Ролан Гарос доаѓа, Надал не знае што да прави со повреденото стапало

Болките за Надал станаа несносни уште во половината на вториот сет против Шаповалов на Мастерсот во Рим, по што тој го загуби мечот во три сета


Хроничната повреда на стапалото Рафаел Надал ја носи со години и се обидува да живее и да се натпреварува со неа

 

Рафаел Надал вели дека ќе стори сé што е во негова моќ – вклучително и да го има при рака својот лекар во Париз – за да биде конкурентен за освојување на Ролан Гарос и покрај тоа што беше подолу во четвртокот под најдоброто ниво на Мастерсот во Рим  поради хроничната повреда на стапалото.

По високо натпреварувачките први два сета со Денис Шаповалов, Надал беше јасно попречен во третиот, а Шаповалов дојде до победа од 1-6, 7-5, 6-2, враќајќи го поразот од Шпанецот во истата фаза во Рим минатата година кога Канаѓанецот не успеа да реализира две меч топки.

„Повторно имав многу болку на стапалото“, рече Надал на прес-конференцијата по мечот. „Јас сум играч кој живее со повреда; не е ништо ново. Тоа е нешто што е таму.

„За жал, мојот ден за ден е тежок, искрено… тешко ми е понекогаш да ја прифатам ситуацијата. Денеска почна на половина од вториот сет, а потоа не можев да играм како што треба… Не сакам да му одземам ништо на Денис… Денеска е ден за него. Браво за него“.

Десеткратниот шампион во Рим, Надал го играше само својот втор турнир откако се здоби со повреда на реброто во март за време на Индијан Велс. Минатата недела тој изгуби во три сета од подоцнежниот шампион Карлос Алкараз во четвртфиналето во Мадрид, а вчера Надал сакаше да стигне до своето 100-то четвртфинале на АТП Мастерс 1000.

36-кратниот шампион на Мастерс 1000 беше целосно разочаран што заврши уште еден турнир на кој страдаше од повреда, иако таа долго позната болест.

„Откако се вратив, со стапалото беше тешко“, рече тој. „Тешко ми е да можам да вежбам на правилен начин денови по ред. Значи, треба добро да се движите за да се натпреварувате на највисоко ниво, нешто што не можам да го вежбам сега.

Најтешкото за мене денес е што искрено чувствувам дека играм многу подобро. Мечот го започнав играјќи многу подобро. Мојот тренинг беше многу подобар, загревањето, отколку пред некој ден“.

Бидејќи Ролан Гарос почнува на 22 мај, Надал беше запрашан дали неговата нога ќе му дозволи да поднесе сериозна кандидатура за рекордна 14-та титула на грен-слемот на земја.

„Не знам што може да се случи во следните неколку дена, не знам. Што може да се случи за една недела, навистина не знам сега“, рече тој.

„Време е да се прифати ситуацијата и да се бориме. Тоа е тоа… Не знам дали дали да одморам, не знам дали можеби да вежбам. Но, сè уште имам цел за една недела и неколку дена. Ќе продолжам да сонувам за таа цел.

Првата работа што треба да направам е да немам болка при тренинзите, тоа е тоа… Вистина е дека за време на Отвореното првенство на Франција, Ролан Гарос, ќе го имам мојот доктор таму со мене. Тоа понекогаш помага затоа што можете да направите некоиработи.

Во позитивните и во негативните денови треба да останете и да ги вреднувате сите работи што ми се случија на позитивен начин. Тогаш само прифатете ги деновите како денешниот и обидете се да продолжите, дури и ако понекогаш не ми е лесно“.

Надал ја започна годината со освојување на три последователни титули, вклучително и 21. Рекорден грен-слем на Австралија Опен. Тој се надева дека по Париз оваа година ќе се одлепи со два грен-слема повеќе од светскиот бр. 1 Новак Ѓоковиќ. Но, Ѓоковиќ ќе се обиде да му се придружи на Шпанецот како носител на 21 слем. (АТП тур)