Владата размислува со закон да ги исфрли воените лица од партиите


Прашана за коментар за изборот на Драги Ковачки, полковник на Армијата, за член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, министерката Радмила Шекеринска оцени денес  дека тоа не е добро ниту за државата, ниту за Армијата. – Замислете ситуација имаме ние началник, заменик началник и директор на ГШ. Замислете едниот да отиде во СДСМ, другиот во ВМРО, …

Владата размислува со закон да ги исфрли воените лица од партиите Read More »

Преспа Институт: Расте политичкото присуство на Бугарија во Македонија


Институтот Преспа објави истражување за меѓународното присуство во Македонија лани  и споредено со 2009 и 2010 година, што е прво од овој тип и го покажува влијанието на нашата надворешна политика и местото на нашата држава во геополитиката. Истражувањето го  оценува економското, политичкото и т.н. меко присуство, мерено врз основа на нивото на дипломатските односи, …

Преспа Институт: Расте политичкото присуство на Бугарија во Македонија Read More »

Николоски: Заев ме тужи, а не дојде на суд


Денес најмоќниот човек во државата, премиерот  Зоран Заев, ме тужи за клевета, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, додавајќи дека во демократскиот свет не е видено премиер да тужи за клевета потпретседател на најголемата опозициска партија. Причина е негова изјава дадена на крајот на август 2019 година кога изјави дека има сознанија дека е  рекетиран …

Николоски: Заев ме тужи, а не дојде на суд Read More »

Каракачанов: Бугарија ќе каже дека не е време за меѓувладина конференција


Нова најава за потегот на Софија кон Скопје: „Ќе кажеме дека не е време да се закаже прва меѓувладина конференција“, изјави Каракачанов, нагласувајќи дека „зборува во име на владата“, пишува Дојче Веле. „Бугарија нема што да менува во својата политика. Во октомври минатата година Бугарија многу јасно изјави дека ако не се почитува Договорот за …

Каракачанов: Бугарија ќе каже дека не е време за меѓувладина конференција Read More »

Собранието ги избра замениците министри во Владата


Собранието вечерва, во рамки на 13-та седница, со 62  гласа „за“, 44 против и без ниту еден воздржан ги избра замениците министри во Владата. За заменик министер за одбрана е избран Башким Хасани, Назим Буши во Министерството за внатрешни работи, а во ресорот правда Агим Нухиу. Илхан Рахман е нов заменик на министерот кој раководи …

Собранието ги избра замениците министри во Владата Read More »

Богојески: Во минатото зборовите Бугарин и Македонец имале поинакво значење


Петар Богојевски од Македонски концепт смета дека мора да се познаваат добро термините и дека зборовите Бугарин и Mакедонец во минатото имале поинакво значење. Историјата е сериозна наука, смета тој и додаде дека е база која ја креира иднината и сега имаме многу фејсбук историчари. „Гоце Делчев не е толку габаритна личност за ВМРО, но …

Богојески: Во минатото зборовите Бугарин и Македонец имале поинакво значење Read More »

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ бараше оставки на протестот


Скандирања „Мафија“ и „Оставка“ и транспаренти на кои пишува „Против реваншизмот и политичкото насилство“ и „Монструмите на слобода, уставобранителите во затвори“ се само дел од декорот на петтиот протестен марш на опозициската ВМРО-ДПМНЕ што е во тек на рутата од Министерството за правда, како појдовна точка, до финишот кај Кривичен суд. Колоната на граѓани е …

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ бараше оставки на протестот Read More »

Обраќање на Пендаровски во ОН: Проблемите не може да се решаваат со историски митови и идеологии од 19. век


Македонија е подготвена „сите отворени прашања да ги решаваме низ дијалог на рамноправни субјекти“, рече претседателот Пендаровски во видео обраќањето   Македонија ќе остане посветена на мирно решавање на сите проблеми и во регионот каде што се наоѓа и во целиот свет, затоа што тоа нема алтернатива. Ова е една од пораките што ја испорача …

Обраќање на Пендаровски во ОН: Проблемите не може да се решаваат со историски митови и идеологии од 19. век Read More »

Груби му најавил на Гир дека ќе се спроведе пописот


Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, денеска оствари средба со новиот амбасадор и шеф на делегацијата на Европската Унија  во земјава, Дејвид Гир. Притоа беше истакнато дека соработката меѓу двете страни ќе остане на највисоко ниво како што била и досега. – Тој го увери амбасадорот Гир дека како …

Груби му најавил на Гир дека ќе се спроведе пописот Read More »

(ВИДЕО) Епидемијата најголема закана за државата, смета Советот за безбедност


Претседателот Стево Пендаровски по одржување на Седница на Советот за безбедност, заклучи дека состојбата во земјата и во регионот е стабилна и дека не се очекува дополнително да биде загрозена во блиска иднина. „Советот заклучи дека состојбата во земјата и во регионот е стабилна, и не може да биде загрозена нашата безбедност.Во идните неколку месеци …

