Шок во модниот свет: Бејли го напушта “Барбери“


Англија- По 17 години како креативен директор, Кристофер Бејли (46) го напушта кормилото на луксузниот британски бренд за облека “Барбери“ кој одамна го освојува светот и со своите парфеми за мажи и жени. Бејли, во изјавата истакна дека му било привилегија да се работи за брендот и дека на “Барбери“ со сјајната екипа му претстојат …

Шок во модниот свет: Бејли го напушта “Барбери“ Read More »

Еден ангел помалку: Амбросио засекогаш ги симна крилата


САД-По 17 ревии за американскиот моден бренд за долна облека “Викторијас сикрет“, топ-манекенката Алесандра Амбросио од Бразил засекогаш ги симна ангелските крилја. Последен пат настапи на најскапата ревија на светот, на 20 ноември, за прв пат во Шангај, Кина, и се збогува со колешките од модната писта Андриана Лима, Кендис Сванепул, Лили Олдриџ… Првата ревија …

Еден ангел помалку: Амбросио засекогаш ги симна крилата Read More »

Тешки денови за Шакира: Боледува од тешко воспаление на гласните жици


ШПАНИЈА- Поп-ѕвездата Шакира поради здравствени тешкотии мора да откаже 17 настапи од европската турнеја: распродадените концерти во Германија, Франција, Холан. Славната пејачка боледува од тешко воспаление на гласните жици и состојбата се искомплицирала, а лекувањето ќе трае долго. “Во текот на сите овие години колку што пеам, никогаш не сум се соочила со ситуација како …

Тешки денови за Шакира: Боледува од тешко воспаление на гласните жици Read More »

Српската старлета Сораја во секси тоалета на Зоран Јовановски


Српската старлета Сораја пак избра сексапилна тоалета на македонскиот дизајнер Зоран Јовановски, кој работи под брендот “ЈЗЈ“ за својот роденден. Српската јавност, претходно беше шокирана кога Сораја во ТВ емијата на Огнен Амиџиќ, избра мини фустан на Јовановски  со гола града. Јовановски со своето модно студио во центарот на Скопје веќе е на мапата на …

Српската старлета Сораја во секси тоалета на Зоран Јовановски Read More »

Венчаница од соништата: Серена Вилијамс во “Александер Меквин“


САД- Тениската ѕвезда Серена Вилијамс (36) , моментно на 22. позиција на листата ВТА, откри кој е дизајнерот на венчаницата што ја носеше на свадбата со бизнисменот Алексис Оханиан. Правата за ексклузивните фотографии од свадбата, ги имаше американскиот  “Вог“. Главната дизајнерка на куќата, Саша Бартон, ја потпишува спектакуларна венчаница, украсена со накит од 14 карати, …

Венчаница од соништата: Серена Вилијамс во “Александер Меквин“ Read More »

Гвен Стефани со празничен албум “Правиш да е Божик“


САД- Пред две ипол години, по 13 години брак се разведуваше од Гевин Роздејл со кого има  три деца. Сега, е среќна во врската со кантри-ѕвездата и жири на реалното шоу “Глас“  Блејк Шелтон кој за годинава “Пипл“ го избра за најсекси маж на планетата. За неа Божик е свет празник. По трет пат ќе …

Гвен Стефани со празничен албум “Правиш да е Божик“ Read More »

Неформален стил: Кејт Мидлтон го покажа стомачето


АНГЛИЈА- Војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон (35) во неформален стил, на фудбалскиот терен на фудбалскиот клуб “Астон Вила“  го  покажа стомачето. Мидлтон, по прицот Џорџ (4) и принцезата Шарлот (2), го очекува третото дете, што беше изненадување за Бекингемската палата. Приновата со принцот Вилијам ја очекуваат напролет, во април.

Џенифер Лоренс раскина со режисерот Аронофски


САД- Оскаровката Џенифер Лоренс (27) раскина со славниот режисер Дарен Аронофски (48), по една година врска. Двојката се запозна лани на сетот на филмот “Мајка“кој го режираше Аронофски, а последен пат е видена на доделувањето на Гувернерските награди во Лос Анџелес, месецов. Аронфски своевремено имаше изјавено дека Лоренс е актерка со редок талент. Џенифер претходно …

Џенифер Лоренс раскина со режисерот Аронофски Read More »

Номинациите за наградите Греми на 28 ноември


САД- Поп-ѕвездите Ед Ширан и Кедрик Ламар се најголеми фаворити за наградите Греми, за трите најважни категории: албум, снимка и песна на годината, прогнозираат музичките познавачи. Објавувањето на номинациите за наградите Греми, музичкиот еквивалент на филмскиот Оскар, треба да се случи на 28 ноември (вторник) во Њујорк, САД. Втора година по ред како британска поп-ѕвезда …

Номинациите за наградите Греми на 28 ноември Read More »

Шест месеци по породувањето: Топ-моделот Катарина Ивановска во топ-форма


Македонскиот топ-модел со светска кариера Катарина Ивановска (29) се врати во топ-форма, само шест месеци по породувањето, по примерот на светските топ-модели. Во мај со партнерот Цобе станаа родители на синот Вања. Младите родители одлично се справуваат со новите обврски, а малиот Вања летово веќе уживаше на Охридското Езеро, планината Копаоник во Србија, островот Миконос …

Шест месеци по породувањето: Топ-моделот Катарина Ивановска во топ-форма Read More »

