Како Кина ја изгуби централна Европа?

Освен во Будимпешта, во сите други централноевропски престолнини принципиелниот пристап кон Кина денес е со ограничена доверба, па дури и гнев.


Откако  Естонија и Летонија се придружија на Литванија во излегувањето од иницијативата за соработка на Кина со Централна и Источна Европа, станува јасно дека руската инвазија на Украина ја редефинира глобалната геополитика, особено кинеското учество во регионот.

Пред десет години, Кина ја започна својата нова политика кон земјите од Централна и Источна Европа (ЦИЕ) која денес е познат како иницијатива 14+1, а нејзината претходна инкарнација како 17+1 укажува на неодамнешните неволји на групата. Барем на хартија, соработката продолжува и следниот самит во 2023 година беше спомнат за време на последниот разговор меѓу полскиот претседател Анджеј Дуда и кинескиот лидер Кси Џинпинг на 29 јули. 

Сè додека односите Кинеско-ЦИЕ беа управувани од прагматизам, тие продолжија да се развиваат за време на редовните преговори. Вашингтон беше скептичен, а ЕУ беше само набљудувач во процесот, додека некои западноевропски дипломати изразија загриженост за потенцијалниот кинески тројански коњ што ќе се појави во регионот, што сепак  не се оствари. Но, сега  прагматизмот и економијата се заменети

Освен во Будимпешта, во сите други централноевропски престолнини принципиелниот пристап кон Кина денес е со ограничена доверба, па дури и гнев.Момент на пресврт беше расправијата меѓу Вилнус и Пекинг во 2021 година околу отворањето на нова трговска канцеларија на Тајван во главниот град на Литванија. Отворениот напад на мала земја-членка на ЕУ, како и на единствениот пазар на ЕУ, доведе до зголемување на сомнежот низ стариот континент.

По инцидентот, „односите со Кина почнаа брзо да се влошуваат“, вели Јустина Шчудлик, водечки експерт за Кина во полскиот институт за меѓународни односи (PISM).

Отприлика во исто време, ЕУ воведе санкции против четворица кинески официјални лица како одговор на кршењето на човековите права врз етничките Ујгури во провинцијата Ксинџијанг, што некои Европејци и Американци го означија како геноцид. Кина одговори со свои санкции против пет пратеници во Европскиот парламент. Потоа, Литванија ја напушти шемата 17+1 во 2021 година, а на 11 август следеа Летонија и Естонија во знак на балтичка солидарност. Останатите земји станаа многу повнимателни.

Дефектот очигледно е влошен со руската инвазија на Украина, а улогата на Кина во најдобар случај се смета за двосмислена. Ефикасно, многумина сметаат дека Пекинг политички и дипломатски ја поддржува Русија.

Раскинати вратоврски

Европратеникот Рајнхард Бутикофер, кој претседава со кинеската делегација во Европскиот парламент, неодамна за БИРН изјави: „Кина, во својата поддршка за руската агресивна војна, ги покажа своите вистински бои. Се обидоа на почетокот да се преправаат дека се неутрални. Но, тие не беа неутрални на некој смислен начин. Традиционално, Кина отсекогаш го проповедала евангелието за националниот суверенитет и територијалниот интегритет. Кога станува збор за националниот суверенитет на Украина, одеднаш тој принцип падна во вода“.

За време на самитот ЕУ-Кина на 1 април „кинезите не сакаа да зборуваат за руската агресија“, вели експертот за Кина Шчудлик. Во пресрет на самитот, кинеските дипломати очигледно лобираа војната да не се ни споменува. Не успеаја. Урсула фон дер Лајен, претседател на Европската комисија, призна дека имала „искрен разговор“ со претседателот Кси за ситуацијата во Украина. Централноевропските дипломати беа задоволни.

По самитот на НАТО во Мадрид во јуни, Кина стана „партнер, конкурент и системски ривал“, вели Матеј Сималчик, кој ги следи односите Кина-ЦИЕ за тинк-тенкот со седиште во Братислава, Централноевропскиот институт за азиски студии (ЦЕИАС).

Кинеската дипломатија е целосно свесна за влошувањето на врските со земјите од ЦИЕ. Во април и мај, специјален пратеник беше испратен во осум земји од регионот. Мисијата на амбасадорот Хуо Јужен беше да ги тестира регионалните води. Полското МНР одби да се сретне со него, дури и на работно ниво.

„Полска е разочарана од кинескиот пристап кон Русија“, вели Шчудлик, истакнувајќи дека Варшава сега ги перцепира своите врски со Кина преку објективот на оската Москва-Пекинг.

Во Букурешт, владата „ги откажа сите преостанати кинески проекти во Романија и ги намали можностите за идна соработка“, вели Андреа Бринза, водечки експерт за Кина, кој сведочеше за ова прашање во Европскиот парламент. Денеска е невозможно кинеските компании да учествуваат на романските тендери.

ЦЕИАС, тинк-тенк со седиште во Братислава, ја следи поддршката за Кина во регионот. До крајот на 2020 година, позитивната перцепција за Кина веќе беше во опаѓање, поврзана со Ковид 19. На почетокот на пандемијата, ЕУ не беше видлива, додека првичното учество на Кина беше многу очигледно во земји како Словачка.

