Што е подобро да изберете – тиранин или олигарх

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

РОБЕРТ РАЈХ

Не го видовме неговото име на ниту едно од гласачките ливчиња во првите четири американски држави, но тоа ќе се промени. Зборувам, се разбира, за мултимилијардерскиот претседателски кандидат Мајкл Блумберг.

Блумберг има шанса да го освои претседателството затоа што неговата нето вредност е повеќе од 60 милијарди американски долари.

Годишниот поврат на 60 милијарди долари е најмалку две милијарди долари – што е она што Блумберг вели дека ќе го употреби во купување на највисоката функцијата во САД. Тешко дека тоа за него е некаква жртва, но тоа е огромна жртва за американската демократија.

Охрабрен од мрачниот исход од гласањето во Ајова и забележителниот недостиг на ентузијазам за Џо Бајден, Блумберг одлучи да ги удвои трошењата за ТВ-реклами на секој пазар каде што во моментот се рекламира и да го прошири персоналот на својата кампања на повеќе од 2.000 луѓе.

Тој не се натпреварува во првите примарни избори во четири држави и наместо тоа се фокусира на 3 март. Таканаречениот Супер вторник ќе биде посупер од кога и да е, затоа што сега ги вклучува Калифорнија, Тексас, Вирџинија, Минесота, Северна Каролина и Масачусетс – третина од сите делегати на демократската конвенција.

„Многу е поефикасно да се оди во големите држави, да се оди во променливите држави“, рече Блумберг за „Њујорк тајмс“. „Другите избраа да се натпреваруваат во првите четири. И никој не ги натера да го сторат тоа, тие сакаа да го сторат тоа. Мислам дека дел од тоа е затоа што конвенционалната мудрост е: ‘О, не можете да победите без нив’“.

Подоцна, тој додаде: „Ова се стари правила“.

Да, и новите правила се дека треба да потрошите милијарди ваши пари, доколку ги имате.

Само во јануари, Блумберг потроши повеќе од 300 милиони долари за рекламирање на неговата кампања. Тоа е повеќе отколку што Хилари Клинтон потроши на рекламирање за време на целата нејзина претседателска кандидатура во 2016 година. Тоа е повеќекратно од она што го потрошија сите други кандидати на демократите, оставајќи го дури и Том Стејер, уште еден милијардер, во прашината.

Срцето на пораката за кампањата на Блумберг е дека тој има доволно пари за да го оддува Трамп. За да го демонстрира ова, Блумберг купи реклама за време на Супер боул од 10 милиони долари со која го тресна Трамп на средина на големиот меч, а потоа повторно го нападна Трамп во национална реклама само неколку часа пред обраќањето на претседателот за состојбата на Унијата.

„Вистинската состојба на Унијата? Нација поделена со лут, надвор од контрола претседател“, вели нараторот. „Бела куќа опколена со лаги, хаос и корупција“.

Ако твитовите на Трамп се каков било барометар, тактиките на Блумберг е да му се повлечат под тенкиот епидерм на претседателот. Според еден советник на Трамп, претседателот „смета дека парите одат далеку“ и оние што веруваат дека Блумберг нема надеж, го „потценуваат“. Друг вели дека Трамп „сериозно ги зема парите. Тој е бизнисмен “

Демократскиот национален комитет е подготвен да го засили Блумберг до највисоко ниво. Минатиот петок го напушти еден од своите критериуми за преминување во посакуваната фаза на дебата – прагот на индивидуаалните донации, кој беше искористен за првите осум дебати, вклучително и за последната во Њу Хемпшир – веројатно, затоа што Блумберг не прифаќа донации.

За да учествуваат во дебатата на 19 февруари во Лас Вегас, кандидатите ќе треба да покажат најмалку 10 отсто поддршка на четири анкети објавени од 15 јануари до 18 февруари. Тројца кандидати го исполниле тој праг: Џо Бајден, Берни Сандерс и Елизабет Ворен. Масовното рекламирањето на Блумберг му дава добра шанса.

Минатиот понеделник тој се изедначи со Ворен за третото место во анкетата на „Морнинг консалт“. Тој е меѓу првите четворица во многу држави во Супер вторникот. Во Тексас и Северна Каролина тој го престигна Пит Бутиџиџ на четвртото место. Тој го има третиот највисок просек на одобрување во Флорида, пред Ворен и е четвртопласиран во Мичиген, Охајо, Џорџија, Пенсилванија и Њу Џерзи, каде ќе има гласање во Супер вторникот. Во изминатата недела, анкетите го израмнија Блумберг на второто место Њујорк и го заостанува само зад Бајден во Мисури.

