Османи до Ковачев: Сакаме партнерство со Бугарија со взаемно почитување


Во рамките на дводневната посета на Брисел, министерот Бујар Османи, се сретна и со европратеникот Андреј Ковачев, кој воедно е член на АФЕТ и потпретседател на ЕНП. Османи во разговорот посочи дека Македонија е целосно посветена на унапредување на добрососедските односи со Бугарија преку имплементација на сите одредби на билатералниот Договор за пријателство, добрососедство и …

Османи до Ковачев: Сакаме партнерство со Бугарија со взаемно почитување Read More »

Министрите ќе потпишат Кодекс за етичко однесување


Владата денеска ќе ја одржи седмата седница, на која министрите ќе потпишат Кодекс за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции именувани од Владата. Како што соопшти владината прес-служба, ќе се обратат претседателот на Владата Зоран Заев и вицепремиерот за борба против корупција, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски. Почетокот …

Министрите ќе потпишат Кодекс за етичко однесување Read More »

Прва средба Османи – Вархеји денеска, главна тема почеток на преговорите со ЕУ


Белгија– Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ја продолжува својата прва работна посета откако е на оваа функција, денеска се сретнува со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, јавува дописничката на МИА од Брисел. Османи вчера се сретна со неколку европратеници и со високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Јосеп Борел, со кого разговарале за …

Прва средба Османи – Вархеји денеска, главна тема почеток на преговорите со ЕУ Read More »

Бела книга за работата на министрите во владите на Македонија


Меѓународниот републикански институт (ИРИ) денеска ќе спроведе  онлајн дискусија и презентација на студијата – бела книга „Ефективни министри: Како до резултати и доверба од граѓаните?“ . На дискусијата ќе учествуваат Радмила Шекеринска, министерка за одбрана, Влада на Република Северна Македонија, Трајко Славески, поранешен министер за финансии, Влада на Република Македонија (2006 – 2009), Дејан Јакимовски, раководител на …

Бела книга за работата на министрите во владите на Македонија Read More »

Заев: Со Мицотакис зборувавме за економија, со Грција ќе потпишеме договор за избегнување на двојно оданочување


За време на посетата на Атина, со премиерот Мицотакис, разговаравме за аспектите на Договорот од Преспа, за двата гранични премини што треба да се отворат меѓу двете земји и најмногу за економијата, истакна премиерот Зоран Заев, вечерва во интервју за Канал 5. Посочи дека, 90 проценти од времето зборувале за двата гранични премини што треба …

Заев: Со Мицотакис зборувавме за економија, со Грција ќе потпишеме договор за избегнување на двојно оданочување Read More »

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија


Историјата е многу важна и за двете страни, но тоа мора да биде појдовна основа за градење на иднината. Самиот договор и обврската преземена и од Северна Македонија и од Бугарија е двете страни да ги изнаоѓаат историските периоди и личности низ призмата на добрососедството. Како што беше постигнат договор за добрососедство и за пет …

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија Read More »

Османи во Брисел: Европратениците за старт на преговори со ЕУ годинава


Од Европскиот парламент се заложиле да помогнат Македонија да ги започне преговорите до крајот на оваа година   Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ја започна својата прва работна посета откако е на оваа функција, со средби во Европскиот парламент, а попладнево се сретнува со високиот претставник за надворешна политика на ЕУ Жозеп Борел. …

Османи во Брисел: Европратениците за старт на преговори со ЕУ годинава Read More »

Ѓоргиев: За нас останува неприфатливо барањето Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин


Барањето на Бугарија Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин, за македонската страна останува неприфатливо, вели Драги Ѓоргиев копретседател на македонскиот тим во Мешовитата комисијата за историски прашања  со Бугарија. Тој во интервју за ТВ Телма во пресрет на новата средба на Мешовитата комисија за историски прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија што ќе се …

Ѓоргиев: За нас останува неприфатливо барањето Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин Read More »

Борисов до Заев: Бугарија ја поддржува европската иднина на Македонија


Македонскиот и бугарскиот премиер денеска телефонски разговараа за повеќе теми од соработката меѓу двете земји, како и за организирањето на посетата на Зоран Заев на Бугарија. Според соопштението од Владата, фокусот на разговорот меѓу Заев и Бојко Борисов бил Берлинскиот процес и заедничкото успешно претседавање кое е особено важно за зајакнување на регионалната соработка и …

Борисов до Заев: Бугарија ја поддржува европската иднина на Македонија Read More »

До 15 октомври ќе почнат сите активности за именување директори


Веќе следната семица ќе почнеме со именување на директорите, таму каде што треба конкурси ќе се распишат, а верувма дека и надлежните институции како што се надзорните одбори ќе ги почнат постапките за избори и именување. Моите очекувања се дека сите именувања или постапки за именувања како активности ќе бидат отпочнати не подоцна од 15 …

