Битолчанка пронајдена мртва со изгореници


Битолчанката В.А. (66) е пронајдена мртва во нејзиниот стан на улицата „Сремска Митровица“, денеска десетина минути по полноќ. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека нејзиниот син во петокот околу 13 часот излегол на работа и вечерта кога се вратил дома, ја забележал мајка си без знаци на живот на подот од дневната соба во …

Битолчанка пронајдена мртва со изгореници Read More »

Патнички воз прегази жител на Миравци


Шеесет и четиригодишен жител на гевгелиското Миравци загина во несреќа што се случи на влезот од железничката станица во селото. Според полицијата, вчера околу 11.55 часот, возот што сообраќал од Гевгелија кон Миравци удрил во С.Г. (64), кој починал на самото место. По увидот, телото е предадено за обдукција.  

Македонци повредени во Банско


Четворица Македонци се повредени и сместени во болница во Разлог по сообраќајна несреќа што се случи ноќеска на патот Добриниште-Банско, јави бугарската новинска агенција БГНЕС. Се работи за тројца 48 годишни мажи и еден на возраст од 41-на година, кои во моментов се наоѓаат надвор од животна опасност. Извештајот за сообраќајната несреќа беше доставен во …

Македонци повредени во Банско Read More »

Сашо Tасевски добил заканувачко писмо


Директорот на Драмски театар, Сашо Тасевски вчера добил заканувачки пораки, за кои пријавил во полиција, информираа од МВР. Според полицијата, вчера во 12.30 часот, С.Т. од Скопје пријавил дека истиот ден во 10,30 часот, во службената канцеларија на Драмски театар-Скопје, пристигнало писмо адресирано лично до него. Откако го отворил писмото забележал дека во истото има …

Сашо Tасевски добил заканувачко писмо Read More »

Малолетнички од Тетово запознале маж на интернет, ги повикал дома и ги силувал една по една


Два малолетнички биле силувани во Мала Речица, а случајот во полиција го пријавила мајката на едната малолетничка, информираа од МВР. Според полицијата, синоќа во 01.30 часот во ПСОН-Тетово, малолетничка од Тетово во присуство на нејзината мајка во придружба на Дежурен јавен обвинител, психолог при Центарот за социјални работи на Тетово и адвокат, пријавила дека на …

Малолетнички од Тетово запознале маж на интернет, ги повикал дома и ги силувал една по една Read More »

Кај Облешево загина 59-годишен велосипедист


Велосипедист загина откако во него удрил автобус. Сообраќајката се случила денеска околу 16:20 часот на магистралниот пат А3 Штип-Кочани, во близина на селото Облешево. Како што информира МВР, автобус управуван од М. М. (1957) од Кочани удрил во велосипедист управуван од С. Т. (1959) од село Мојанци, Кочани. С.Т. бил примен во Општата болница Кочани, каде му биле …

Кај Облешево загина 59-годишен велосипедист Read More »

Споменикот на Крал Марко испишан со кукасти крстови


Непознати сторители испишале кукасти крстови на споменикот на „Крал Марко“ во центарот на Прилеп. Од прилепската локална самоуправа информираат дека тоа се случило во текот на изминатата ноќ, а вандалскиот чин го регистрираа инспекциските служби. Во текот на денот споменикот беше исчистен. Случајот е пријавен во прилепската полиција и се очекува сторителите да бидат откриени. …

Споменикот на Крал Марко испишан со кукасти крстови Read More »

Апелација ги одби жалбите: Мукоски останува во притвор


Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите на пратеникот Крсто Мукоски и донесе одлука со која му го потврди притворот, информираат за МИА од Судот. Жалбите, пак, на пратеничката Жаклина Пешевска и на Борис Дамовски се на мислење во Вишото јавно обвинителство, а во Апелацискиот суд се уште нема стигнато предмет за пратеникот Љупчо …

Апелација ги одби жалбите: Мукоски останува во притвор Read More »

Мртов маж пронајден во хотелска соба во Скопје


Починато машко лице легнато на под со траги од крв и метадон било пронајдено синоќа во соба на хотел кој се наоѓа задната страна на Поликлиниката на Бит Пазар. По кажување на вработените, лицето кое што престојувало во хотелот пристигнало еден ден претходно и се претставило како Б.М. без да остави документи за идентификација. Како …

Мртов маж пронајден во хотелска соба во Скопје Read More »

Врнежи од снег во делови од земјата


Сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. Во делови од земјата има врнежи од снег, но тие не претставуваат пречка за одвивање на сообраќајот, соопшти АМСМ. Врнежи со среден интензитет има на Страцин, а со слаб интензитет има во Крива Паланка, Попова Шапка, Гостивар, Маврово, Крушево, Буково, Ѓавато, Плетвар, Пресека, Делчево, Павлешенци и Смојмирово. …

Врнежи од снег во делови од земјата Read More »

