Санчез осуден на 16 месеци затвор за затајување данок


Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Алексис Санчез е осуден на 16 месеци затвор поради затајување данок во Шпанија во висина од еден милион евра, но нема да ја отслужи казната зад решетки, бидејќи првпат направил таков прекршок и затоа што казната е помала од две години. Поранешниот напаѓач на Барселона ја призна вината и ќе го …

Санчез осуден на 16 месеци затвор за затајување данок Read More »

Прв тренинг на Ѓоковиќ по операцијата на лактот


Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ го одработи првиот тренинг само неколку дена по операцијата на лактот на десната рака. На снимката од теретаната поранешниот прв рекет во светот може да се види дека не носи гипс, ниту пак завој.  Ѓоковиќ сам навести по „малиот хируршки зафат“ во Швајцарија,  дека е на чекор до целосно, а …

Прв тренинг на Ѓоковиќ по операцијата на лактот Read More »

Шекуларац: Да дадев гол за 4:3, сите ќе останеа живи


Легендата на Црвена ѕвезда Драгослав Шекуларац се потсети на трагедијата која се случи на денешниот ден пред 60 години кога во авионска несреќа во Минхен загинаа фудбалери на Манчестер Јунајтед. Популарниот Шеки индиректно си ја префрли вината истакнувајќи дека доколку постигнел победнички гол, ќе се избегнела несреќата. – Ако дадев гол за победа од 4:3 …

Шекуларац: Да дадев гол за 4:3, сите ќе останеа живи Read More »

Тупурковски бара поголема помош од државата


Ставре Јада (19) ја доби честа да биде македонски знаменосец за време на свеченото отворање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, кои почнуваат во петок и ќе траат до 25 февруари. „Нордиецот“ во Јужна Кореја ќе настапи со А-норма во крос-кантри трката на 15 километри (спринт), а покрај него ќе учествуваат и Викторија Тодоровска која …

Тупурковски бара поголема помош од државата Read More »

МРТ ќе ги пренесува Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг


Македонската радио телевизија ексклузивно ќе ги емитува натпреварувањата од 23. Зимски Олимписки Игри што од 9-ти до 25 овој месец ќе се одржуваат во Пјонгчанг. – По долги и исцрпувачки преговори со „Дискавери“, официјалниот носител на правата за Олимписките игри на територијата на Европа во периодот 2018-2024, Јавниот сервис успешно ја круниса важната мисија – …

МРТ ќе ги пренесува Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг Read More »

Рекорд на ЗОИ 2018: Вкупно 110.000 кондоми во Пјонгчанг


До почетокот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг нè делат седум дена, а веќе има рекорд во најава. Организаторите на настанот во Јужна Кореја ќе стават на располагање 110.000 бесплатни кондоми за 2.925 спортисти, или 37 во просек по човек, што претставува најголема бројка досега. Кондомите се производ на јужнокорејската компанија „Конвиниенс“, која ќе дистрибуира …

Рекорд на ЗОИ 2018: Вкупно 110.000 кондоми во Пјонгчанг Read More »

Мукаетов: Комплименти до Раул, поединци да ги остават суетите дома


Претседателот на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), Живко Мукаетов на денешното редовно Годишно собрание се осврна на настапот на репрезентацијата на Европското првенство во Хрватска. Тој изрази задоволство од прикажаното во Загреб, во првата групна фаза, но и забелешки за игрите во Вараждин во вториот дел од шампионатот. „Настапот во првата фаза беше максимално успешен. …

Мукаетов: Комплименти до Раул, поединци да ги остават суетите дома Read More »

ИХФ потврди, СП за ракометари – кадет ќе се игра во Скопје


Високи претставници на ИХФ во минатите два дена беа во Скопје каде по извршената инспекција ги потврдија двете најголеми арени во Скопје како домаќини на натпреварите на Светското кадетско првенство во ракомет 2019 година. – Данецот Пер Бертелсен во својство на Претседател на Комисијата на ИХФ за организација на настани и натпреварувања, заедно со Полјакот …

ИХФ потврди, СП за ракометари – кадет ќе се игра во Скопје Read More »

Дваесет илјади поканети на пробата за Свеченото отворање на ЗОИ


Официјалната проба на Церемонијата на отворањето на зимската Олимпијада ќе се одржи во сабота на Олимпискиот стадион во Пјонгчанг од 20 часот по локално време, соопштија организаторите. На настанот се поканети 20 илјади луѓе, меѓу кои волонтерите на Игрите, жители на градот и официјални лица. Гледачите ќе бидат обврзани да ја задржат во тајност програмата, …

Дваесет илјади поканети на пробата за Свеченото отворање на ЗОИ Read More »

ЗОИ 2018: Продадени 75 отсто од влезниците, остануваат многу од поскапите


На осум дена до почетокот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, организаторот соопшти дека се продадени околу 75 проценти од билетите. Ли Хи-Бом, претседател на организациониот комитет на Игрите, објасни дека се откупени околу 800 илјади билети од вкупно 1,07 милиони и повика да се преземат „итни мерки“ за зголемување на продажбата на билети, особено …

ЗОИ 2018: Продадени 75 отсто од влезниците, остануваат многу од поскапите Read More »

