Бартомеу: Јувентус е фаворит во ЛШ поради Роналдо


Претседателот на Барселона, Хосеп Марија Бартомеу изјави дека италијанскиот шампион Јувентус е фаворит во Лигата на шампионите поради привлекувањето на Кристијано Роналдо. Според него, трансферот ќе се покаже клучен за „бјанконерите“ во нивната борба да го освојат турнирот првпат од 1996 година. Оттогаш, тимот од Торино играше во пет финалиња, но загубија сите. – Андреа …

Бартомеу: Јувентус е фаворит во ЛШ поради Роналдо Read More »

Барселона не може да ги исполни барањата на Ракитиќ


Претседателот на Барселона, Јосеп Марија Бартому, соопшти дека клубот не е подготвен да ги задоволи барањата на играчот од средниот ред, Иван Ракитиќ. Претходно, хрватскиот фудбалер кажа дека ја отфрлил понудата на ПСЖ, нагласувајќи дека тој чека знак на охрабрување од каталонскиот клуб за продолжување на договорот. – Оваа сезона не можеме да го исполниме …

Барселона не може да ги исполни барањата на Ракитиќ Read More »

Петкратната европска шампионка во кик-бокс Каратеева пронајдена мртва


Дијана Каратеева, петкратна европска шампионка во кик-бокс беше пронајдена мртва во нејзиниот дом во Абакан, Хакасија, објави ТАСС. Прелиминарната причина за смртта на 23-годишната руска спортистка е труење со јаглерод моноксид. – Дијана Каратеева беше пронајдена во нејзиниот дом без никакви знаци на живот. На 16 септември беше пронајдена од пријатели кои повикаа итна помош, …

Петкратната европска шампионка во кик-бокс Каратеева пронајдена мртва Read More »

УЕФА и ФФМ ќе едуцираат женски тренери во Македонија


Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) и Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) се вклучуваат во заеднички проект за развој на женскиот фудбал. Се работи за финансирање на едукација за женски тренери со цел подобрување на квалитетот во женскиот фудбал во Македонија. – Во проектот „Развој на фудбалски тренери (жени)“ ФФМ и УЕФА се договорија да финансираат жени-тренери …

УЕФА и ФФМ ќе едуцираат женски тренери во Македонија Read More »

Гризман: Играм на ниво на Роналдо и Меси, очекувам „Златна топка“


Еден од најдобрите фудбалери на светот Антоан Гризман упати критики на сметка на ФИФА, бидејќи не се најде во потесниот круг во изборот за играч на годината и наведе дека се надева на наградата „Златна топка“. Во конкуренција за наградата „Бест“ на ФИФА се најдоа Кристијано Роналдо, Лука Модриќ и Мохамед Салах. – Франција е …

Гризман: Играм на ниво на Роналдо и Меси, очекувам „Златна топка“ Read More »

Анчелоти: Ќе биде тешко против Црвена ѕвезда на „Маракана“


Тренерот на Наполи Карло Анчелоти изјави дека неговиот тим ја сфаќа тежината на натпреварот против Црвена ѕвезда во Белград на стартот од Лигата на шампионите. – Важно е да играме наш фудбал и да направиме се за победа. Групата Ц е исклучително тешка, а можеби и најтешка. Ги имаме одличните Ливерпул и ПСЖ, но и …

Анчелоти: Ќе биде тешко против Црвена ѕвезда на „Маракана“ Read More »

Бејл: По заминувањето на Роналдо во Реал е порелаксирано


Велшкиот фудбалер Герет Бејл пред почетокот на новата сезона од Лигата на шампионите истакна дека по заминувањето на Кристијано Ронално атмосферата во тимот на Реал Мадрид е порелаксирана. – Заминувањето на толку значаен фудбалер носи разлика во тимот. Но, мислам дека сега е порелаксирано. Во преден план е тимот, работиме еден за друг, а не …

Бејл: По заминувањето на Роналдо во Реал е порелаксирано Read More »

Пред 18 години светот престана да биде ист, Меси пристигна во Барселона


Пред точно 18 години Лионел Меси долета во Барселона и оттогаш започна да се создава новата ера во историјата на каталонскиот фудбалски гигант. На 17 септември 2000 година, тогаш 13-годишниот Аргентинецот Лионел Меси пристигна во главниот град на Каталонија. Тој го запиша своето деби во првиот тим четири години подоцна. Целата негова професионална кариера до …

Пред 18 години светот престана да биде ист, Меси пристигна во Барселона Read More »

Хрватска со Франција во битка и за тениското злато


Неколку месеци по финалето од Светското фудбалско првенство, Хрватска и Франција ќе се сретнат и во финалето на тенискиот Дејвис куп. „Коцкестите“ веќе најавуваат одмазда за фудбалските колеги, иако финалните мечеви од 23 до 25 ноември ќе ги играат на гостински терен, и тоа најверојатно на стадионот во Лил, кој собира 27.000 гледачи. Требаше да …

Хрватска со Франција во битка и за тениското злато Read More »

Елиф Елмас во историјата на Фенербахче


Талентираниот Елиф Елмас го постигна својот прв гол во официјален натпревар за Фенербрахче. Во натпревар од 5. коло на турскиот шампионат, младиот македонски репрезентативец го постигна единствениот погодок на гостувањето кај Коњаспор. Во игра влезе во 61. минута, а само шест минути му беа потребни да ја затресе мрежата на домаќинот. Тоа е втора победа …

