Убиствени политичари

Џефри Сакс

„Дали нема никој да ме ослободи од овој свештеник кој секаде се меша?“, праша Хенри II кога го поттикна убиството на архиепископот од Кентербери, Томас Бекет, во 1170 година. Во текот на вековите, претседателите и принцовите од целиот свет биле убијци или придонеле за убиства, како што документираа социолозите Питирим Сорокин и Валтер Лунден со статистички детали во ремек-делото „Моќ и морал“. Еден од нивните главни наоди беше дека однесувањето на владејачките групи има тенденција да биде повеќе криминално и аморално од она на луѓето над кои владеат.

Владетелите најмногу копнеат да ги отфрлаат наводите. Но, со убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги од неговата влада, труењето на поранешни руски шпиони што живеат во Обединетото Кралство и шепотењата дека поранешниот шефот на Интерпол, Менг Хонгвеј, можеби бил егзекутиран во Кина, завесата се спушта повеќе од вообичаено. Во Ријад, Москва, па дури и во Пекинг, политичката класа се бори да ги прикрие своите смртоносни патишта.

Но никој не треба да се чувствува дека е праведен овде. Американските претседатели имаат долга историја на убиство, нешто што е малку веројатно дека ќе му наштети на актуелниот шеф на државата Доналд Трамп, чиј омилен претходник Ендрју Џексон бил ладнокрвен убиец, сопственик на робови и етнички чистач на домородните Американци. За Хари Труман атомското бомбардирање на Хирошима го поштеди од веројатно високата цена на инвазија на Јапонија. Но, втората атомска бомба врз Нагасаки беше сосема неодговорен потег и се одвиваше низ чист бирократски импулс: бомбардирањето, очигледно, се случи без експлицитната наредба на Труман.

Од 1947 година овие претседателски убиства беа олеснети од страна на ЦИА, која служеше како тајна војска (и некаде на одредот на смртта) за американските претседатели. ЦИА е партија на убиства и хаос во сите делови на светот, со речиси никакво надгледување или одговорност за своите безброј атентати. Можно е, иако не е и дефинитивно докажано, дека ЦИА го убила дури и генералниот секретар на ОН, Даг Хамаршелд.

ЦИА само еднаш даде јавен отчет: сослушувањата на американскиот Сенат во 1975 година предводено од Френк Чрч. Оттогаш, ЦИА продолжи со своите насилни и, да, убиствени начини, без никаква одговорност за тоа или за претседателите кои ги овластиле за нивните акции.

Многу масовни убиства од страна на претседателите се вклучени во конвенционалната војна. Линдон Џонсон ја ескалираше американската воена интервенција во Виетнам под изговор за напад на Северен Виетнам во Тонкиншкиот Залив, кој никогаш не се случи. Ричард Никсон отиде понатаму: со килим од бомби на Виетнам, Камбоџа и Лаос, тој се обиде да се всади во Советскиот Сојуз стравот дека тој е ирационален лидер способен за сè. (Подготвеноста на Никсон да ја спроведе својата „теорија на лудак“ можеби е само исполнување на доказот за неговото лудило.) На крајот, американската војна на Џонсон и Никсон во Индокина чинеше милиони невини животи. Никогаш не постоеше вистинска пресметка, а можеби и спротивно: тоа беше преседанот за подоцнежните масовни убиства од страна на американските сили.

Масовните убиства во Ирак под водство на Џорџ Буш, се разбира, се познати бидејќи војната предводена од САД беше пренесувана на телевизија. Наводно, цивилизирана земја се вклучи во „шок и страхопочит“ за да ја собори владата на друга земја со крајно лажни докази. Како резултат на тоа, загинаа стотици илјади ирачки цивили.

Барак Обама беше широко нападнат од десницата дека е премногу мек, но сепак тој, исто така, има голем број жртви на својата сметка. Неговата администрација постојано ги одобруваше нападите со беспилотни летала кои убија не само терористи, туку и невини и американски граѓани кои се спротивставија на крвавите војни на Америка во муслиманските земји. Тој го потпиша претседателскиот наод со кој се овластува ЦИА да соработува со Саудиска Арабија за соборување на сириската влада. Оваа „скриена“ операција (што едвај се дискутира на љубезните страници на „Њујорк тајмс“) доведе до тековна граѓанска војна која резултираше со стотици илјади цивилни жртви и милиони раселени од нивните домови. Тој ги употреби воздушните напади на НАТО за соборување на либискиот Муамер ел Гадафи, што резултираше со пропадната држава и тековното насилство.

Под Трамп, САД го поттикнаа масовното убиство на Саудиска Арабија (вклучувајќи и деца) во Јемен, продавајќи бомби и напредно оружје без речиси никаква совест, надзор или одговорност од страна на Конгресот или јавноста. Убиството извршено надвор од вниманието на медиумите веќе не е убиство.

Кога завесата ќе падне, како со убиството на Кашоги, накратко го гледаме светот како што е. Колумнистот во „Вашингтон пост“ е навлечен во брутална смрт и распарчен од блискиот сојузник на Америка. Американско-израелско-саудиската голема лага дека Иран е во центарот на глобалниот тероризам, тврдење отфрлено од податоците, накусо е загрозено од засрамувачкото објавување на мрачниот крај на Кашоги. Престолонаследникот Мохамед бин Салман, кој наводно ја наредил операцијата, е задолжен за „истрагата“ на случајот; Саудијците уредно кешираат неколку високи функционери; и Трамп, господар на бесконечни лаги, ги поддржува официјалните саудиски приказни од врвот за лажни операции.

САД се гордеат со тоа што се уставна демократија, но кога станува збор за надворешната политика, претседателот е малку поразличен од деспот. Трамп само што го објави повлекувањето на САД од Договорот за нуклеарни сили на среден дострел, без да го споменува Конгресот.

Политичките научници треба да ги тестираат следните хипотези: земјите предводени од претседатели (како во САД) и неуставни монарси (како во Саудиска Арабија), а не од парламентите и премиерите, се особено ранливи на убиствената политика. Парламентите не обезбедуваат гаранции за воздржаност, но владеењето на еден човек во надворешната политика, како во САД и Саудиска Арабија, речиси гарантира масовно крвопролевање.

Американците со право се ужаснуваат од убиството на Кашоги. Но убиствените патишта на сопствената влада можеби се малку поинакви. Проникливоста на убиствата што ги споделува државата не е изговор за третирање на убиството како прифатливо. Тоа е причина за подложување на моќта на строги уставни ограничувања, а особено на меѓународното право, вклучувајќи ја и Повелбата на Обединетите нации и Универзалната декларација за човекови права. Ова е нашата единствена вистинска надеж за опстанок и сигурност во светот каде што секојдневието на насилството лесно може да биде крај на сите нас.

(Авторот е професор по одржлив развој на Универзитетот Колумбија)