Тим е првиот што победил на УС Опен откако губеше 2:0 уште од 1949

Тим имаше порази во три грен-слем финалиња. Оваа победа за него беше остварување на животниот сон (Фото: АП)

Двајцата големи пријатели, Александар Зверев и Доминик Тим, одиграа голем меч за паметење во пет сета. Австриецот Тим победи затоа што имаше повеќе нерви и концентрација во тај-брејкот

 

ЊУЈОРК – Отвореното првенство на САД, кое се разликуваше од сите досега заврши како ниедно друго досега – со невиден тај-брејк во петтит сет, со што Доминик Тим стана првиот човек во 71 година што го освоил финалето откако ги испушти воведните два сета.

Толку близу до пораз на речиси празниот стадион „Артур Еш“ – навивачите беа забранети заради пандемијата на корона вирусот – Тим полека, но сигурно ги сврте работите против несигурниот Александар Зверев и извлече резултат 2-6, 4-6, 6-4, 6 -3, 7-6 (6) победа на Флешинг Медоус за прва титула на грен слем турнир.

Натпреварот заврши со тоа што двајцата тенисери се бореа со грчеви во нозете и, јасно, со нервите.

„Некако“, рече Тим, 27-годишник од Австрија, „верувањето денес беше посилно од телото и јас сум супер среќен поради тоа“.

Кога бекхендот од Зверев слета надвор од линијата во третата топка за титулата, уморниот Тим падна на задниот дел зад основната линија и го покри лицето со рацете. Кога стана, го пречека Зверев, кој помина околу мрежата за да ги стиснат рацете, а потоа го прегрна својот пријател и противник, две работи кои ретко се гледаат во оваа ера на социјално дистанцирање.

Потоа Тим ја потпре главата на рамото на повисокиот Зверев, кој и самиот дојде на два поена од она што ќе беше негов прв голем триумф.

„Би сакал да имаме двајца победници денес“, рече Тим. „Мислам дека и двајцата го заслуживме тоа“.

Тој е првиот човек кој победил на американскиот грен слем турнир, откако во финалето заостануваше со 2-0 во сетови, уште од времето кога Панчо Гонзалез го стори тоа против Тед Шредер во 1949 година на настан, тогаш познат како Шампионат на САД и се одржа во Форест Хилс.

Настанот никогаш не бил решен со тајбрејк од петтиот сет; на ниту еден голем турнир никогаш се немаше случено сѐ додека Новак Ѓоковиќ не го победи Роже Федерер на Вимблдон во 2019 година.

„Бев на неколку поени далеку, на неколку поени“, рече Зверев, кој се обидуваше да ѝ го даде на Германија првиот машки шампион на грен слем турнири по Борис Бекер во 90-тите години на минатиот век. „Јас имам 23 години. Не мислам дека тоа е мојата последна шанса“.

Зверев се задуши во солзи кога спомена дека неговите родители не биле во можност да патуваат во Њујорк затоа што биле позитивни на Ковид-19, иако рече дека сега се здрави.

Додека Тим зачекори напред за да се слика со својот нов сјаен трофеј, Зверев остана неколку метри зад него, со едната рака го држеше својот помалку импресивен сребрен послужавник, а другата му беше на колкот.

Мечот траеше 4 часа и 2 минути. И за размислување: по само еден и пол час, Зверев беше во предност со два сета и брејк во третиот на 2-1.

„Мечот се сврте кога тој ми направи брејк за прв пат во третиот сет“, рече Зверев. „Тој започна да игра многу подобро, а јас многу полошо“.

Зверев, од сите луѓе, требаше да знае она што можеби се чинеше како невозможен рид на кој требаше да се искачи Тим. На крајот на краиштата, во полуфиналето од четвртокот, Зверев заостануваше со 2-0 во сетови против Пабло Карењо Буста пред да се врати за победа.

