Маж повреден од заталкан куршум


Жител на село Лешани, Охридско, вчера попладне бил погоден од заталкан куршум. Како што соопшти МВР, инцидентот се случил во 16:50 часот, а бил пријавен во СВР-Охрид од охридската болница „Св.Еразмо“ каде бил донесен Ј.М. (38) од с.Лешани – Охрид, со прострелна рана во пределот на надлактицата од левата рака. – Од страна на полициски …

Маж повреден од заталкан куршум Read More »

Се крадат и тегли со ајвар и шишиња со ракија


„Кога вечерта се вратив од работа, ме дочека шок. Работите беа расфрлени, преместени, размрдани полици и шкафови, документи и облека на подот… Влезната врата ја отворив со клуч, па веднаш сфатив дека станот ми е провален преку балконот. Крадецот или крадците ја прескокнале оградата и претпоставувам со шрафцигер ја подигнале заштитната завеса неколку сантиметри, сосема …

Се крадат и тегли со ајвар и шишиња со ракија Read More »

Видео од полициската акција во Арачиново: Запленети 150 килограми дрога


Различни пакувања со околу 150 килограми разновидни материи, за кои се претпоставува дека се наркотични дроги се пронајдени вчера при претрес на домовите и други простории кај две лица во Арачиново. Како што информираат од Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје, претресот е извршен по претходно добиени оперативни сознанија и врз основа на издадена наредба за …

Видео од полициската акција во Арачиново: Запленети 150 килограми дрога Read More »

Во Арачиново пронајдени 150 килограми дрога


Различни пакувања со околу 150 килограми разновидни материи, за кои се претпоставува дека се наркотични дроги се пронајдени вчера при претрес на домовите и други простории кај две лица во Арачиново. Како што информираат од Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје, претресот е извршен по претходно добиени оперативни сознанија и врз основа на издадена наредба за …

Во Арачиново пронајдени 150 килограми дрога Read More »

Над илјада возачи возат без дозвола во Гостивар


Во годината што измина на поширокото гостиварско подрачје биле откриени и исклучени од сообраќај 1.033 лица кои управувале најразлични моторни возила без положен испит и валидна дозвола, информираат од СВР Тетово. Најголемиот број од нив управувале патнички возила, но и комбиња и камиони или други видови товарни возила. Според возраста, станува збор за помлади лица …

Над илјада возачи возат без дозвола во Гостивар Read More »

Жена почина од задушување во пожар во Ѓорче Петров


Една жена почина од задушување во пожар што попладнево избувна во стан во скопската населба Ѓорче Петров. Од Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје изјавија дека пожарот избувнал околу 16:25 часот на улицата Шидска и оти е интервенирано со пет пожарникари и две возила. Во пожарот нема други жртви и повредени, а не се опожарени …

Жена почина од задушување во пожар во Ѓорче Петров Read More »

Пожарот во станот во скопски Центар подметнат од сопственикот


Полицијата денеска сопшти дека В.М. (39) вчера го опожарил својот стан во центарот на Скопје и оти нападнал и повредил полициски службеник, по што бил однесен во Душевната болница „Бардовци“. Пожарот на ул. Даме Груев во зграда на вториот кат бил пријавен вчера во 10:27 часот. Како што се наведува во соопштението од МВР, полициски …

Пожарот во станот во скопски Центар подметнат од сопственикот Read More »

Две возила опожарени во Скопје


Две возила од марката „голф“ на две различни локации во Скопје биле опожарени во текот на ноќта. Како што соопшти МВР, утрово во 04.20 часот на ул. „Боро Менков“ во Скопје, од засега непознати причини, настанал пожар во патничко возило „Голф 5“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на Е.А. (26) од Скопје. Во пожарот бил …

Две возила опожарени во Скопје Read More »

Изгаснат пожар во стан во центарот на Скопје


Пожарникарите успеаја да го изгаснат пожарот што избувна во стан во центарот на Скопје, на ул. Даме Груев, во близина на македонското Собрание. Според инфорамциите од пожарникарите, оштетени се уште два стана, но нема повредени лица. Засега нема официјални информации за причината за пожарот. Според изјави на станарите во зградата пожарот најверојатно е подметнат од …

Изгаснат пожар во стан во центарот на Скопје Read More »

Во Прилеп се одржа традиционалниот Божикен ручек за 500 деца


Со божикни и новогодишни песни, со радост и насмевки, денеска, на големиот прзник Бижик, во Прилеп се дружеа околу 500 деца од речиси сите градови во земјава. Желбите за радост, среќа, и за година на безгрижни детски денови си ги посакаа децата без родители, децата на загинатите бранители, децата со посебни потреби, заедно со децата …

