Новата етикета на Доналд Трамп: Губитник

За прв пат во животот без последици по неговите неуспеси, Трамп одговараше на најголемата светска сцена

 

„Јас победувам, јас победувам, секогаш победувам. На крајот секогаш победувам“, рече еднаш Доналд Трамп. Сега, сепак, тој за прв пат во животот, на јавен и историски начин, изгуби.

Бидејќи толку немилосрдно постапуваше во минатото, Трамп се бори против да биде обележан со етикета што ја смета за токсична за неговиот бренд. Тој одби да го признае поразот. „Едноставниот факт е дека овие избори се далеку од завршени“, рече тој во изјавата веднаш по објавувањето на победникот. Тој вети дека ќе се бори против резултатите на суд, тврдејќи, без докази, дека масовна изборна измама му ја одзела победата. Но, неговиот талент да ја менува реалноста во своја полза не може да ја надмине статистичката вистина, не само прифатена, туку диктирана од мнозинството на нацијата. Тој изгуби.

Тој изгуби затоа што ја загуби Пенсилванија. Тој изгуби затоа што го загуби Висконсин. Тој изгуби затоа што го загуби Мичиген. Иако тој ги доби Флорида и Охајо и доби повеќе вкупни гласови отколку што имаше во 2016 година и повторно беше подобар отколку во повеќето анкети, борбениот актуелен претседател на крајот загуби во 2020 година, бидејќи тој ја изгуби поддршката на доволно луѓе на доволно места за губење.

Половина век, одново и одново, Трамп беше во можност да не успее, а сепак да го убеди светот дека тоа не му се случило. Тој избегна личен банкрот со тоа што им ги префрли на други финансиските остатоци од негово време, ги замагли поразите инсистирајќи на тоа дека тие не биле тоа, со текот на времето разви оклоп на навидум недопирливост, бенефит од луѓе што не реагираа и кои можеа да го повикаат на одговорност – заемодаватели, регулатори, обвинители и брокери за политичка моќ. Меѓутоа, на овие избори стотици милиони гласачи го направија она што сите не го направија, го направија Џо Бајден следен претседател и го симнаа Трамп со одлука не толку одлучувачка како што предвидуваа некои експерти, но сепак загуба.

Надвор од изборната математика, 45-тиот претседател беше прогласен за претседател со еден мандат, поради добро хронизираната колекција на неговите најсуштински карактеристики. Она што ја поттикна повикот на Трамп за време на неговата неверојатна кампања во 2016 година се претвори во стабилна неиздржаност во текот на неговиот четиригодишен мандат. Нормално, претседател со просперитетна економија гради резервоар за одобрување и поддршка на јавноста – но Трамп никогаш не го стори тоа. Неговата неостварлива потреба за афирмација, обожување и внимание го спречи да додаде нови луѓе во својата база на ревносни поддржувачи; тоа исто така доведе до постојана вознемиреност и несигурност во неговата Бела куќа, бидејќи тој ги отпушти оние од администрацијата кои беа подготвени да запрат и ги промовираше да-луѓето кои беа задоволни од пораката „оставете Трамп да биде Трамп“. Неговото убедливо убедување во полезноста на поделбата и хаосот доведе до промени на персоналот и каскада од вртоглави расправии во кабинетот и воспалителни твитови кои изнервираа и исцрпеа сѐ поголем и поголем дел од населението, како и дел од неговите сојузници во Вашингтон. И неговата опсесија со слепа позитивност, со слика над реалноста, со разгорување на фактите – неговата вродена неподготвеност да сподели некаков кредит или да преземе каква било вина, неговата практична патолошка определба за поставување тежок фронт – сето тоа го спречи да демонстрира доволно емпатија да ја признае огромната болка на пандемијата на корона вирусот што ја засени неговата последна година на функцијата.

На крајот, проблемот за Трамп беше „неговиот нарцизам во Рихтеровата скала“, според зборовите на биографот Тим ​​О’Брајан. „Ако единствената личност за која се грижиш си ти самиот“, рече тој, „не можеш да правиш работи за други луѓе“.

„Сè се вртеше околу неговото сопствено его“, вели Брендан Бак, поранешен врвен соработник на републиканските спикери на Претставничкиот дом Џон Бонер и Пол Рајан. „Нарцизмот не беше нужно искористен за да се унапреди некоја главна цел или агенда или да се промени светот на кој било посебен начин. Тоа беше крај сам по себе – само да се привлече вниманието“.

„Не можете да управувате со претседателството со id и инстинкт, а тоа е она што тој го стори“, рече долгогодишниот демократски стратег Боб Шрум.

„Неговиот нарцизам го спречи да ја прошири својата привлечност надвор од неговата база“, рече републиканскиот консултант Роб Штуцман. „Тој едноставно избираше одново и одново“, додаде Мајкл Стил, поранешен соработник на Бонер, кој работеше за претседателската кампања на Џеб Буш.

