идентитетот на лицата што разговараат и содржината на разговорите. Преку доказите ќе се утврди дали лицата ќе бидат повикани за исказ во Обвинителството и дали има елементи …

ЈО отвори предмет за објавените аудио снимки на социјалните мрежи Read More »