Расната карта во Америка

ИАН БУРУМА

Неодамнешното масовно пукање во Ел Пасо, Тексас, извршено од еден млад белец, кој непосредно претходно објави ферман против имигранти исполнет со омраза, го привлече вниманието кон сопствениот реторички афинитет на американскиот претседател Доналд Трамп за белата надмоќност. Трамп постојано ги навредува Мексиканците, Афроамериканците и другите обоени луѓе. Тој се осврна на имигрантите од Хаити и Африка дека доаѓаат од „пропаднати земји“. Минатиот месец тој им рече на четирите нови членки на Конгресот, Александрија Окасио-Кортез, Рашида Тлаиб, Ајана Присли и Илхан Омар, да „се вратат“ таму од каде што дошле. Сите четири конгресменки се американски граѓани. Сите освен една (Омар) се родени во Соединетите Држави.

Поддржувачите на републиканците на Трамп негираат дека тој е расист. Кој знае? Но, тој јасно им се обраќа на најмрачните инстинкти на неговите следбеници, кои се лути, одмаздољубиви и полни со предрасуди на начини кои може да се опишат само како расистички. Со поттикнување на омраза, Трамп се надева дека ќе мобилизира доволно гласачи за да биде реизбран следната година.

Претседателот е внимателен да не ги поттикнува отворено луѓето да вршат насилство. Но, многу насилни луѓе се чувствуваат лиценцирани од неговите зборови да го сторат тоа. Ова го прави однесувањето на Трамп опасно и полно со презир, и тој мора да се смета за одговорен за тоа. Тој заслужува да се нарече расист. Некои од неговите критичари одат подалеку од тоа. Тие тврдат дека расата треба да биде централното прашање на изборите во 2020 година. Бидејќи Трамп се потпира на гневните бели гласачи, разновидноста, антирасизмот и унапредувањето на луѓето со боја треба да бидат контра-стратегија.

Овој курс ќе биде морално оправдан. Прашањето е дали тоа би бил најефективниот начин да се исфрли измамникот, што треба да биде главната цел на секој што го гледа Трамп како опасност за републиката, а камоли за луѓето кои се мета на лути расисти. Има простор за сомневање.

На некои луѓе не им пречи да бидат нарекувани расисти. На митингот на францускиот Национален фронт во 2018 година, поранешниот советник на Трамп Стив Банон ѝ порача на толпата да го носи зборот „расистички“ како значка за чест. Но, многу поддржувачи на Трамп не размислуваат за себеси како расисти и се спротивставуваат на тврдењето. Многумина од овие луѓе, честопати од белата работничка класа, двапати гласаа за Барак Обама. Демократите треба да ги вратат некои од овие гласачи во своето поле, особено во клучните држави од Средниот Запад.

Но, стравот од навреда на приврзаниците на Трамп, кои не се сметаат себеси за големи бунтовници, не е единствената причина да се биде внимателен за политиката да не добива расна димензија дури и повеќе отколку што е веќе. Фактот дека Трамп ја игра таа игра не е причина неговите противници да го следат неговиот пример. Она што ја прави политиката во САД толку комплицирана е мешавината на расата, класата и културата.

Сенаторот Линдзи Греем од Јужна Каролина го критикуваше Трамп дека бил премногу личен во неговите непријателски коментари за четирите конгресменки. Но, беше премногу типично за одреден начин на размислување да се наречат „куп комунисти“, како што тоа го стори Греем. Конгресменките се левичарки според повеќето американски стандарди, но сигурно не и комунисти. Комунизмот, па дури и социјализмот, во одредени десничарски кругови се смета за „неамерикански“ по дефиниција. Тоа беше размислувањето во раните 1950-ти години на минатиот век, кога сенаторот Џон Мекарти сакаше да ги отстрани неамериканските „комунисти“ – честопати уништувајќи ги животите на луѓето кои беа левица.

Според истиот тек, писателите, професорите или адвокатите кои ја поддржуваат репродуктивната слобода, или кои не веруваат во Бога, или расправаат во прилог на еднакви права за луѓето од сите полови и сексуални ориентации, или ја поддржуваат универзалната здравствена заштита за сите, се честопати обвинети дека се повеќе безбожни Европејци.

Левичарските или секуларните погледи не можат да бидат поврзани со одредена раса. Ако ништо друго, многу образовани бели луѓе веројатно ќе ги поддржуваат. И оние кои веруваат дека коалицијата на белите малцинства е најдобро расположена да се спротивстави на белиот шовинизам на Трамп, треба да бидат претпазливи. Значителен број Афроамериканци и Латиноси се религиозни и социјално конзервативни.

Се разбира, расата игра важна улога во војните во американската култура. И концептот на „белата привилегија“ не е невалиден. Но, да се види политичката, социјалната и културната пукнатина на земјата во однос на расната поделеност е, исто така, премногу црно и бело. Да се ​​направи опозиција на белата привилегија како главна платформа во борбата против Трамп, не само што ризикува отуѓување на луѓето на кои им се потребни демократите, туку може да ги постави и демократите еден против друг.

 

Поранешниот потпретседател Џо Бајден е далеку од идеален кандидат за демократите. Тој е премногу стар и не е доволно брз во нозете. Но, да се нападне, па дури и да се побара извинување од него, затоа што тој рече дека некогаш бил во можност да работи со колегите чии расни предрасуди тој јасно не ги споделил, е грешка. Да се работи со луѓе со кои не се согласувате, или всушност се воздржувате, е работа на политиката.

Трамп успеа да ја турне Демократската партија подалеку од лево отколку што беше под Обама. Ова нему добро му одговара. Тој би сакал да ги направи четирите конгресменки лице на неговите политички непријатели.

Тој имаше поента. Обама успеа да биде успешен токму затоа што ја минимизираше расата во својата политика. Тој не го игнорираше тоа. Некои од неговите најдобри говори беа за тоа. Но, тој внимателно избегна да ја претвори расата главно прашање. Не мораше. Неговиот избор направи поента за него. И тој е сè уште најпопуларен од кој било друг жив политичар.

Бајден, за жал, не е Обама. Но, фактот дека тој има поголема поддршка кај црните гласачи од кој било негов конкурент, дури и пред оние што се црни, треба да ни каже нешто.

 

(Авторот е писател. Неговата последна книга е „Романса во Токио: Мемоари“)