Пирс Броснан со прва изложба на слики во Лос Анџелес: Уметноста ми го спаси животот


Лос Анџелес – Пирс Броснан се обидел да пишува за себе многу пати, но преку сликарството славниот актер навистина чувствува дека може целосно да се изрази.

„(Уметничкото дело) е биографско. Се обидов да ги напишам мемоарите, и тоа е толку досадно. Треба само да се копа во главата и срцето и сеќавањето на животот. И така, овие слики дефинитивно имаат историја за тоа кој бев, каде бев, кога бев“, рече актерот.

Броснан јавно ја открива својата најранлива улога досега, домаќин на неговата прва самостојна уметничка изложба – која ќе трае до 21 мај во Лос Анџелес. Насловена како „Толку многу соништа“, тоа е збирка на слики и цртежи што актерот ги создал помеѓу 1980-тите и денес.

Сликањето не е ново пандемично хоби или потфат со кој актерот сега се справува директно. Иако е најпознат по глумењето Џејмс Бонд и глумењето во други класици, Броснан почнал да се занимава со визуелни уметности како младо момче кое живеело во Ирска.

Подоцна ќе се пресели во Соединетите држави, каде што ќе ја добие главната улога во „Ремингтон Стил“ на NBC, што го направи Броснан во глобално познато име и еден од најпосакуваните актери во Холивуд.

„Се најдов себеси како живеам овде и бев под силно влијание на уметниците од Л.А. од раните 80-ти. Имав одредена желба и желба и желба да сликам. Имав пари да си ги дозволам уметничките материјали, платното, четките“, рече Броснан. „Ги купив сите овие прекрасни, прекрасни уметнички материјали, и тие едноставно завршија во шкаф“.

Дури во 1987 година, кога на покојната сопруга на Броснан, австралиската актерка Касандра Харис, ѝ беше дијагностициран рак на јајниците, Броснан ќе ја исчисти прашината од неговите резерви за сликање и почна да ја користи уметничката форма како емоционално ослободување и утеха за него и за Харис.

„Една ноќ станав и само што почнав да сликам. Почнав да сликам со прстите“, рече Броснан, сеќавајќи се како би сликал додека Харис се опоравува од третманите со хемотерапија. Таа почина во 1991 година, но актерот го задржа првото дело насловено „Една темна ноќ“ и виси на изложбата.

Примарните бои се протегаат низ размачкано црно обоено платно и речиси може да се види фрустрацијата и ослободувањето што Броснан мора да го почувствува.

„Отидов на платното за да го истражам тој мрачен бес, тој вид на скршена болка што ја имав. Но, бојата излезе. И така, рамнотежата на боите до кој било внатрешен живот“, рече тој.

Иако светлите бои се впечатливи во уметноста на Броснан, тој вели дека не сака да ја категоризира својата колекција.

„Некој друг може да го категоризира. Не е на мене да го дефинирам. Тоа е публиката. Тие се оние кои сакаат да ја критикуваат или слават работата“, рече тој.

Броснан ѝ дава заслуга на неговата сопруга, новинарката Кили Шеј Броснан, што му дала поттик јавно да ја прикаже својата уметност.

Многу од сликите на Броснан се резултат на цртежи што тој ги создава додека разговара на телефон.

Првата самостојна изложба на Броснан е совршено темпирана околу 70-тиот роденден на актерот кој го слави денес

„Тоа е мој роденденски подарок за себе да имам храброст да кажам, дојдете да ги видите моите уметнички дела“, рече тој. „Сè уште имам многу соништа. Се исполнив со доаѓањето во Америка. Создавањето кариера за себе беше голем сон и коцкање и се исплатеше. „Толку многу соништа“ е љубовна приказна. Тоа е љубовна приказна на жени кои влијаеле на мојот живот и на моите деца и на уметничката форма што ја создавам како актер“, додаде тој.

Изложбата му помогна на Броснан да ја види севкупноста на неговата работа и тој вели дека сега може „да се извлечам од плевелот и да се обидам да го дефинирам и да се трудам да расте како уметник, како сликар“.

Броснан сака да се разграни во други уметнички форми, керамика, керамика, скулптура, па дури и резби во дрво.

„Ова е дефинитивно преоден момент во мојот живот како актер, како уметник… и тоа ме исполнува со возбуда од очекувања и желби и желби. И ќе видиме каде ќе не однесе ветрот“.

Но, Броснан има едно решение за неговите неуспешни обиди за пишување мемоари.

„Мислам дека книгата со слики би била убава. Тоа би била книга за масичка со слика, а потоа 500 зборови или повеќе за тој временски период, таа личност. Тоа ме привлекува“.