Во Македонија, 26.705 лица тргуваат со криптовалути


Во Македонија, 26.705 лица, или 1,26 отсто од популацијата во земјата, тргуваат со криптовалути, покажуваат податоците на платформата Трипл А (TripleA) Тргувањето со криптовалути расте низ целиот свет, наведуваат од Трипл А, додавајќи ги проценуваат глобалните стапки на сопственост на крипто во просек од 4,2 отсто, со над 320 милиони корисници на крипто валути ширум …

Во Македонија, 26.705 лица тргуваат со криптовалути Read More »

Серена Вилијамс најави крај на натпреварувачката кариера


Американската тенисерка Серена Вилијамс го навести своето неизбежно пензионирање. – Мислам дека веќе има светло на крајот од тунелот. Се доближувам до светлината, па… Едвај чекам да дојдам до таа светлина. Што подразбирам под светлина? Слобода. Сакам да играм, едноставно е неверојатно. Но, знаете, не можам да го правам ова засекогаш, ја цитира Вилијамс „Еуроспорт“. …

Серена Вилијамс најави крај на натпреварувачката кариера Read More »

Тајван спроведува артилериски вежби


Тајван денеска почна со спроведување на претходно најавените артилериски вежби во услови на тековни воени вежби на Кина во близина на островот, јави ДПА. Артилериските вежби беа најавени на крајот на јули, а целта им е да симулираат одбрана од евентуален напад на кинеските вооружени сили. Вежбите на Тајван, кои се дел од годишните вежби …

Тајван спроведува артилериски вежби Read More »

Поплави во Сеул, најмалку седуммина загинати


Најмалку седум лица загинаа во главниот град на Јужна Кореја Сеул во текот на ноќта, соопштија властите, откако пороен дожд ја прекина струјата и ги поплави улиците и метрото. Во јужниот дел на Сеул синоќа наврнаа повеќе од 100 мм дожд на час, додека во некои делови од градот паднале 141,5 мм, што е најлошиот …

Поплави во Сеул, најмалку седуммина загинати Read More »

„Мајчиното млеко е прва и најмоќна вакцина за новороденчето“ мото на кумановската болница-пријател на бебињата


Кумановската општа болница и одделението за гинекологија и акушерство стандардно, не само за време на Светската недела на доење, ги поттикнуваат, едуцираат, мајките на доење. Кумановската болница е прогласена за „Болница, пријател на бебињата“ уште пред 22 години и оттогаш посветува исклучително внимание на промоција на доењето, како во едукација на мајките од поволностите од …

„Мајчиното млеко е прва и најмоќна вакцина за новороденчето“ мото на кумановската болница-пријател на бебињата Read More »

Трамп тврди дека агенти на ФБИ го пребарале неговиот дом на Флорида


Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека агенти на ФБИ го пребарале неговиот имот Мар-а-Лаго во Палм Бич, Флорида. „По работата и соработката со релевантните владини агенции, овој ненајавен упад во мојот дом не беше ниту потребен ниту соодветен“, се вели во соопштението на Трамп. Трамп не кажа зошто е извршена претресот. Мар-а-Лаго е „во …

Трамп тврди дека агенти на ФБИ го пребарале неговиот дом на Флорида Read More »

Активни два пожари, пожарот кај с.Фурка локализиран, утрово се догасува


Пожарот кај с.Фурка нема активно горење, локализиран е во 19.00 часот. Останати се екипи на Дирекцијата за заштита и спасување, другите се повлечени, а според раноутрински информации и план ќе се догасува, соопшти Центарот за управување со кризи. Шумскиот пожар во планината помеѓу с. Вапила и с. Расино, Охридско, е се уште активен. Гори деградирана …

Активни два пожари, пожарот кај с.Фурка локализиран, утрово се догасува Read More »

„Кино на отворено“ во Кисела Вода


Општина Кисела Вода во партнерство со МакеДокс од денеска до 14 август организира „Кино на отворено“. Бесплатните филмски проекции ќе се прикажуваат во паркот „Македонија“, пред Домот на култура „Билјана Беличанец”. Секоја вечер од 21 часот, публиката од Кисела Вода, но и сите останати љубители на филмската уметност, ќе може да ги погледнат документарните филмови …

„Кино на отворено“ во Кисела Вода Read More »

До Регулаторната комисија за домување 205 барања за посредување во спорови


Се намалува бројот на заедници на сопственици на станови и деловни простори, а се зголемува ангажирањето управители. Податоците на Регулатората комисија за домување (РКД) покажуваат дека вкупно 7 115 станбени згради се управувани од управител или заедница на сопственици, а во целата држава има десет лиценцирани инспектори за домување. Според Комисијата, во последните шест месеци …

До Регулаторната комисија за домување 205 барања за посредување во спорови Read More »

Изложба на дела од фестивалот на алтернативна фотографија „Зрно“ во КИЦ-Скопје


Во Културно-информативниот центар, вечер ќе биде отворена изложба на дела настанати на првото издание на меѓународниот фестивал на алтернативна фотографија „Зрно“, што се одржа од 6 до 10 јули во Скопје, под мотото „Да растеме заедно“. Изложбата е од ревијален карактер и на неа може да се види игривиот дух полн со експериментирања на различните …

Изложба на дела од фестивалот на алтернативна фотографија „Зрно“ во КИЦ-Скопје Read More »