Чудесно е што можат да купат парите, ако ги имаш доволно.

Блумберг има неколку привлечни идеи за јавна политика: тој е за контрола на оружјето, тој сака да ги врати климатските промени и откри план за да собере околу 5.000 милијарди долари нови даночни приходи од оние што многу заработуваат и корпорациите, вклучително и укинување на намалувањето на даноците на Трамп за 2017 година и нова 5-процентна „доплата“ за приходи над пет милиони американски долари годишно.

Но, тој е исто така шампион на Вол Стрит. Тој се бореше против револуционерните реформи во 2008 година. Неговото лично богатство е исто толку мистериозно како и она на Трамп. За време на десетина години како градоначалник на Њујорк, тој одби да ги открие своите федерални даноци. Дури и како кандидат за претседател, тој сè уште нема дадено датум за нивно обелоденување. И, да не заборавиме, тој се обидува да го купи претседателството.

Америка имаше некои талентирани и способни претседатели кои биле енормно богати – на пример, Френклин Д. Рузвелт, Теди Рузвелт, Џон Кенеди. Проблемот лежи во врската на богатството и моќта, каде што оние со големо богатство го користат за да добијат голема моќ. На тој начин олигархијата ја уништува демократијата.

Зборот „олигархија“ потекнува од грчкиот збор oligarkhes, што значи „малкумина да владеат или командуваат“. Се однесува на влада на неколкумина многу богати луѓе или семејства кои ги контролираат главните институции на општеството. Олигарсите може да се обидат да ја сокријат својата моќ зад овие институции или да ја обелат својата моќ преку филантропија и „општествена одговорност на корпорацијата“. Но, никој не треба да биде измамен. Олигархијата не е демократија.

Дури и системот што себеси се нарекува демократија може да стане олигархија ако власта стане концентрирана во рацете на корпоративна и финансиска елита. Нивната моќ и богатство се зголемуваат со текот на времето бидејќи донесуваат закони со кои се фаворизираат себеси, манипулираат со финансиските пазари во своја полза и создаваат или експлоатираат економски монополи што ставаат уште повеќе богатство во нивните џебови.

Од 1980 година, уделот на богатството на Америка во сопственост на најбогатите 400 Американци е четирикратно зголемен, додека уделот на целата долна половина на Америка се намали. Најбогатите 130.000 семејства во Америка сега поседуваат речиси исто колку и другите 90 отсто – 117 милиони семејства. Тројцата најбогати Американци се богати колку и целата долна половина на населението. Според „Форбс“, Мајкл Блумберг е осми најбогат човек.

Сето ова беше придружено со драматично зголемување на политичката моќ на супербогатите и подеднакво драматично опаѓање на политичкото влијание на сите други. За разлика од приходот или богатството, моќта е игра со нула сума. Колку повеќе си на врвот, толку помалку си на кое било друго место.

Во изборниот циклус од 2016 година, најбогатата стотинка од 1% од Американците – 24.949 извонредно богати луѓе – учествуваа со рекордни 40 проценти од сите придонеси во кампањата. Спротивно на тоа, во 1980 година, највисоките 0,01% учествувале со само 15 проценти од сите придонеси.

Не правете грешка: фрустрациите и несигурноста што го поттикнаа подемот на Трамп – и сè уште се основата на неговата поддршка – го имаат своето потекло во оваа смена на моќта, што ги остави повеќето Американци со мала парче од просперитетот на нацијата и речиси без глас во политиката.

Пред половина век, кога Америка имаше голема и растечка средна класа, оние од левата страна сакаа посилни мрежи за социјална сигурност и повеќе јавни инвестиции во училиштата, патиштата и истражувањето. Оние од десната страна бараа поголема доверба во слободниот пазар.

Но, бидејќи моќта и богатството се преселија на врвот, сите други – без разлика дали се на старата десница или на старата левица – станаа ослабени и помалку безбедни. Денес големата поделеност не е помеѓу левицата и десницата. Тоа е помеѓу демократијата и олигархијата.

Блумберг е неоспорно дел од таа олигархија. Тоа не треба автоматски да го дисквалификува, но треба да ги активира алармите. Ако единствениот начин да се ослободиме од социопатскиот тиранин по име Трамп е со олигарх по име Блумберг, ќе мора да го избереме олигархот. Сепак, се надевам дека нема да дојде до тоа. Олигархијата е подобра од тиранијата. Но, ниту една не е добро како демократијата.

(Роберт Рајх, поранешен американски министер за труд, е професор по јавна политика на Универзитетот на Калифорнија во Беркли)