Вистински или не, нападот со дрон на Кремљ ја вознемири Русија

Ако е вистински, овој напад е најголем инцидент уште од спектакуларното слетување на тинејџерот Матијас Руст со мал авион на Црвениот плоштад во 1987


 

Како што велат руските официјални лица, два украински беспилотни летала долетале во срцето на Москва под превезот на темнината, стигнувајќи до Кремљ пред да бидат соборени во последен момент.

Облак од прашања виси над ова тврдење.

Зошто соопштението на Кремљ дојде околу 12 часа по наводниот инцидент? Зошто не се појавија извештаи за експлозии пред објавувањето на апликациите за пораки кои остануваат полни со џагор и покрај репресијата на Русија врз медиумите и критиките за војната во Украина? Зошто видеата од наводните напади не се појавија сѐ до објавувањето? Зошто сликите не се потврдени?

Нападот со беспилотно летало врз Кремљ би бил најтешкото пробивање во рускиот воздушен простор откако германскиот тинејџер Матијас Руст го приземји својот мал авион со еден мотор на работ на Црвениот плоштад во 1987 година. Објавувањето на нападот – или дури и лажирањето – ризикува Русија да ја поткопа довербата граѓаните во нејзините чести тврдења за воена супериорност.

Дополнително на тоа понижување е што инцидентот се случи помалку од една недела пред Денот на победата, најважниот воен празник на Русија. На некои од видео снимките од наводниот напад, видно се гледаат украсените штандови за гледање и трибина за ритуалната воена парада на Црвениот плоштад.

За претседателот Владимир Путин, признанието дека украинските беспилотни летала стигнале до Кремљ може да биде оправдување за брутално засилување на нападите врз Украина. Руските власти упорно тврдат – и покрај постојаните докази за спротивното – дека војската напаѓа само воени цели.

Тешка одмазда е веќе на ветрот, вклучително и закани насочени конкретно кон украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој негираше дека го нападнал Кремљ.

„По денешниот терористички чин, не останува друга варијанта освен физичката елиминација на Зеленски и неговата клика“, изјави поранешниот руски претседател и заменик-претседател на рускиот совет за безбедност, Дмитриј Медведев.

Претседателот на моќниот Долен дом на парламентот, Вјачеслав Володин, ја спореди украинската влада со терористичката Исламска држава и рече дека ќе бара „употреба на оружје способно да ја уништи“.

Руската нуклеарна доктрина вели дека земјата може да користи нуклеарно оружје доколку дојде под нуклеарен напад или ако се соочи со напад со конвенционално оружје што го загрозува „самото постоење“ на руската држава. Западот го обвини Путин дека размислува за нуклеарни удари за време на војната во Украина

Но, Филипс О’Брајан, професор по стратешки студии на Универзитетот во Сент Ендрјус, ја минимизираше можноста поврзана со наводниот напад во Кремљ.

„Нема да кажете: „Сега кога имаше напад со мало беспилотно летало, сега можеме да одиме нуклеарно“, рече тој.

Коментаторот Абас Галјамов, поранешен пишувач на говори на Путин, кој избега од земјата, исто така поставува сомнежи.

„Ако непријателските дронови стигнат до Кремљ, тоа значи дека кој било друг објект на територијата на европскиот дел на Русија е генерално без одбрана“, рече тој. „Затоа, не верувам дека ова е провокација замислена од Кремљ со цел да се влијае на јавното мислење“.

Ако Украина навистина нападнала, „сметајте го за перформативен напад, демонстрација на способност и декларација на намера: Немојте да мислите дека Москва е безбедна“, рече Марк Галеоти, руски воен и безбедносен аналитичар на Универзитетскиот колеџ во Лондон.

Помалку јасно, рече тој на Твитер, „е дали тоа ги тенчи нервите на Русите или ги налути“.

Нервите на Русите веќе беа истенчени од нападите, најверојатно од Украина или од домашните противници, кои нагло се зголемија во последните недели.

Два товарни воза излетаа од шините оваа недела при експлозии на бомби во областа Бријанск што граничи со Украина. Властите во регионот не ја обвинија Украина, што би можело да биде обид за замачкување на украинските диверзантски капацитети.

Но, властите во Бријанск во март тврдеа дека две лица биле застрелани и убиени кога наводните украински диверзанти навлегле во регионот. Регионот, исто така, беше погоден со спорадично прекугранично гранатирање, вклучително и едно во кое загинаа четири лица во април.

Украинските дронови наводно неколку пати навлегле длабоко во Русија. Во декември Русија тврдеше дека соборила беспилотни летала на аеродромите во регионите Саратов и Рјазан. Тројца војници биле убиени во нападот во Саратов, чија цел била важен воен аеродром.

Претходно, Русија објави дека соборила украинско беспилотно летало кое го таргетирало седиштето на нејзината Црноморска флота во Севастопол, на Крим, анектиран од Русија.

Покрај тоа, двајца истакнати поддржувачи на руската војна во Украина се убиени на нивната домашна земја. Дарја Дугина, коментаторка на националистички ТВ канал, загина во автомобил-бомба во подмосковјето за што властите ја обвинија Украина. А властите рекоа дека украинското разузнавање стои зад убиството на истакнатиот провоен блогер Владлен Татарски, кој беше убиен во април кога експлодираше бомба во статуетка што му беше врачена на забава. (АП)