Елиф Елмас во историјата на Фенербахче Read More »

Македонија со втора победа во претквалификациите за ЕП 2021


Кошаркарската репрезентација на Македонија оствари победа над Романија со 90:76 (43:35) во второто коло од претквалификациите за ЕП 2021 година. „Жолто-црвените” одиграа добар натпревар во СЦ „Борис Трајковски” и во ниту еден момент не ја доведоа победата во прашање. Најефикасен во нашиот тим беше Војдан Стојановски со 21 поен, исто толку постигна и Бојан Трајковски, …

Македонија со втора победа во претквалификациите за ЕП 2021 Read More »

Шкендија го сомeле Работнички


По двонеделна пауза поради настапите на репрезентацијата, македонските фудбалски прволигаши ги продолжија настапите во домашниот шампионат. На програмата беа натпреварите од 5. коло, во кое најмногу внимание привлече мечот во Тетово меѓу шампионот Шкендија и до вчера водечкиот Работнички. Тетовци беа убедливи, победувајќи со 6-2 (3-1). „Романтичарите“ поведоа во 11. минута со голот на Петар …

Шкендија го сомeле Работнички Read More »

Први погодоци за Роналдо во дресот на Јуве


Во 4. коло од италијанскиот шампионат, Јувентус го победи Сасуоло со 2-1 и продолжи со максималниот ефект. Стрелец на обата гола беше Кристијано Роналдо, кој погоди во второто полувреме. Мечот го одбележа и срамотниот испад на Даглас Коста, кој на крајот на натпреваерот плукна противнички играч.  

Кипчоге го сруши светскиот рекорд во маратон


Величествениот Кениец пишува историја. Елиуд Кипчоге (33) на Берлинскиот маратон утрово го сруши светскиот рекорд, истрчувајќи ја патеката од 42 километри за два часа, една минута и 39 секунди, што е за 78 секунди помалку од довчерашниот рекорд. На тој начин, Кипчоге го надмина својот сонародник Денис Кимет, кој светскиот рекорд го постави на истото …

Кипчоге го сруши светскиот рекорд во маратон Read More »

Ивановски: Не можеме преку ноќ да добиваме 5-0 како Барса


Македонскиот напаѓач, Мирко Ивановски конечно даде гол од игра за неговиот Хајдук. Тој стрелаше во второто полувреме од саботниот меч против Рудеш, кој сплиќани го добија со 3-1. Ова е прва победа на поплуларните „били“ во седмиот натпревар од хрватскиот шампионат. Поради големата криза, отказ доби тренерот Копиќ, а на негово место дојде легендардниот Зоран …

Ивановски: Не можеме преку ноќ да добиваме 5-0 како Барса Read More »

Должникот Монпелје на колена


Вардар со победа над европскиот шампион Монпелје во Франција стартуваше во Лигата на шампионите (27:24). Му вратија црвено-црните мило за драго на францускиот претставник за поразот во ланското полуфинале од најреномираното натпреварување. Тоа е вкупно четврта победа на Вардар над Монпелје, а како единствен пораз останува споменатиот од минатогодишниот фајнл-фор. Иако шампионскиот состав практично се …

Должникот Монпелје на колена Read More »

ФФМ додели 30 илјади евра на репрезентацијата за Гибралтар и Ерменија


На денешната седница на Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), одржана во Охрид, меѓу другото беше донесена одлука да се исплати премија на репрезентативците на Македонија и на стручниот штаб од 30 илјади евра за победите против Гибралтар и Ерменија во рамки на УЕФА Лига на Нации. На седницата се задолжи и Генералниот …

ФФМ додели 30 илјади евра на репрезентацијата за Гибралтар и Ерменија Read More »

Роналдо го сака Крос


Ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо бара од раководството на клубот да испрати понуда за трансфер на неговиот поранешен соиграч од Реал Мадрид, Тони Крос во јануарскиот преоден рок, тврди електронското издание Goal.com. Според Португалецот, германскиот репрезентативец ќе заврши одлична работа во средниот ред на тимот и ќе го направи клубот од Торино уште посилен во …

Роналдо го сака Крос Read More »

Ривалдо: Бејл и Бензема ќа ја пополнат празнината по заминувањето на Роналдо


Легендарниот бразилски фудбалер Ривалдо смета дека Реал Мадрид ќе успее со Герет Бејл и Карим Бензема да ја пополни празнината по заминувањето на Кристијано Роналдо. – Тимот добро се снаоѓа и без Роналдо и сега веќе не мора да жалат за неговото заминување. Неговото отсуство ќе се чувствува во почетокот на сезоната, но почнуваат добро …

Ривалдо: Бејл и Бензема ќа ја пополнат празнината по заминувањето на Роналдо Read More »

Модриќ затаил данок во 2012-та, треба да плати 1,2 милиони евра


Фудбалерот на Реал Мадрид, Лука Модриќ ќе мора да плати 1,2 милиони евра за даночно затајување во 2012 година. Според „Мундо Депортиво“, шпанските власти го обвиниле капитенот на репрезентација на Хрватска дека избегнал плаќање данок пред шест години, кога пристигнал во Реал од Тотенхем. Во објаснувањето за одлуката се вели дека Модриќ бил должен да …

Модриќ затаил данок во 2012-та, треба да плати 1,2 милиони евра Read More »