Ролан Гарос: Ѓоковиќ или Алкараз?


Италија – Поразот од Карлос Алкараз се чини дека го мотивираше Новак Ѓоковиќ да ја засили својата игра. Навреме, исто така.

Една недела по поразот од 19-годишниот Алкараз во Мадрид, Ѓоковиќ го освои Отвореното првенство на Италија без да испушти сет во неделата за својата прва титула оваа година.

Откако пропушти голем дел од сезоната бидејќи не беше вакциниран против коронавирусот, прворангираниот Ѓоковиќ го победи Стефанос Циципас со 6-0, 7-6 (5) за својата шеста титула во Рим.

Сега и Ѓоковиќ и Алкараз треба да се сметаат за главни фаворити за Отвореното првенство на Франција, кое започнува следната недела.

„Одам таму со највисоки амбиции“, рече Ѓоковиќ. „Навистина ми се допаѓаат моите шанси. … Начинот на кој се чувствував на теренот и надвор од теренот во последните неколку недели, навистина мислам дека можам да одам далеку“.

Статусот на Рафаел Надал, кој освои 13 од неговите рекордни 21 Грен слем титули на Ролан Гарос, останува неизвесен откако Отвореното првенство на Италија на Шпанецот заврши порано од очекуваното, кога хронично повреденото лево стапало повторно почна да го мачи.

„Во моментов, Карлос Алкараз или Новак Ѓоковиќ“, рече Циципас кога беше побарано да го избере фаворитот на Отвореното првенство на Франција – дури и без да го спомене името на Надал.

Што се однесува до жените, најголем фаворит е Ига Свијатек, најдобро рангираната играчка од Полска која ја одбрани женската титула во Рим со победата над Онс Џабеур со 6-2, 6-2 за да ја продолжи својата победничка серија на 28 натпревари.

Свиатек беше изненадувачка шампионка на Отвореното првенство на Франција во 2020 година кога беше рангирана бр. 54. Сега 20-годишната полска играчка оди во Париз на сосема ново ниво.

„Веќе знам дека направив одлични работи оваа сезона, па се чувствувам како да можам да играм слободно“, рече Свјатек. „Сигурно дека очекувањата наоколу се поголеми, но никогаш немав проблем да го прекинам тоа и да не размислувам за тоа. Исто така, стекнувам искуство во тоа“.

Свиатек има освоено пет титули по ред во текот на нејзиниот настап.

„Сите овие турнири што ги освоив изгледаат прилично надреални во моментов“, рече таа.

Ѓоковиќ загуби тај-брејк во одлучувачки сет од Алкараз во полуфиналето на Мадрид опен минатиот викенд.

 „Тој заслужи да победи, но навистина еден бод го реши победникот. Бев задоволен од нивото на кое играм“, рече Ѓоковиќ. 

Искуството на Ѓоковиќ – тој има освоено 20 Слем – може да му донесе предност на листата на фаворити за Париз. Особено што Алкараз никогаш не поминал четвртфинале на големи.

„Ролан Гарос е маратонски Грен слем“, рече Циципас. „Секој Грен слем е маратонски Грен слем, но конкретно Ролан Гарос. Навистина го зема максимумот од вас духовно и физички кога сте надвор на теренот. Теренот од глина (тенис) ја има оваа способност навистина да го притисне секој дел од вас“.

Ѓоковиќ, кој беше депортиран поради неговиот невакциниран статус пред Австралија опен, немаше освоено турнир откако го подигна трофејот на Парискиот Мастерс во ноември.

Ѓоковиќ рече дека искушението во Австралија е „колку што чувствував притисок во мојот живот и мојата кариера, тоа беше нешто навистина на сосема поинакво ниво“.

Тоа беше 12-то финале за Ѓоковиќ на Форо Италико.

„Овој суд отсекогаш бил многу, многу посебен“, рече тој. „Ми дава радост кога навистина ми требаа позитивни сензации. Секогаш кога мојата форма беше малку намалена, наоѓав енергија во овој град“.

Свиатек ја задржа присебноста кога спаси четири брејк топки во клучната точка доцна во вториот сет, лизгајќи се за да постигне пад шут, а потоа одговори со прекрасен бекхенд волеј-пад победник на последната брејк-точка по рели со 19 шут.

„Некако го сменив мојот став од: „Уф, таа сега ќе ме рашири наоколу“ во „Сега ќе стигнам до секоја топка и ќе го играм секој поен до последниот удар“.

Џабеур беше во своја серија со 11 последователни победи влегувајќи во финалето по нејзината титула на Отвореното првенство на Мадрид минатата недела, но лукавата игра на Тунижанката со капки и вртења не се совпаѓаше со брзото движење и прецизните удари на Свјатек.

„Ига е број 1 со причина“, рече Џабер. „Таа е навистина лидер овде на турнеја. Јас лично имам многу да научам од неа“.

Последниот играч кој победил повеќе последователни натпревари беше Жастин Хенин, кој победи на 32 последователни во 2007 и 2008 година. Најдолгата серија на сите времиња и припаѓа на Мартина Навратилова, која имаше серија од 74 во 1984 година. (АП)