Тим го започна денот 0-3 во финалето на грен слем турнирите, но секогаш се соочуваше со член на големата тројка на тенисери. Овој пат, тој беше фаворит и излезе нервозен, но на крајот се снајде во тоа, додека Зверев од кул и самоуверен отиде кон пасивност и беше потиснат.

Петтиот сет беше ист како и другите четири, грешките се зголемуваа со напнатоста.

Тием направи брејк кога Зверев погреши неколку форхенди. Зверев веднаш го врати брејкот – и ја проби тишината со редок извик „Ајде!“ – кога Тим направи двојна грешка.

Потоа, на ред беше Зверев, поведе со 5-3, кога Тим испрати бекхенд на линијата и се наведна, борејќи се за воздух.

Но, со шанса да сервира за најголемата победа во кариерата во зародиш, Зверев потклекна кога испрати волеј во мрежата.

Со тоа започна серија од три гема за Тим, кој успеа да поведе со 6: 5 и да добие своја шанса да сервира за победа кога Зверев се врати со еден бекхенд, проследен со долг форхенд.

Ни Тим не можеше да го запечати мечот и тие отидоа во тај-брејк. Зверев двапати погреши и понуди еден втор сервис со 108 километри на час, околу половина од брзината за која е способен.

Додека ова беше прво слем финале на Зверев кој е седми на ранг листата, ова беше првото што Тим, број 3, требаше да го освои, по поразите од 12-кратниот шампион на Ролан Гарос Рафаел Надал на Ролан Гарос во 2018 и 2019 година, потоа од осумкратниот шампион на Австралија опен, Ѓоковиќ на Мелбурн Парк овој февруари – уште пред пандемијата да го сруши светот и да го стави тенисот на пауза од пет месеци.

 

Прегратка на пријателите толку ретка во ова време на корона: Зверев му честита на Тим за победата (Фото: АП)

Наместо див аплауз и силни извици кои ги поздравуваат големите размени, саундтракот во неделата главно доаѓаше од надворешната страна на најголемиот терен во тенис, благодарение на авиони што рикаа, возови што татнеа, мотори на автомобили што татнеа, свиреа сирени. Имаше повремено љубезен аплауз од десетиците работници на турнирот на кои им беше дозволено да бидат на трибините – и, длабоко во натпреварот, викање од придружбите на играчите.

Но, сè погласната бучава од толпата што ја слушаа телевизиските гледачи беше лажна, додадена од радиодифузерот.

Не можејќи да се извлечеме од поддршка во секогаш електричното опкружување, на вечерта што се чувствуваше повеќе како прославена тренинг сесија отколку на натпревар со толку многу влог, и двајцата беа понекогаш слаби, рамномерни. Претставата не беше совршена: Тие комбинираа 120 неизнудени грешки со само 95 винери. Во чудна паралела, Зверев ги избалансира своите 15 аса со 15 двојни грешки, а Тим имаше по осум во секоја категорија.

Нормално, УС Опен ја затвора секоја сезона на грен слем турнири, но што е со 2020 година, дали беше нормално?

Вимблдон беше откажан за прв пат по Втората светска војна, додека Отвореното првенство на Франција беше одложено од првично закажаниот почеток на мај и сега ќе започне за две недели.

Друг начин на кој целиот овој настан беше поинаков: Федерер, Надал и Ѓоковиќ ги освоија претходните 13 големи трофеи. Но, Федерер и Надал не дојдоа влегоа на Отвореното првенство на САД, додека Ѓоковиќ беше дисквалификуван во четвртата рунда затоа што случајно погоди линиски судија со топка гневен што изгуби гејм.

Тием – едвај, само едвај – беше тој што ја искористи шансата да се провлече во клубот на шампиони.

„Толку големо олеснување. Мислам, очигледно тоа беше огромен притисок во натпреварот, огромни емоции“, рече Тим. „Тешко е да се остане таму и да се верува. Но, јас го направив тоа“. (Асошиетед прес)