„Некои луѓе во тоа време мислеа дека Кина не поддржува повеќе отколку ЕУ“, се сеќава Матеј Сималчик, истражувач во ЦЕИАС, иако оваа перцепција брзо се промени кога луѓето сфатија дека кинеската помош е „обична трговија“. Во 2021 година, претпазливоста кон Пекинг беше во пораст во Братислава. „Граѓанската разузнавачка агенција многу ја споменуваше Кина како активен актер во хибридното војување, сајбер нападите, ширењето влијание во иновативните компании и универзитети“, забележува Сималчик.

Постојат три влади во Централна Европа кои се разликуваат од останатите. Литванија и Чешка се најгласните критичари на надворешната политика на Пекинг. Унгарија, од друга страна, „ја има најпрокинеската влада во ЕУ“, вели Сималчик.

Доминантниот пристап на владите на ЦИЕ е да ја држат главата надолу. Во Романија, „владата не сака да создава несогласувања со Кина, па затоа се обидува да не презема мерки или да не кажува работи кои би можеле да ја разбеснат Кина, како што се критиките за кршење на човековите права во Ксинџијанг или Хонг Конг, или развивање односи со Тајван“. вели експертот за Кина Андреа Бринза.

Појас и пат до никаде

Иако безбедноста ја замени економијата како примарна рамка за односите меѓу Кина и регионот, централноевропејците изразуваат разочарување од економската соработка. Од 2012 година има многу ветувања за инвестиции; повеќето од нив никогаш не биле исполнети. Со забележителен исклучок на мостот Пељешац во Хрватска, изграден од кинеска компанија и отворен во јули со голема помпа, малку проекти се реализирани. Водечкиот проект „Појас и пат“ е брзата железничка врска Будимпешта-Белград-Солун, но сепак има малку знаци дека тој воопшто е започнат.

Во Романија сите кинески проекти се замрзнати. На пример, во 2020 година, Романците ги прекинаа разговорите со Кинезите за нуклеарната централа Чернавода по седум години преговори. Во Словачка, накратко се споменуваше директна врска со товарен воз од Кина до Словачка. „Дури и пред војната беше проблематично. Сега тоа е сосема ирелевантно“, вели Сималчик. Единствената голема инвестиција во земјата до денес е новата фабрика на Волво  за електрични автомобили што моментално се гради во источна Словачка. Волво беше преземен од кинески инвеститор во 2010 година.

Во Полска, најзначаен проект е товарната железница од Кина. Возовите продолжуваат да сообраќаат и покрај проблемите во 2021 година на полско-белоруската граница и руската војна во Украина. Сепак, најголемиот економски проблем на Полска е трговскиот дефицит.

„Кинезите ветуваат намалување на бариерите за пристап до пазарот и зголемување на увозот, но тие ветувања не се целосно спроведени“, вели Шчудлик. „Официјално сакаме кинески инвестиции, но сме внимателни. Нема да прифатиме инвестиции исклучиво контролирани од кинеската страна или оние кои се однесуваат на критичната инфраструктура“, додава таа – пристап кој е евидентен во однос на 5G и улогата на Huawei во регионот.

Очигледно е дека трговскиот конфликт меѓу Кина и САД придонесува за неуспехот на кинеската политика во ЦИЕ. Андреа Бринза е отворена за примарната политика на нејзината земја. Романија „сакаше да докаже дека е верен сојузник на САД“ и затоа една кинеска компанија беше сменета за американска во проектот за електрана во Чернавода.

Каква е иднината на односите со Кина?

Во 2021 година беше последниот самит 16+1 и многумина се прашуваат дали иницијативата ќе остане без пареа како што би сакале толку многумина во регионот. Судејќи од неодамнешните настани, можеби. Не само што беше омаловажуван амбасадорот Јужен во Варшава, туку пред три недели имаше состанок во кинеското Министерство за надворешни работи на кој беа поканети да учествуваат 16 европски амбасадори за да разговараат за прашањата 16+1. Само 11 се мачеа да се појават.

Очигледно за време на виртуелниот самит во 2021 година, тогашниот словачки премиер Игор Матовиќ сакаше целосно да ја бојкотира средбата. На крајот, тој беше убеден да учествува, но ситуацијата ја одразува затруената атмосфера. „Кина не е приоритет; имаме други приоритети“, изјави за БИРН висок полски дипломат.

Досега, Полјаците, Романците, Чесите или Словаците покажуваат малку знаци дека се подготвуваат да ги следат Литванците, Естонците и Летонците пред вратата на 14+1. Парадоксално, некои тврдат дека овој сега намален политички формат можеби сепак носи одредени придобивки за регионот.

„Западноевропејците се плашеа од кинески тројански коњ во ЕУ“, вели Сималџик. Напротив, објаснува тој, „се повеќе и повеќе земји од ЦИЕ стануваат критички настроени кон Кина сами по себе и тоа може да биде корисно за една политика на ЕУ за Кина“. Понатаму, „никогаш не се знае кога овој механизам, денес неактивен, би можел повторно да биде корисен“, вели Јустина Шчудлик. (БИРН)