„Газета дело Спорт“: Бонучи размислува да го напушти Милан


Капитенот на Милан, Леонардо Бонучи може да го напушти клубот уште оваа зима или пак во текот на летото, информира „Газета дело Спорт”. Одбранбениот играч се приклучи на „росонерите“ во текот на летото, по сензационалниот трансфер од Јувентус. Работите сепак не тргнаа според очекувањата и во моментов миланскиот гигант е на 14 бода од екипите …

„Газета дело Спорт“: Бонучи размислува да го напушти Милан Read More »

Македонија како 76-та на ФИФА листата ја завршува годината


Македонската фудбалска репрезентација е без промена на пласманот на најновата ранг листа објавена денеска од страна на ФИФА. „Црвено-жолтите“ 2017 година ја завршуваат на 76. место. Нема промени ниту во Топ 10. Германија и натаму е лидер, пред Бразил и Португалија. Во првите десет уште се: Аргентина, Белгија, Шпанија, Полска, Швајцарија, Франција и Чиле. Најголем …

Македонија како 76-та на ФИФА листата ја завршува годината Read More »

Ракометар на Вардар излета од патот со својот автомобил


Ден откако беше прогласен за најдобар спортист на Црна Гора, Вуко Борозан доживеа пех – имаше сообраќајна несреќа и доведено е во прашање неговиот настап на престојното Европско првенство во Хрватска. Како што пренесуваат медиумите во Подгорица, до несреќата дошло кога 23-годишниот ракометар на Вардар во близина на родното Цетиње изгубил контрола врз својот автомобил …

Ракометар на Вардар излета од патот со својот автомобил Read More »

Нова победа на Блокотехна во кошаркарската БИБЛ лига


Кошаркарите на Блокотехна го продолжуваат својот успешен настап во деби сезоната од регионалната Балканска лига (БИБЛ). Гевгелискиот тим забележа нова убедлива победа откако вечерва во дуел од 8.коло на гостувањето славеше убедлива победа над албанска Тирана со 92-67 по четвртини (19-26; 10-27; 13-22; 25-17). Уште по прата четвртина која Блокотехна го доби со 26:19, а …

Нова победа на Блокотехна во кошаркарската БИБЛ лига Read More »

Европскиот првак Фенербахче убедлив против Црвена Звезда


Кошаркарите на европскиот првак Фенербахче вечерва остварија убедлива победа над Црвена Звезда во првиот натпревар од 13.коло од Евролигата. Пред повеќе од 10.000 гледачи, Фенербахче ја постигна 9.та победа совладувајќи ја Црвена Звезда со 82:56. Најефикасни на дуелот беа Јан Весели (Фенербахче) и Огњен Добриќ (Црвена Звезда) со по 15 поени. Македонскиот интернационалец во дресот …

Европскиот првак Фенербахче убедлив против Црвена Звезда Read More »

Во Словенија и Хрватска уапсени 11 лица кои се обложувале на натпревари во Македонија, Србија и Чешка


Словенечката и хрвaтската полиција разбија меѓунардона криминална група вмешана во спортска корупција, илегално обложување и обиди за местење фудбалски натпревари во неколку држави, меѓу кои и Македонија, Србија и Чешка, соопшти Eвропол. Девет лица во Словенија и две во Хрватска се уапсени во рамки на повеќемесечната истрага против обложувачката мафија. Во операцијата е извршен претрес на …

Во Словенија и Хрватска уапсени 11 лица кои се обложувале на натпревари во Македонија, Србија и Чешка Read More »

Ракометарите почнуваат со подготовки за ЕП во Хрватска


Дел од македонската ракометна репрезентација денеска ги почна подготовките за претстојното Европско првенство во Хрватска во јануари 2018. Иако официјалниот старт на подготовките селекторот Раул Гонзалез го закажа за 25 декември, сепак денеска, Стојанче Стоилов, Гоце Ојлески, Мартин Поповски и Горан Крстески ќе одработат со асистентот на селекторот Роберто Парондо. Целта е играчите кои порано …

Ракометарите почнуваат со подготовки за ЕП во Хрватска Read More »

Тенисерот Горан Иванишевиќ се ожени во тајност


Хрватска- Екстенисерот и победник на Вимблдон Горан Иванишевиќ (46) и радиската водителка Нивес Чановиќ (35), се венчаа во Загреб, на тајна церемонија, во присуство на најблиските и кумовите, пренесува порталот на „Јутарњи лист“. Со оглед на тоа дека тенисерот ќе патува за Австралија, се очекува медениот месец да го поминат во Мелбурн. Двојката од лани …

Тенисерот Горан Иванишевиќ се ожени во тајност Read More »

„Кралевите“ од Мадрид најдобри во светот


Фудбалерите на Реал Мадрид се повторно најдобри во светот. Во финалето од Светското клупско фудбалско првенство, попладнево во Абу даби го совладаа бразилски Гремио со 1-0. Стрелец на единствениот погодок беше Роналдо во 53 минута. „Кралевите“ беа убедливо подобар противник, ја контролираа играта, а Модриќ ја погоди стативата. Реал Мадрид по трет пат последниве пет …

„Кралевите“ од Мадрид најдобри во светот Read More »

Продолжува слабиот настап на македонските пливачи на ЕП во кратки базени


На Европското првенство во пливање во кратки базени (25 метарски), што се одржува во Копенхаген, македонските пливачи повторно беа меѓу најслабите. Девојките завршија на последното место во своите трки, додека Ангеловски зад себе остави само двајца противници. Ана Јаневска беше последна, 39-та во дисциплината на 100 метри делфин, која ја преплива во време од 1:05.34 …