(ВИДЕО) Епидемијата најголема закана за државата, смета Советот за безбедност Read More »

Нови кадровски промени во ВМРО-ДПМНЕ


Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука за именување на Владимир Нелоски за нов претседател на Градскиот комитет Скопје на ВМРО-ДПМНЕ, а Тимчо Муцунски и Владимир Ѓорчев за меѓународни секретари, соопшти денеска центарот за комуникации на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партиското соопштение, Иванка Василевска e назначена за координатор на централните комисии, а освен за претседател на ОК …

Нови кадровски промени во ВМРО-ДПМНЕ Read More »

Заев: Гоце Делчев е македонски револуционер


На новинарско прашање што лично мисли, дали Гоце Делчев е Македонец или Бугарин, премиерот Зоран Заев денес, по средбата со евроамбасадорот Дејвид Гир, рече  дека Гоце Делчев е македонски револуционер, но исто така е факт дека Бугарија и Бугарите го сметаат исто така за бугарски револуционер. -Гоце Делчев е македонски револуционер, но исто така е …

Заев: Гоце Делчев е македонски револуционер Read More »

Гир се надева дека преговорите со ЕУ ќе почнат во декември


Треба почесто да се среќаваме бидејќи имаме многу да работиме, порача премиерот Зоран Заев денес по средбата со новиот амбасадор на ЕУ во Македонија, Дејвид Гир. Тој изрази задоволство од нацртот на преговарачката рамка и изрази надеж дека разговорите за неа ќе имаат успешна завршница на министерскиот состанок на ЕУ на 9 ноември, по што …

Гир се надева дека преговорите со ЕУ ќе почнат во декември Read More »

Претседателот Пендаровски денес ќе се обрати на Генералното собрание на ОН


 Претседателот Стево Пендаровски денеска преку видео-порака ќе се обрати на Генералната дебата во рамки на 75. Генерално Собрание на Обединетите Нации, што годинава, поради пандемијата од КОВИД-19, се одвива без физичко присуство на светските лидери во седиштето на Светската организација во Њујорк. Видео-пораката, како што соопшти кабинетот на претседателот, ќе биде емитувана во салата на …

Претседателот Пендаровски денес ќе се обрати на Генералното собрание на ОН Read More »

Продолжува собраниската седница за избор на заменици-министри


Собранието денеска треба да ја продолжи седницата за избор на заменици министри во Владата. Продолжението на седницата претседателот на законодавниот дом Талат Џафери го закажа за 14 часот, но, како што најави, можно е и пролонгирање поради заседавањето на Советот за безбедност кај шефот на државата Стево Пендаровски. Премиерот Зоран Заев вчера во образложението пред …

Продолжува собраниската седница за избор на заменици-министри Read More »

Берлин против нови критериуми за Скопје, ЕУ испраќа помош од 120 милиони евра


Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров, вчера оствари неколку средби со претставници на ЕУ, за прв пат откако е поставен на оваа позиција. Шефот на македонските евроинтеграции се сретна со неговиот германски колега Михаил Рот, чија земја претседава со Европската Унија до крајот на оваа година. Димитров и Рот разговарале за усвојувањето на преговарачката рамка …

Берлин против нови критериуми за Скопје, ЕУ испраќа помош од 120 милиони евра Read More »

Премиерот Заев му пиша на патријархот Вартоломеј – побара благослов за автокефална МПЦ-ОА


Премиерот Заев во писмо до цариградскиот патријарх: Православниот народ во нашата земја заслужува црковна независност и автокефална Македонска Православна Црква – Охридска архиепископија со благослов и писмена одлука од цариградскиот патријарх Вартоломеј   Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев испрати писмо до неговата светост, патријархот Вартоломеј, поглаварот на Цариградската патријаршија, во кое …

Премиерот Заев му пиша на патријархот Вартоломеј – побара благослов за автокефална МПЦ-ОА Read More »

ВМРО-ДПМНЕ се милитаризира место да се демократизира


ВМРО-ДПМНЕ не се демократизира туку се милитаризира, е впечаток по изборот на полковникот Драган Ковачки за член на Извршниот комитет на оваа партија. Ковачки е првото високо воено лице кое се вклучува на ваков начин во политиката, како висок партиски функционер, со што ќе отвори врата и за други такви именувања во иднина кои ќе …

ВМРО-ДПМНЕ се милитаризира место да се демократизира Read More »

Диме Велковски нов пратеник на местото на Манчевски


Диме Велковски е новиот пратеник од листата на пратеници на СДСМ и коалицијата „Можеме“, откако Дамјан Манчевски денеска си поднесе оставка од пратеничката функција. За верификација на мандатот на Велковски гласаа 82 пратеници, ниту еден не беше против или воздржан.