Почина хрватскиот ватерполист Роналд Лопатни, познат по браковите со Тереза Кесовија и Миа Беговиќ


Хрватска– Трофејниот југословенски и хрватски ватерполист Роналд Лопатни почина во Загреб на 83- годишна возраст по долго и тешко боледување, јавија  загрепските медиуми.
Кариерата ја започна во 1958 година во Медвешчак, потоа Напредак, за кој играше до 1968 година, а потоа се пресели во загрепски Младост, со кој освои три титули европски првак (1968, 1969, 1971) и шампион на Југославија (1969, 1970) 1971).

Двапати бил прогласуван за најдобар ватерполист во Југославија (1970, 1971).

Со репрезентацијата на Југославија, тој беше олимписки победник во Мексико во 1968 година и освои два бронзени медали на Европското првенство во Утрехт во 1966 година и Барселона во 1970 година, заедно со два златни медали на Медитеранските игри во Тунис во 1967 година и во Измир во 1971 година.

Според агенцијата Хина, Лопатни во своето време бил авангарда на ватерполото бидејќи повеќе се потпирал на брзината и техниката отколку на силата, како што беше во тоа време, а беше и одличен стрелец, што му беше специјалитет“.

Кариерата ја заврши во 1973 година на 29 години. Потоа отвори ресторан за италијански специјалитети. Негови сопруги биле познатата пејачка Тереза ​​Кесовија со која беше во брак 16 години и со актерката Миа Беговиќ, од која се разведе кога нивната ќерка Маја Лена имаше пет години.