Сончево и топло, попладне можен пороен дожд и грмежи


Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, а попладне ќе има изолирана појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 21, а максималната ќе достигне од 29 до 38 степени Целзиусови. УВ индексот ќе изнесува 8. Во Скопје ќе биде сончево со …

Сончево и топло, попладне можен пороен дожд и грмежи Read More »

Почина Оливија Њутн-Џон, славната пеjачка и ѕвезда на култниот филм „Брилјантин“


  Британско-австралиската актерка и пејачка и ѕвезда на култниот филм „Брилјантин“ Оливија Њутн-Џон почина на 74-годишна возраст, по долго и тешко боледување. Оливија починала мирно на својот ранч во Јужна Калифорнија, опкружена со семејството и пријателите, а тажната вест ја потврдил нејзиниот сопруг Џон Истерлинг. „Оливија Њутн-Џон (73) почина мирно утрово на својот ранч во …

Почина Оливија Њутн-Џон, славната пеjачка и ѕвезда на култниот филм „Брилјантин“ Read More »

Дали е одржлива четиридневната работна недела?


Во последниве години, четиридневната работна недела често беше во центарот на вниманието како можен начин да се подобри рамнотежата помеѓу работата и приватниот живот, особено затоа што пандемијата принуди многумина да ги преиспитаат своите приоритети. Додека некои го сметаат за револуционерна алтернатива на вообичаениот ритам од понеделник до петок, за други четиридневната работна недела се …

Дали е одржлива четиридневната работна недела? Read More »

Летонија инвестира милијарда евра во ветерници


Летонија планира да инвестира околу милијарда евра за изградба на ветерни електрани за да го зголеми производството на енергија од обновливи извори и да ја зајакне енергетската безбедност, изјави денеска премиерот Крисјанис Каринс. – Ова е среднорочно решение што ќе ни дозволи да станеме целосно независни во нашето снабдување со енергија и да користиме помалку …

Летонија инвестира милијарда евра во ветерници Read More »

Во гаснење на пожарите во Албанија вклучени и армиските хеликоптери


Поради загрижувачката состојба со пожарите во Албанија доцна попладнево реагираше министерот за одбрана Нико Пелеши, кој упати апел до жителите каде постои опасност по животите и имотите да се евакуираат кога на тоа ќе ги повикаат надлежните. Тој на Фејсбук напиша дека најризична е состојбата во селото Душкарак во општина Селеница каде се врши интервенција …

Во гаснење на пожарите во Албанија вклучени и армиските хеликоптери Read More »

Петличковски: Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, треба да се подготвуваме за есента


Со моменталната ковид-ситуација нема потреба од нови рестриктивни мерки, последните препораки за задолжително носење на маски во болници, аптеки, јавен превоз и старечки домови засега се доволни, изјави претседателот на Комисијата за заразни болести, Александар Петличковски. Тој во вечерашното гостување во емисијата „Жешко столче“ на Канал 5, беше дециден дека според моменталната ситуција со околу …

Петличковски: Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, треба да се подготвуваме за есента Read More »

Во јули инфлацијата во Албанија изнесува 7,5 отсто


Растот на цените, особено на храната и горивата, во Албанија продолжи и во месец јули, што услови понатамошен раст на инфлацијата. – Во јули инфлацијата достигна ниво од 7,5 отсто што претставува највисока стапка во изминатите две децении, односно по 2002 кога изнесуваше 7,6 процетни. Во месец јули минатата година беше забележани инфлација од 2,2 …

Во јули инфлацијата во Албанија изнесува 7,5 отсто Read More »

Бесими: Дали ќе има прогресивен данок или не – ќе се одлучи низ јавна дебата


Основата на Концептот за даночната реформа е проширување на даночната основа преку повеќе измени во даноците на добивка, личен доход и додадена вредност, како и зелено оданочување. Истите претходно ќе бидат дискутирани и дебатирани со сите општествени чинители. Дали ќе се воведува прогресивно оданочување или не ќе биде дел од јавната дебата. Исто така, ќе …

Бесими: Дали ќе има прогресивен данок или не – ќе се одлучи низ јавна дебата Read More »

Македонските банкноти откриваат исклучителни вредности: Интервју со Катерина Христовска, раководителка на Музејот на НБ


  Македонската национална валута денарот, покрај тоа што секојдневно се користи како средство за плаќање, а поради неговата стабилност е сигурен чувар на стандардот и на заштедите, претставува и вистински промотор на културното и историското наследство на нашата земја. Уникатни по многу обележја, секоја од банкнотите носи своја приказна, која во себе ткае дел од …

Македонските банкноти откриваат исклучителни вредности: Интервју со Катерина Христовска, раководителка на Музејот на НБ Read More »

Почина великанот на македонската архитектура Петар Муличкоски, автор на оргиналната зграда на Владата


Еден од великаните на македонската архитектура Петар Муличкоски, почина на 93-годишна возраст. Тој е автор на многу значајни проекти, меѓу кој е и оригиналната зграда на Владата, изградена во 1970 година. Неговите урбанистички проекти, се вреднувани и наградувани на јавни конкурси, се однесуваат на значајни и разновидни градски содржини во различни географски, историски и урбани …

Почина великанот на македонската архитектура Петар Муличкоски, автор на оргиналната зграда на Владата Read More »