Мис на Македонија Емилија Розман дипломата ја посвети на татко и


Манекенката и ексмис на Македонија Емилија Розман дипломираше на Филозофскиот Факултет во Скопје. Емилија стана дипломиран дефектолог на Институтот за дефектологија, односно специјална едукација и рехабилитација при факултетот на УКИМ. По тој повод, убавицата објави фотографија од свечениот момент и напиша емотивна порака, која ја посвети на нејзиниот прерано починат татко. “За тебе тато. Дипломиран …

Мис на Македонија Емилија Розман дипломата ја посвети на татко и Read More »

Две години брак: Северина и Игор Којиќ


Хрватската и регионална поп-ѕвезда Северина Којиќ на социјалните мрежи му ја честиташе на помладиот сопруг Игор, годишнината од бракот. “На моето срце му се доволни моите гради, и крила мои за твојата слобода… од моите усни ќе прелета на небото она што спиело на твојата душа, вели во емотивната порака ѕвездата. Минатиот месец, Северина ја …

Две години брак: Северина и Игор Којиќ Read More »

Победникот на Евровизија Салвадор Собрал избран за најдобар млад европски пејач


Победникот на Евровизија Славадор Собрал е еден од десетте добитници на ЕББА наградите за 2018 година што се доделуваат во рамките на престижниот фестивал Еуросоник Нурдеслаг. ЕББА (European Border Breakers Awards) секоја година наградува по десет пејачи од Европа кои во изминатата година најдобро се пласирале надвор од својата матична земја. Португалецот Собрал несомнено ги …

Победникот на Евровизија Салвадор Собрал избран за најдобар млад европски пејач Read More »

Стилот на Меланија Трамп: 4 илјади евра за пречек на новогодишната елка


САД- Пречекот на новогодишната елка од Висконсин за Белата куќа е сериозна работа. Барем за првата дама на САД, Меланија Трамп. По тој повод, како и за други несериозни настани, Меланија се облече со стил, навидум лежерен, кој модните експерти пресметаа дека чини 4 илјади долари. За таа пригода првата дама избра тегет-црвен волнен елегантно-спортски …

Стилот на Меланија Трамп: 4 илјади евра за пречек на новогодишната елка Read More »

Гвинет Палтроу се сврши


САД- Оскаровката Гвинет Палтроу се сврши со писателот и продуцент Бред Фалчук, по три години врска, објавуваат американските медиуми. Двојката се уште молчи за свршувачката, иако Гвинет е видена со свршеничкиот прстен. Палтроу и претходно, кога беше во брак 11 години со Крис Мартин, фронтменот на “Колдплеј“, приватниот живот го чуваше подалеку од јавноста. Палтроу …

Гвинет Палтроу се сврши Read More »

Најплатена манекенка: Кендал Џенер по 15 години ја симна Гизела од тронот


САД- Американскиот топ-модел Кендал Џенер (22) е на врвот на најплатени манекенки во светот, со што ја симна од тронот по 15 години, манекенката и рекордерка Гизела Бундшен од Бразил. Ешли Грахам е првата манекенска со облини, рангирана на листата на “Форбс“,  позиционирајќи се на 10 место на листата, со заработени 5,5 милиони долари лани. …

Најплатена манекенка: Кендал Џенер по 15 години ја симна Гизела од тронот Read More »

Почина пејачот и актер Дејвид Касиди


САД- Американскиот пејач и глумец Дејвид Касиди почина во болница на Флорида, каде што бил примен минатата седмица во критична состојба предизвикана од полиорганско оштетување. Касиди, кој се прослави со телевизиската серија од 70-те години на минатиот век „Семејството Партриџ“, почина на 67-годишна возраст.  Во февруари глумецот соопшти дека се повлекува од сцената поради тоа …

Почина пејачот и актер Дејвид Касиди Read More »

Новогодишната елка пристигна во Белата куќа


САД- Првата дама на САД, Меланија Трамп, заедно со својот син Барон, ја примија новогодишната елка наменета за Белата куќа, со што и официјално почнува празничната сезона во Вашингтон, пренесуваат американските медиуми. Официјалната елка ќе биде декорирана и поставена во Сината соба во Белата куќа. Дрвото е високо околу шест метри, од американската држава Висконсин, …

Новогодишната елка пристигна во Белата куќа Read More »

Џон Леџенд и Криси Тајген по втор пат родители


САД- Поп-ѕвездата и композитор Џон Леџенд и манекенката Криси Тајген го прошируваат своето семејство. Славниот модел сподели дека е во блажена состојба со слатко видео со ќеркичката Луна. Таа објави видео на кое нејзината ќерка Луна одговара на прашањето – што има во стомакот. Бебе – извика Луна, а Криси додаде дека детето е на …

Џон Леџенд и Криси Тајген по втор пат родители Read More »

Истражување: Фановите на „Хари Потер“ имаат помалку прерасуди


Фановите на серијалот „Хари Потер“ на бротанската авторка Ј.К. Ролинг можеби немаат волшебни моќи, но се многу позадоволни бидејќи припаѓаат на група која е многу толерантна. Магазинот за применета социјална психологија открива дека децата кои ги читаат книгите за Хари Потер имаат помалку предрасуди, како и тоа дека имаат подобар став кон стигнатизираните групи. Истражувањето …

Истражување: Фановите на „Хари Потер“ имаат помалку прерасуди Read More »