Питер Грин, основачот на групата „Флитвуд мек“, почина на 73 години

Англија-Редица пофалби беа изречени за коосновачот на „Флитвуд мек“, Питер Грин, откако тој почина „мирно во сон“ на 73-годишна возраст.

Во изјавата на адвокатите, постапувајќи во име на неговото семејство, се вели: „Со голема тага семејството на Питер Грин ја објави неговата смрт овој викенд, мирно во сон. Дополнителна изјава ќе биде дадена во наредните денови“.

Грин, влијателниот блуз рок гитарист од источен Лондон, го формираше „Флитвуд Мек“ со тапанарот Мик Флетвуд во Лондон во 1967 година. Следната година групата го објави истоимениот деби албум, со широко распространето признание и достигнувајќи го четвртото место на топ-листите.

Групата издаде уште два албума но Грин замина од неа по последниот настап во 1970 година, поради проблеми со менталното здравје, велејќи дека го напуштил музичкиот бизнис „за моја слобода“, откако ги напиша многу саканите песни „Албатрос“, „Човек на светот„ и „О, па“.

На крајот му беше дијагностицирана шизофренија и го минуваше времето во болница подложен на терапија во текот на средината на 1970-тите, подоцна признавајќи дека можеби се качил на премногу патувања со ЛСД. Но, тој се врати со настапи во 1990-тите години, откако работел како копач на гробови и на бензинска пумпа.

Претходно оваа година, уметници, вклучувајќи ги Флитвуд, Дејвид Гилмор од  „Пинк флојд“, Били Гибонс од „ЗЗ Топ“ настапија на лондонскиот „Паладиум“ за време на свирка што ги славеше раните години на „Флитвуд Мек“ и нејзиниот основач Грин.