Тур де Франс: Чудесниот Тадеј Погачар победи во најтешката етапа досега

Словенецот Тадеј Погачар ја прославува победата (Фото. ЕПА)

 

Тадеј Погачар (Емирати) ја освои својата втора етапна победа на Тур де Франс, завршувајќи веднаш пред жолтата маичка Примож Роглич (Јумбо-Висма) на врвот Гран Колумбие, на денот кога исчезнаа надежите на Еган Бернал за повторување на неговиот триумф во 2019 година.

Јумбо-Визма доминираше во последната фаза од втората недела, изведувајќи нешто како тимски хронометар до страшниот финиш на 17,4 км на планините Јура, колективен приказ што ќе се рангира заедно со најголемите удари Инеос Гренадиерс од минатата деценија.

Самите Инеос останаа во жална состојба, бидејќи Бернал се најде во неволја на околу 13,3 км од врвот на Гранд Колумбие и се влечеше преку линијата со повеќе од седум минути заостанување и испадна од најдобрите 10. Бранителот на титулата одмавна со главата во очај кога изгуби контакт додека темпото сè уште го поставуваше шампионот на Милан-Сан Ремо, Вут ван Арт, кој речиси садистички продолжи да го следи до крајот.

Наиро Кинтана (Аркеа-Самсик) и Гијом Мартен (Кофидис) исто така загубија повеќе од три минути во групата од 12, од кои една четвртина беа возачи на Јумбо-Висма, кои преживеаја на последниот километар. Со исклучок на краткиот напад од Адам Јејтс (Мичелтон-Скот) на 7 километри до крајот, единствените вистински забрзувања се појавија во вид на бонус секунди на целната линија.

Погачар уште еднаш го покажа својот завршен удар на нешто повеќе од 100 метри до крајот и Роглич, иако беше во можност да реагира, мораше да се задоволи со второто место, а неговото водство падна за четири секунди на 40 поради бонусите. Ричи Порте (Трек-Сегафредо), кој ја подели водечката група од 12 со забрзување кога дојдоа последните 350 метри, го освои третото место со пет секунди заостанување.

Мигел Анхел Лопез (Астана) беше четврти на осум секунди, пред Енрик Мас (Мовистар) да заврши со Сеп Кус (Јумбо-Висма), Микел Ланда (Бахреин Мекларен) и на три секунди поназад Ригоберто Уран (ЕФ Про Велосипедизам). Алехандро Валверде (Мовистар) и Пело Билбао (Бахреин Мекларен) беа следни на 24 секунди, додека Том Думолан, кој водеше од 7 километри до 600 метри до крајот, беше последниот финишер од таа водечка група на 34 секунди.

„Јумбо го постави темпото навистина високо цел ден и ја направи етапата навистина тешка. На крајот, чекав на спринтот. Пресреќен сум што победив повторно“, рече Погачар.

„Мислам дека Јумбо беше навистина подготвен за денес. Од моја гледна точка, немаше смисла да се напаѓа. Не знам што се случи [со Бернал], но Јумбо направи навистина тешко темпо денес и некои возачи платија за тоа. За момент [Роглич] изгледаше незапирлив, но денес Бернал распука и можеби друг ден ќе пукнам јас или Роглич. Не знаеме во тринеделна етапна трка“.

Пред денот за одмор во понеделникот и Алпите во последната недела, сцената, на која се наоѓаат две искачувања од прва категорија пред целта на големиот врв, значително го смени тенот на трката.

Бернал е надвор од трката и битката за жолтиот дрес сѐ повеќе личи на приказна за двајца Словенци. Роглич е сѐ уште во командна позиција со неверојатно силен тим околу себе, но Погачар уште еднаш покажа дека има форма и издржливост да го предизвика во последната недела.

Никој друг не е на само една минута од Роглич, Уран сега е трет со 1:34 и Лопез четврти со 1:45. Јејтс, Порт и Ланда сè уште се во борба со нешто повеќе од две минути. (Сајклинг њуз)