Кочански полицаец ја малтретирал сопругата, пукал со пиштол и ја тепал


На 12 јануари 2018 година во 17 часот во Полициската станица Кочани К.А.К. (38) од Кочани пријавила дека истиот ден околу 16 часот била психички и физички малтретирана од нејзиниот сопруг М.К. (39), вработен во МВР. Според пријавата, М.К. под дејство на алкохол почнал да и упатува сериозни закани дека ќе посегне по нејзиниот живот …

Кочански полицаец ја малтретирал сопругата, пукал со пиштол и ја тепал Read More »

Полицијата пронајде рачна бомба, пушки и пиштоли во домот на кичевчанец


На 11 јануари 2018 година во Кичево во домот на С.Ѓ. (49) од страна на полициски службеници од Полициската станица-Кичево, по наредба од Основен суд–Кичево извршен е претрес во неговата куќа. Притоа бил забележан неговиот син Ј.Ѓ. како во патничко моторно возило „Чироки“ со кичевски регистарки ознаки става огнено оружје. Од страна на полициските службеници …

Полицијата пронајде рачна бомба, пушки и пиштоли во домот на кичевчанец Read More »

Тешка сообраќајка во Скопје: Еден маж загина, друг е тешко повреден


Триесет и шестгодишен скопјанец загина во сообраќајка што се случила синоќа околу 23:30 часот на булеварот„Александар Македонски“ во Скопје. Како што информира денеска МВР, Г.С. (36) од скопското село Марино управувајќи автомобил „Мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, изгубил контрола над возилото, по што удрил во метални столпчиња, потоа во дрво и во метална кенделабра. Во …

Тешка сообраќајка во Скопје: Еден маж загина, друг е тешко повреден Read More »

Украден автомобил со Скопје


Во Полициската станица Карпош, вчера во 10.20 часот, Г.Б. (55) од Скопје пријавил дека на 10/11.01.2018 година во периодот од 17.00 до 09.00 часот од паркинг просторот пред зграда на улица „Никола Парапунов“ од страна на непознат сторител било одземено возило „Ренџ Ровер Евок“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на правно лице. Со извршеното кривично …

Украден автомобил со Скопје Read More »

Приведен уште еден од групата на Нинџа за „крвавиот четврток“ во Собранието


Уште едно лице осомничено за настаните од 27 април во македонското Собрание е приведено. Според обвинителството, станува збор за Младен Додевски, кој е дел од групата од петмина осомничени за кои беше распишана потерница.   На Додевски и на останатите осомничени кои се бараат со потерници им е определен притвор. Делото за кое се сомничат …

Приведен уште еден од групата на Нинџа за „крвавиот четврток“ во Собранието Read More »

Судењето на напаѓачите на Села закажано за 26 јануари


Основниот суд Скопје 1 за 26 јануари го закажа почетокот на судењето на напаѓачите на лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, кои се товарат за обид за убиство. Судењето, како што потврдија за МИА извори од Кривичен суд, ќе почне во 10 часот, а ќе го води судијката Славица Андреевска. Села беше еден од …

Судењето на напаѓачите на Села закажано за 26 јануари Read More »

Апелацискиот суд ќе расправа за уште жалби за притвори


Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот на уште четири лица приведени во врска со настаните во Собранието на 27 април. На јавната седница ќе се расправа за жалбите на Мунир Пепиќ од Агенцијата за разузнавање, Душко Лазаров, началник за специјални операции во МВР, за продолжениот притвор на поранешниот …

Апелацискиот суд ќе расправа за уште жалби за притвори Read More »

Пијан битолчанец нападнал лекар од Итната медицинска помош


Пијан битолчанец синоќа нападнал лекар од Итната медицинска помош кој сакал да му укаже лекарска помош. Триесет и четиригодишниот В.С. во алкохолизирана состојба бил паднат пред кафе бар на улицата „Васко Каранѓелевски“ по што интервенирала екипа од Итната медицинска помош. Кога му било кажано дека треба да го пренесат во Ургентниот центар за да му …

Пијан битолчанец нападнал лекар од Итната медицинска помош Read More »

Нападнат прилепчанец и запалено неговото возило


Дваесет и двегодишен прилепчанец ноќеска бил физички нападнат од двајца мажи кои му го демолирале и запалиле и возилото. Тој во полиција пријавил дека бил нападнат околу еден часот по полноќ кога заедно со негов другар се паркирал со возилото „пежо 306“ на улицата „Марксова“. Напаѓачите дошле со „ауди А3“ и еден од нив без …

Нападнат прилепчанец и запалено неговото возило Read More »

Биланс на сообраќајни несреќи во тетовско: Двајца загинати и 13 повредени


Двајца загинати, 13 лица со тешки повреди како и 68 лица со повреди од полесен карактер биле последиците од вкупно 80 сообраќајни несреќи со пешаци што во текот на 2017 се случиле на тетовското подрачје, информира портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Во 2016 година на ова подрачје имало четворица загинати пешаци во сообраќајки, додека …

Биланс на сообраќајни несреќи во тетовско: Двајца загинати и 13 повредени Read More »