Голема животна победа на Крис Еверт


САД– Една од најдобрите тенисерки во историјата, 67-годишната Крис Еверт, ја заврши шестата, последна рунда хемотерапија откако и беше дијагностициран рак на јајници во почетна фаза.

Еверт, која во кариерата освои 18 грен – слем титули, прв пат се соочи со болеста во јануари кога и беше дијагностициран рак во прва фаза. Нејзината помлада сестра Џени Еверт Дабин почина од рак на јајници во 2020 година, на 62-годишпна возраст, но кај неа болеста беше откриена во поодмината фаза.

Крис Еверт изјави оти нејзиниот доктор и соопштил оти има 90 отсто шанси да не се појават рецидивни форми на болеста бидејќи ракот и е дијагностициран во рана фаза. ег/