Опра со ново ТВ-шоу, размислува за месечно дигитално списание

САД– Опра Винфри овој месец со две изненадувања: ново ТВ-шоу и рефокус на нејзиното месечно списание во „дигитално издание“.

Најмоќната и најбогата жена во медиумите, објави дека нејзиното ново шоу „Разговорот со Опра“ ќе дебитира исклучиво на Епл ТВ + бесплатно во четврток од 4 часот. ПДТ Во својата нова серија интервјуа, 66-годишната телевизиска водителка ќе „води навремени и интимни дискусии со најистакнатите новински вести, водачи на мислата и мајсторите на нивниот занает“, се вели во соопштението. Таа и најпродаваниот автор Ибрам Х. Кенди ќе зборуваат со белите автори за анти-расизмот во првата епизода „Како да се биде анти-расистички“.

„Време е да го вратиме човештвото во разговорот“, твитна Винфри кога го објави своето ново шоу со интервјуа.

Истиот ден, издавачот на месечното списание на Винфри, „О, списанието Опра“, објави дека се преиспитува иднината на печатените изданија на списанието и се следи по-дигитално насочена рута по нејзиното издание во декември 2020 година.

Претставник од списанието „Харст магазин“ за списанието на Винфри, изјави рече дека брендот е тука да остане и да стане „повеќе дигитално“ . И покрај тоа што засега ќе има печатени изданија, иднината за своите месечни публикации за печатење останува нејасна.

„Бидејќи „О, списанието Опра“ слави дваесет години,“, размислуваме што е следно, но повторно партнерството и марката не исчезнуваат, се вели од издавачот „Харст магазин“ .

„Списанието има  публика на Интернет од 8 милиони, проширувајќи го својот глас и визија со видео и социјална содржина“, продолжи Карлсон.

Винфри во изјавата рече дека со нетрпение го очекува „следниот чекор во нашата еволуција“. „Горда сум на овој тим и на она што им го доставивме на нашите читатели во текот на изминатите 20 години“, рече таа.

Луси Кејлин, главен уредник на списанието, рече дека е исто така возбудена што списанието „продолжува со  следното поглавје“ и „ во продлабочување на врската со нашите лојални читатели“.

Според „Холивуд репортер“, „О, списанието Опра“ излегол во просек платен тираж од 2,2 милиони примероци со печатена публика од 10 милиони заклучно со 2020 година.

Веста доаѓа откако „Њујорк Тајмс“ минатата недела објави приказна во која се детализирани сексуално вознемирување и обвиненија за токсични работни околини со кои се соочува Троја Јанг, поранешниот претседател на списанијата „Херст“, кој си поднесе оставка во четвртокот.