До 15 октомври ќе почнат сите активности за именување директори Read More »

Мицкоски: Викенд без ДДВ е лага


За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ предвремените парламентарни избори на кои победи коалицијата „Можеме“ биле талибански. Осврнувајќи се на ново донесените мерки Мицкоски рече дека ова е само уште една лага на власта. „Денеска гледаме како на лажичка повторно им се ветува на граѓание дека всушност нема тоа да бидат четири викенди туку тоа ќе биде еден …

Мицкоски: Викенд без ДДВ е лага Read More »

Јанчев: Дај боже да бидеме сите како Заев


Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, избран како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, чиј член се уште е, на трибина зборуваше за тоа каков лидер сака да биде тој лично. „Дај боже да бидеме сите како Зоран заев и да бидеме сите флексибилни и да можеме да работиме, рече Јанчев на трибината. Тој побара неговиот став да не …

Јанчев: Дај боже да бидеме сите како Заев Read More »

Силна словенечка поддршка за првата Меѓувладина конференција, државниот врв уверен дека компромисот е можен


Силна словенечка поддршка за одржување на првата Меѓувладина конференција, која означува старт на пристапните преговори за Северна Македонија со ЕУ до крајот на годинава вчера искажа шефот на словенечката држава Борут Пахор, кој престојува во дводневна официјална посета на земјава. Пахор по средбата со неговиот домаќин, македонскиот претседател, Стево Пендаровски порача дека Меѓувладината конференција треба …

Силна словенечка поддршка за првата Меѓувладина конференција, државниот врв уверен дека компромисот е можен Read More »

Претседателот на Словенија Пахор денеска во Охрид


Во рамки на дводневната официјална посета на земјава, претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска ќе престојува во Охрид. Заедно со претседателот Стево Пендаровски тој ќе присуствува на показна вежба на специјалните сили на македонската армија во Кампот за обука на вода – Охрид. Претходно, двајцата претседатели ќе ги посетат црквата „Света Богородица Перивлепта“ и …

Претседателот на Словенија Пахор денеска во Охрид Read More »

Богојески обвинува: Мицкоски и Каракачанов во заедничка платеничка акција


Лидерот на Македонски концепт, Петар Богојески, соопшти дека подолг период е  предмет на уцени и закани преку специјална платена координирана акција помеѓу претставници на ДПМНЕ на Мицкоски и БНД на Каракачанов. Според него, тие се координирани од страна на еден македонски олигарх, кој плаќа бугарски и македонски политичари за да биде заштитен од политички прогон …

Богојески обвинува: Мицкоски и Каракачанов во заедничка платеничка акција Read More »

Пендаровски: Срамно и без преседан е политички да се полемизира од позиција на висок воен чин


Не постои ниту една Армија во светот чиј полковник, се расправа за политика во медиуми со актуелниот министер за одбрана. Тоа го нарушува кредибилитетот на Армијата, но и довербата на граѓаните во институциите на системот. Вака претседателот Стево Пендаровски денеска одговори на новинарско прашање околу неговиот став во врска со барањето на министерката Радмила Шекеринска …

Пендаровски: Срамно и без преседан е политички да се полемизира од позиција на висок воен чин Read More »

(Галерија) Пахор положи венец на гробот на Гоце Делчев


Откако имаа заедничка средба, претседателот на Словенија Борут Пахор и шефот на државата Стево Пендаровски положија венци на гробот на Гоце Делчев. Претходно Пахор ги повика Македонија и Бугарија да не го одлагаат решавањето на проблемот и тоа да не биде пречка да се оддложи почетокот на преговорите со ЕУ, со порака дека кога некој …

(Галерија) Пахор положи венец на гробот на Гоце Делчев Read More »

Пахор: Кога блокирате договори, станува потешко да најдете компромиси


Претседателот на Словенија, Борут Пахор,  порача денес дека Скопје и Софија треба да најдат заедничко решение за меѓусебниот проблем на начин што нема да биде доведено во прашање одржувањето на меѓувладината конференција со ЕУ. „Ја разбираме комплексноста на прашањата меѓу две соседни држави. Ги разбирам и одговорностите и посветеноста која двете земји ја имате кон …

Пахор: Кога блокирате договори, станува потешко да најдете компромиси Read More »

Маричиќ: Нема да има пресуди во четири очи, ниту на телефон


Во коалицискиот договор јасно дефиниравме дека законот ќе важи подеднакво за сите и дека правдата и владеењето на правото е приоритет заедно со економијата и европските интеграции и дека заедно тимски ќе работиме на спроведувањето на оваа задача. Апсолутна поддршка за тоа имаме од ДУИ, а тоа денеска го потврдивме и со заменик-министерот Агим Нухиу. …

Маричиќ: Нема да има пресуди во четири очи, ниту на телефон Read More »