За самиот Трамп се појавуваат големи последици – политички, законски, финансиски, историски, лично. И покрај тоа, па дури и со овој исход, Трамп стои како еден од највлијателните претседатели во модерната историја. Во прилог на влошување на поларизацијата на земјата, забрзување на падот на дискурсот и легитимирање на дискутабилните, нелиберални елементи на американското гласачко тело, тој со години се насочуваше кон десното судство, вклучувајќи го и Врховниот суд, ги повлече еколошките регулативи за ужасните ефекти на климатските промени, ги отуѓи демократските глобални сојузници, истовремено обидувајќи се да се спријатели со некои од најопасните деспоти на планетата.

Засега, тој е губитник – фигура чие заминување од далеку најважната јавна фаза во животот ќе го направи единственото нешто што веќе не може да го носи.

За оние кои го познаваат и кои го гледаа со години искуството на Трамп од гласачите, блиско како што беше, беше речиси митолошко чувство. Она што го изгради е она што го урна. Она што го направи да победи, или барем да тврди дека победил, повторно и повторно, е она што го направи да изгуби. Тој никогаш не беше умерен. Тој никогаш не модулираше. Тој беше тој што беше, и исто така е тој што е – според процентот на најголемиот дел од гласачите во Америка, неуспешен претседател.

„Тоа е спротивно на херојско патување“, рече Тони Шварц, коавтор на „Уметноста на зделката“. Поразен од одлучувачка криза – не како класичен протагонист, сепак, си оди дома непроменет.

Многу повеќе од богатство или слава, она што секогаш го посакуваше Доналд Трамп е вниманието.

Тој како родители имал татко без внимание и емоционално отсутна мајка. Фред Трамп работеше „девет дена во неделата“, рече еднаш тој, а беше суров и строг. Мери Трамп можеше да биде далечна дури и пред да претрпи фатални компликации кои беа резултат на раѓањето на нејзиното најмало дете и ја оставија со лошо здравје. Нивната голема куќа во Квинс, според посетителите, била „крута“ и „студена“. Децата Трамп, според сеќавањата на соседот, „никогаш не се прегрнаа или бакнаа“.

Трамп, исто така, го задржа она на неговиот незаменлив политички советник Роџер Стоун, самопрогласен агент-провокатор чии „правила“ се читаат како буквар на бесрамен циник. Секогаш напаѓај. Никогаш не се брани. Ништо не е на ниво. Најмоќниот човечки мотиватор не е надежта и љубовта, туку омразата. Подобро да се биде неславен отколку анонимен. Стоун отсекогаш бил заинтересиран не за влада, туку за политика. Политиката како алатка за поделба – не обединување.

„Тој заработи повеќе пари играјќи фиктивна верзија за себе отколку да се биде свој“, рече биографот на Трамп, Мајкл Д’Антонио.

Неговото претседателство претставува драматично зголемување на вознемиреноста, немирот и тревогата, мандатот на Трамп го поттикна најстрогиот стрес-тест за американската демократија од Граѓанската војна. Но од Овалната канцеларија и претседателскиот авион, на Твитер и на Фокс њуз, стоејќи на говорницата на неговите митинзи со приказни, тој речиси и да не запре. Неговата листа на непријатели секогаш била повнимателно скроена од кој било пакет приоритети на политиките.

„Доналд Трамп ја искористи својата функција, ја злоупотреби својата функција, на таков начин што секое утро и секое попладне и секоја вечер вестите за таа злоупотреба го заситуваат нашиот секојдневен живот. И на американскиот народ му е едноставно смачено од тоа“, рече поранешниот вработен во администрацијата, Мајлс (повеќе не „анонимен“) Тејлор. „Повеќе од сè“, рече тој, „Мислам дека затоа гласачите решија да го избркаат ова момче од канцеларија“.

„Тој банкираше, буквално и фигуративно, заради нашиот недостаток на внимание – дека ќе нè преплави со приказни, одвлекување внимание, контранаративи, оваа личност, таа личност, хаос, нарушување, конфликти, срамна работа по срамна работа по срамна работа, обвинувања – дека не можевме сето тоа да го прифатиме“, рече Гвенда Блер, друг биограф на Трамп. „Но, мислам дека она на што не работеше ова банкарство е заморот од Трамп“.

„Трамп е бесен претседател“, рече Џен Мерсиека, професор и автор на книга за неговата реторика. „Тој користи мамка за бес цел ден за да ги ангажира своите поддржувачи – да ги активира – за да го задржи нашето внимание. И тој вели работи што се толку безобразни што неговото спротивставување треба да одговори на нив. И тој ја контролираше јавната сфера преку бес во последните пет години и го ангажирашецелото наше внимание. Но, исцрпувачки е да му посветите внимание на претседателот на Соединетите Држави за пет години. И луѓето се уморни од бесот и од револтот. И тие само сакаа да се вратат во нормала. Тие не сакаат да се разбудат и прво нешто наутро да се прашуваат што направи нивниот претседател или што рече нивниот претседател“.

За Трамп, тоа не беше доволно, бидејќи никогаш не е доволно. Но тоа стана премногу за сите други. Првата сезона на „Приправник“ беше најгледаната сезона од ова реално шоу, потоа апетитот исчезна. Гледачите го исклучија.

Гласачите го изгласаа надвор од функцијата.

„Трамп“, рече Мерсиека, „беше премногу алчен со нашето внимание“. (Политико)