Во Прилеп се одржа традиционалниот Божикен ручек за 500 деца Read More »

Земјотрес почувствуван во Охрид


Земјотрес со магнитуда од 2,3 степени по Рихтер, денеска во 12 часот и 40 минути во охридското епицентрално подрачје регистрирала телеметриската мрежа на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентарот на земјотресот е на неколку километри од Охрид во околината на селото Лескоец, а почувствуван е од населението во Охрид и неговата непосредна околина …

Земјотрес почувствуван во Охрид Read More »

Затворот во Шутка доби нов директор


Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари доби нов директор по заминувањето на Александар Наумовски, кој стана градоначалник на Општина Ѓорче Петров. На негово место доаѓа Ѓоко Котевски, кој претходно беше директор и на Управата за водење на матичните книги, дел од Министерството за правда.

Пријавено мачење коњ во Скопје


Во полицијата вчера е пријавено дека на ул. „Перо Наков“ во Скопје непознат сторител мачел коњ. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека М.И. (35) од Скопје пријавила дека вчера околу 15 часот на ул. „Перо Наков“ во Скопје непознат сторител мачел коњ, удирајќи го со нозе и со раце. Се преземаат мерки за целосно …

Пријавено мачење коњ во Скопје Read More »

Детали за тешката сообраќајка вчера во која загина тримесечно бебе


Околу 17:20 часот на регионалниот пат Кичево-Македонски Брод, помеѓу селата Србјани и Староец, се случи сообраќајна незгода во која учествувале возило „Фолксваген Голф“ со охридски регистарски ознаки, управувано од А.Д.(48) од Кичево, возило „Алфа Ромео“ со словенечки национални ознаки управувано од М.С. (52) од село Пласница и товарно моторно возило „Даф“ со кичевски регистерски таблички, …

Детали за тешката сообраќајка вчера во која загина тримесечно бебе Read More »

Утре одлука за екстрадиција на Грујевски и Бошковски


По четири рочишта, од кои две одложени, а во кои беа сослушани двајца сведоци, Горан Грујевски и Никола Бошковски утре ќе ја слушнат одлуката на Советот на судии во Солун, во однос на македонското барање за нивна екстрадиција. Одлуката е веќе донесена и откако сега конечно ќе се најде преведувач од грчки на македонски јазик, …

Утре одлука за екстрадиција на Грујевски и Бошковски Read More »

Тримесечно бебе загина во собраќајка кај Кичево, петмина се повредени


Тримесечно бебе го загуби својот живот, а пет лица се повредени во сообраќајната несреќа која попладнево се случи на регионалниот пат Кичево – Македонски Брод, потврди полицијата за Независен весник. Несреќата се случила во 17:20 часот меѓу две патнички возила и едно товарни возило. Повредените лица се префрлени во медицинскиот центар во Кичево. Сообраќајот на …

Тримесечно бебе загина во собраќајка кај Кичево, петмина се повредени Read More »

Сообраќајна несреќа го блокираше патот Кичево-Македонски брод


Сообраќајот на регионалниот пат Кичево-Македонски брод меѓу селата Србјани и Староец се праносчува по алтернативен пат, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. Како што информира АМСМ, сообраќајот е во прекин и се пренасочува од 17:50 часот поради случена сообраќајна незгода.

Момче и девојка преку кражби ќариле над 200 илјади денари


Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против две лица од Скопје поради тешки кражби, од кои се стекнале со противправна имотна корист од околу 212.000 денари. – Секторот за внатрешни работи Скопје до скопското Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против лицата Ј.К.(19) и Н.Ѓ.(18) двајцата од Скопје, поради основи на сомнение дека првопријавената …

Момче и девојка преку кражби ќариле над 200 илјади денари Read More »

Повреден полицаец во обид да одземе нож при семејна расправија


Еден полицаец во Куманово се здобил со расекотина откако се обидел да одземе нож при семејна расправија. Вчера околу 14:00 часот, во дворно место од куќата на ул. „Анѓа Ранковиќ“ во Куманово, Џ.С. (33), кој бил пуштен на домашно отсуство од Казнено поправната установа Затвор Скопје, почнал расправија со неговата поранешна невенчана сопруга Н.Р. (47). …

Повреден полицаец во обид да одземе нож при семејна расправија Read More »

Осум лица се повредени во сообраќајки во Скопје


Осум лица се полесно повредени во три од вкупно 11 сообраќајки регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во осум сообраќајки е причинета материјална штета. Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Еден возач поминал на црвено светло и двајца пешаци не ја поминале улицата …

Осум лица се повредени во сообраќајки во Скопје Read More »