Сергеј Лавров кажа што кажа и го напушти Советот за безбедност

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен побара од светот да реагира на руските нуклеарни закани


 

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ – Соединетите Американски Држави ги повикаа другите земји да ѝ кажат на Русија да престане со нуклеарните закани и да стави крај на „ужасот“ од нејзината војна во Украина додека највисоките дипломати на сите три земји зборуваа – но не се сретнаа баш – на состанокот на Советот за безбедност на ОН од висок профил во четвртокот.

Одржана заедно со годишниот собир на светските лидери на Генералното собрание на ОН, сесијата уследи по впечатливиот развој на војната оваа недела: Русија повика дел од своите резерви за прв пат по Втората светска војна. Во исто време, претседателот Владимир Путин рече дека неговата земја со нуклеарно оружје „ќе ги искористи сите средства што ни стојат на располагање“ за да се одбрани доколку нејзината територија биде загрозена.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен ја сметаше забелешката на Путин како особено заканувачки со оглед на плановите за референдуми во деловите на источна и јужна Украина под контрола на Русија за тоа дали да станат дел од Русија.

Западните држави ги осудија тие гласања како нелегитимни и необврзувачки. Но, во пресрет на нив, Москва може да го сфати секој обид на Украина да ги врати тие области како напад на „руска територија“, предупреди Блинкен.

 „Секој член на Советот треба да испрати јасна порака дека овие непромислени нуклеарни закани мора веднаш да престанат“, рече тој.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров не го спомна нуклеарниот капацитет на неговата земја или новата мобилизација на војниците за време на неговите изјави на состанокот на Советот, на кој Франција го повика да разговара за одговорноста за наводните злоупотреби и злосторства за време на речиси 7-месечната војна.

Наместо тоа, Лавров ги повтори честите тврдења на неговата земја дека Киев долго време ги угнетува руските говорители на истокот на Украина – едно од објаснувањата што Москва ги понуди за инвазијата – и дека поддршката од Запад за Украина е закана за Русија.

„Она што е особено цинично е позицијата на државите кои ја пумпаат Украина полна со оружје и ги обучуваат нејзините војници“, рече тој, тврдејќи дека нивната цел е да ја продолжат борбата „за да ја истрошат и ослабат Русија“.

„Таа политика значи директно вклучување на Западот во конфликтот“, рече Лавров. Тој додаде дека Украина станала „антируски полигон за создавање закани против руската безбедност“ и неговата земја нема да го прифати тоа.

Советот за безбедност одржа десетици спорни состаноци за Украина од почетокот на војната во февруари, но седницата во четвртокот имаше посебен статус.

„Тоа што претседателот Путин го избра оваа недела, додека поголемиот дел од светот се собира во Обединетите нации, за да долее масло на огнот што го запали, го покажува неговиот целосен презир кон Повелбата на ОН, Генералното собрание на ОН и овој совет“, изјави Блинкен пред странските министри околу познатата маса на групата во форма на потковица.

„Кажете му на претседателот Путин да престане со ужасот што го започна. Кажете му да престане да ги става своите интереси над интересите на остатокот од светот, вклучувајќи го и својот народ“, додаде Блинкен.

Без разлика, никој не очекува Советот да дејствува против Русија, бидејќи Москва има право на вето како постојана членка.

Но, средбата сепак беше редок момент за највисоките дипломати од Украина и Русија да се појават во иста просторија – што стана уште поневообичаено поради фактот што Лавров е под санкции на САД.

Во знак на напнатаатмосфера, украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба очигледно се спротивстави додека вработените во советот се подготвуваа да постават плочка со ознака на седиштето на Украина до руското седиште. Плочката на крајот беше преместена на друго место.

Пред средбата, Кулеба им рече на новинарите дека планира да држи „социјална дистанца“ од Лавров. Но, се покажа дека не мораше: Русинот се појави само пред да зборува, а замина веднаш потоа, што го поттикна Кулеба подоцна во својот говор да се потсмева дека „руските дипломати бегаат речиси исто толку брзо како руските војници“.

Британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли рече дека мисли дека Лавров не се грижи да ја слушне „колективната осуда на овој совет“.

Во недипломатска размена, Лавров ги обвини САД и нивните сојузници за прикривање на наводните злодела на владата на украинскиот претседател Володимер Зеленски со образложението дека „тој е кучкин син, но тој е наш кучкин син“. Кулеба подоцна ја прекори Русија за „несоодветниот сленг“.

Блинкен тврдеше дека Русија треба да се соочи со дополнителна цензура и изолација поради нејзината инвазија, притискајќи ги другите земји да се приклучат во насилните осуди на конфликтот од Вашингтон. Тој го наведе откривањето на масовните гробници во Украина и ги повтори тврдењата од Украинците дека биле мачени од руски војници.

Француската министерка за надворешни работи Катрин Колона му рече на Советот дека откритието ја поттикнало нејзината земја да испрати повеќе истражители да им се придружат на другите кои се во Украина откако стотици цивили беа пронајдени мртви во Буча, по повлекувањето на Русија кон крајот на март.

Има „толку многу прекршувања на воените закони и толку многу дејствија за кои Русија мора да одговара“, рече таа.

И други членови на советот повикаа на одговорност, но со различни тонови.

„Истрагите за кршење на меѓународното хуманитарно право треба да бидат објективни и праведни, засновани на фер факти, наместо на претпоставка за вина и без да бидат политизирани“, рече министерот за надворешни работи Ванг Ји од Кина, која одржува силни врски со Русија. (АП)