Продолжува слабиот настап на македонските пливачи на ЕП во кратки базени Read More »

Ветено-сторено: Антиќ донираше за Гешовски


Перо Антиќ го исполни ветувањето и донираше средства за поранешен кошаркар на МЗТ Скопје и Работнички Стеван Гешовски – Гешо, кому му се е потребна помош за лекување во Русија. Откако преку соопштение КК Гостивар најави дека нивниот претседател Перо Антиќ ќе ја покрие сумата од 8.000 евра која недостасуваше Гешовски да замине на лекување, …

Ветено-сторено: Антиќ донираше за Гешовски Read More »

Норвежанките први финалистки на ракометното СП во Германија


Норвешка ја совлада Холандија со 32:23 во првото полуфунале на Светскиот ракометен шампионат во Германија. Норвежанките тргнаа силно и одиграа натпревар во еден здив и без осцилации. До средината на првото полувреме обезбедија предност од осум гола разлика (10:2) што без проблеми ја одржуваа низ целиот натпревар. Одлично попладне како што беше случај и против …

Норвежанките први финалистки на ракометното СП во Германија Read More »

Нов слаб настап на македонските пливачи на ЕП во Копенхаген


Македонските пливачи кои настапуваат на Европското првенство во кратки базени во Копенхаген, Данска, имаа уште еден слаб настап. Претпладнето во квалификациите се појавија Љупчо Ангеловски и Миа Крстевска. Ангеловски во дисциплината 50 метри слободно го освои петтото место во првата група со време 23.62 секунди и го зазема 75 место во конкуренција на 79 пливачи. …

Нов слаб настап на македонските пливачи на ЕП во Копенхаген Read More »

Роналдињо ќе се кандидира за сенатор во Бразил


Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња Роналдињо ќе се бори да влезе во Сенатот во родниот Бразил идната година. Поранешниот репрезентативец на Бразил и фудбалер на Барселона и на Милан, добитник на Златна копачка, играчката кариера ја заврши во 2015 година. Роналдињо (37) ќе се кандидира од Социјалната христијанска партија за место во Сенатот …

Роналдињо ќе се кандидира за сенатор во Бразил Read More »

Масовна тепачка на белградското дерби Партизан – Црвена звезда (ВИДЕО)


Големото дерби меѓу „лутите“ белградски ривали Партизан и Црвена звезда, кое заврши без победник 1-1, мина во знак на масовните тепачки на трибините каде се наоѓаа симпатизерите на црно-белите. До инцидентот дојде во моментот кога околу 50-тина навивачи на Црвена звезда почнале да ги кинат транспарентите на „гробарите“, при што навивачите на Партизан веднаш физички …

Масовна тепачка на белградското дерби Партизан – Црвена звезда (ВИДЕО) Read More »

Касиљас пред трансфер во Њукасл


Шпанскиот голман Икер Касиљас е на чекор од заминување од Порто и премин во премиерлигашот Њукасл, објави португалскиот весник „А Бола“. Касиљас пред две сезони го напушти Реал Мадрид и мина во редовите на Порто, но проблемите со формата оваа сезона му „донесоа“ само 11 натпревари. Касиљас во дресот на Реал Мадрид освои вкупно 18 …

Касиљас пред трансфер во Њукасл Read More »

Избор на „Хандбал Планет“: Штербик најдобар ракометар на светот за 2017 година


Голманот на Вардар, Арпад Штербик беше избран за најдобар ракометар на светот во 2017 година, од страна на специјализираниот ракометен сајт „handball-planet“. Во гласањето беа вклучени 30 новинари од 27 земји, како и повеќе од 100.000 посетители на сајтот. Зад Штербик е извонредна сезона со Вардар. Тој имаше голема заслуга за историската прва титула во …

Избор на „Хандбал Планет“: Штербик најдобар ракометар на светот за 2017 година Read More »

Хенк Тен Кате: Против Реал Мадрид ќе ни требаат три автобуси


Во пресрет на вечерашниот дуел со Реал Мадрид, тренерот на Ал Џазира, Хенк тен Кате пристапи со чувство за хумор. Тој со насмевка изјави дека ќе ја користи тактика на Жозе Мурињо и ќе „паркира автобус“ пред неговиот гол за да ги спречи ѕвездите на европскиот шампион. „Ќе ни требаат најмалку три автобуси. Можеби треба …

Хенк Тен Кате: Против Реал Мадрид ќе ни требаат три автобуси Read More »

Јовиќ: Крајот на 2017-та да го прославиме со победа заедно со нашата публика


Ракометарите на Металург утре ќе го одиграат последниот натпревар пред својата публика 2017 година. Тимот од Автокоманда во рамките од 11. коло на регионалната СЕХА лига, ја пречекува екипата на Динамо од Панчево, тим кој е зад македонскиот вицепрвак на осмото место на табелата со два бода помалку. Динамо е едена од трите екипи кои …

Јовиќ: Крајот на 2017-та да го прославиме со победа заедно со нашата публика Read More »

Ждрепка за осминафинале во ЛШ: Реал М. против ПСЖ, Челзи со Барселона


Актуелниот европски шампион Реал Мадрид ќе игра со ПСЖ, додека Челзи за противник ја доби Барселона во двете мега пресметки од осминафиналето на елитното фудбалско натпреварување. Ова е епилогот по денешната жрепка во седиштето на Европската фудбалска федерација каде беа извлечени двојките за осминафиналето во Лигата на шампионите. Двојки за осминафинале во ЛШ: Јувентус – …

Ждрепка за осминафинале во ЛШ: Реал М. против ПСЖ, Челзи со Барселона Read More »