ФИФА посвети статија на „црвено-жолтите“: Македонија може до подобри резултати


Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) во денешната статија посветена на македонската репрезентација се осврна на резултати на „рисовите“ постигнати минатата година во која забележаа голем напредок на светската ранг листа. „За само една година Македонија напредуваше од 166. до 73. позиција на ФИФА ранг листата. Тоа е репрезентација која во 2017 година забележа пет победи, три …

ФИФА посвети статија на „црвено-жолтите“: Македонија може до подобри резултати Read More »

Реал Мадрид без ниту едно од 40 предложени засилувања во зимскиот трансфер рок


На европскиот шампион Реал Мадрид му биле предложени 40 фудбалери во последните денови од јануарскиот трансфер период кој вчера беше затворен. Според „Марка“ меѓу понудените биле и Мохамед Салах, Едисон Кавани и Леонардо Бонучи. На оваа листа се наоѓал и напаѓачот на Интер, Мауро Икарди, кој е приоритет на актуелниот шпански шампион. Реал, сепак, не …

Реал Мадрид без ниту едно од 40 предложени засилувања во зимскиот трансфер рок Read More »

АБА лига: МЗТ Скопје не бега од фенерот, но дали и од втора лига?


Ако помисливте дека МЗТ Скопје Аеродром не може подолу од 13., претпоследно, место во АБА лигата се излажавте. Актуелниот македонски кошаркарски првак ја игра најслабата сезона во регионалното натпреварување. На четири кола до крајот на регуларниот дел е убедливо последен на табелата со само три победи и 15 порази и без оптимизам за препуштање на …

АБА лига: МЗТ Скопје не бега од фенерот, но дали и од втора лига? Read More »

Оливие Жиру од Арсенал замина во Челзи


Лондонските ривали Арсенал и Челзи конечно се договорија за Французинот Оливие Жиру. „Топџиите“ кои се зајакнаа со Пјер-Емерик Обамејанг решија да го ослободат 31-годишнот Жиру, па сега тој може да мине во редовите на „сините“. Жиру ќе потпише договор на 18 месеци, со можност за продолжување на уште една година, доколку двете страни бидат задоволни. …

Оливие Жиру од Арсенал замина во Челзи Read More »

Парондо наследник на Раул на тренерското место во Вардар


Шпанецот Роберто Гарсија Парондо од следната сезона ќе биде нов тренер на машката ракометна екипа на Вардар. Сонародникот на Раул Гонзалес доаѓа од женската екипа на „црвено-црните“ каде е помошник тренер и во следните две сезони ќе го предводи актуелниот европски првак. „Многу сум среќен што добивам шанса да бидам дел од европскиот првак Вардар. …

Парондо наследник на Раул на тренерското место во Вардар Read More »

Македонските каратисти заминуваат на ЕП во Сочи


Македонските карате репрезентација од 2 до 4 февруари во Сочи, Русија ќе учествува на Европското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори (У21). Селекторите во кати и борби укажаа на важноста на ова ЕП, заблагодарувајќи се на финансиската помош за припреми и натпревари, за која Агенцијата за млади и спорт дава несебична поддршка, со посебен …

Македонските каратисти заминуваат на ЕП во Сочи Read More »

Бекам oснова фудбалски клуб во Мајами


Поранешниот капитен на фудбалската репрезентација на Англија Дејвид Бекам денеска основаше фудбалски клуб во Мајами, кој ќе биде 25-от во американската МЛС лига. Тој во февруари 2014 година ја искористи опцијата од договорот со поранешниот клуб Лос Анџелес Галакси да ја купи франшизата по намалена цена и успеа да ја доведе МЛС лигата во Мајами. …

Бекам oснова фудбалски клуб во Мајами Read More »

По Штип, Ибрахимовиќ го посети и Скопје (ФОТО)


Фудбалската легенда Златан Ибрахимовиќ деновиве е во посета на Македонија, а како што тврдат повеќето македонски медиуми тој е дојден за лов на диви свињи. Сепак откако вчера се појавија неколку фотографии од неговата посета во Штип, денеска фотографиите на профилот на еден од најпознатите ловџии во нашата земја Бране Ѓоргиоски потврдуваат дека фудбалерот сега е …

По Штип, Ибрахимовиќ го посети и Скопје (ФОТО) Read More »

Пелистер останува без Алушовски


Лидерот на табелата во македонската ракометна Супер лига Пелистер во продолжението од сезоната ќе биде без досегашниот тренер Стевче Алушовски. Пелистер делува стабилно и плановите за продложението во сезоната беа атак на виоски позиции. Оваа вест делува изненадувачки, пред се смената на првиот тренер. Алушовски имал состанок со управата на клубот, па решил да си …

Пелистер останува без Алушовски Read More »

(Фото) Ибрахимовиќ во Штип: Медиумите шпекулираат за причините на неговата посета


Еден од најдобрите фудбалери во моментов во светот, Златан Ибрахимовиќ, кој игра за Манчестер јунајтед, се наоѓа во посета на Македонија, а повеќе македонски медиуми веќе почнаа да шпекулираат за причината на оваа мистериозна посета на шведскиот фудбалер со босанско потекло на нашата земја. Неофицијално, Ибра е пристигнат во Штип за да оди на лов, …

(Фото) Ибрахимовиќ во Штип: Медиумите шпекулираат за причините на неговата посета Read More »